Önemli Hususlar

 • Sports & Merits uygulamasında yer alan antrenman programları, üyenin herhangi bir tıbbı rahatsızlığı olmadığı varsayılarak hazırlanmıştır. Üyenin tıbbi bir rahatsızlığı veya riski bulunması halinde ve kullanımdan önce sağlık durumu ile ilgili doktoruna danışması önerilir.
  Sports & Merits uygulamasında bulunan egzersizler yalnızca bilgi amaçlıdır. Üye, düzenlenen antrenman programlarının tavsiye ve bilgilendirme niteliğinde olduğunu, içeriğin kullanımının tamamen kendi sorumluluğunda olduğunu bildiğini kabul ve beyan eder.
  Sports & Merits uygulaması hiçbir tıbbi tedavi vaat etmemektedir. Sports & Merits, uyguladığınız programla ilgili olarak sorumlu tutulamaz.
 • Temel olarak antrenman programınızda uygulayacağınız tekrar sayıları ve ağırlık miktarı bir çok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir.
  Genel itibariyle çok tekrarlar kas gelişimi için iyi olmakla birlikte, az tekrarlar ise güçlenmek için daha iyi sonuç vermektedir. Yine de her tekrar aralığında bile kaslarınızın geliştiğini unutmayın.
  Hareketleriniz için ağırlık belirlerken dikkat etmeniz en önemli konu sakatlıklara yol açmayacak en yüksek ağırlıklarla çalışmak gerektiğidir. Hareketleri doğru teknik ve kaslarınızı zorlayarak yapmanıza izin veren en yüksek ağırlıkları tercih edin. Ancak tekrarlar arasında ağırlık miktarını değiştirmek için daha dikkatli bir değerlendirme yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • Tüm vücudunuzu çalıştıran programları takip edebileceğiniz gibi sadece belirli kas gruplarınızı hedefleyen antrenman programları da izleyebilirsiniz. Mevcut durumda Sports & Merits uygulamasında yer alan antrenman programları tüm vücudunuzu çalıştırmaya yönelik olarak tasarlanmaktadır. Bununla birlikte ilerleyen dönemde sadece belirli bölgeleri çalıştırmanıza ve geliştirmenize yönelik antrenman programları da sunulmaya başlanacaktır.
 • Çalıştırdığınız bölgelerdeki kaslarınızın ağrıması her zaman gelişim anlamına gelmemektedir. Ağrılar alışık olunmayan çalışmalardan sonra oluşur. Örnek olarak aylarlar zorlanmayan kaslarınız bir anda zorlanıyor ise, ağrı hissetmeniz normal olacaktır. Ancak bu ağrılar düzenli antrenman neticesinde ortadan kalkacaktır.
  Kaslarınızın özellikle ağrıması için kendinizi zorlamadığınızdan emin olun. Ağrılar bazen geliştiğinizi değil, belki de yanlış program takip ettiğinize işaret edebilir. İyi bir programla birlikte yeni başlayanlarda bile birkaç hafta sonra hiç ağrı olmaması gerekmektedir.
 • Sizin için özel olarak hazırlanan ve sunulan antrenman programlarındaki setleri, önce normalden daha hafif ağırlıklarla 1-2 ısınma seti yapmanız önerilmektedir. Setler arasında kendinizi hazır hissedene kadar kısa sürelerle (1-2 dk. kadar) dinlenebilirsiniz.
 • Programa nispeten hafif ağırlıklarla başlayıp uzun vadede söz konusu ağırlıkları arttırarak ilerlemek için önemlidir. İlerleyişi sağlayabilmek için doğru formda kaldırabildiğiniz hafif ağırlıklarla başlamanız tavsiye edilmektedir. Fitness seviyenize göre programı uygulamaya boş barla bile başlayabileceğinizi unutmayın.
 • Antrenman programlarınızı uygularken her hafta kullandığınız ağırlıkları ilgili harekete bağlı olarak 2,5 kg ya da 5 kg. ekleyerek arttırabilirsiniz. Ancak hareketlerinizi eksiksiz, doğru ve zorlanmadan uyguladığınızı gördüğünüz anda kullandığınız ağırlığı değiştirdiğinizden emin olun.
 • Zaman geçtikçe ve ağırlıklar arttıkça takip ettiğiniz program zorlaşmaya başlayacaktır. Maksimum ağırlıklarınıza yaklaştığınızda setler arasında daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyulabilecektir. Her setin daha zorlayıcı ve yorucu olacağını göreceksiniz.