VÜCUT GELİŞTİRME; Ağırlık kaldırma, kalori alımı, beslenme gibi uygulamaların bir araya getirilmesi işlemlerine denir. 

Bu sisteme bağlı aktivitelerle uğraşan kimselere de vücut geliştirici denir.

Görsel rekabete dayalı bir spor olan vücut geliştirme sporcuları yarışma sürecinde bir jüri önünde fiziksel görünümlerini çeşitli hareketlerle sergilerler.

 • Fitness; kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"tır.

  Birçok egzersize dayalı bir spordur. Diğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır.

  Esasen bütün sporlar dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel egzersiz fitnessta yer alabilir.

  Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır.

  Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık arz eder. Fitness sporunda kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır.

  Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma(koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

 • Kondisyon

 • Spor Akademilerine Hazırlık

 • Beslenme Danışmanlığı

 • Kilo Alma ve Kilo Verme

 • Form Tutma

 • Personal Training