Yemek Yeme Hızı Kilo Alımını Etkiliyor

Bilim insanları yemek yeme sırasında beynin, karının doyduğunu algılaması için bir süreye ihtiyacımız olduğunu söylüyorlar.

Yemeklerimizi sofraya oturduğumuz zaman yavaş tüketmemiz gerekiyor. Aslında yemeğin keyfini de çıkartmak gerekir. Ben eskiden yavaş tüketmeme rağmen çocuklarımın hayatıma girmesi ile kısa sürelerde bir yarış haline getirdim.

Bilim insanları bunun içi tekrar bir araştırma yapmışlar ve sonuç olarak da "yeme şekli sağlığı ve kilo alımını etkiliyor" demişler.

Yemek yeme sırasında beynin, karının doyduğunu algılaması için bir süreye ihtiyacımız olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle de hızlı yemek yiyenler, doyduklarını geç hissettikleri için daha fazla yemek yiyor ve obezite ihtimalini yükseltiyorlar. The Times gazetesi sağlık muhabiri Kay Lay’in haberine göre bu araştırmada 60 bin kişi incelendi. Yemeğini yavaş yiyenlerin obez olma ihtimali hızlı yiyenlere oranla yüzde 42 daha az. Orta hızda yemek tüketenler ise bu oran yüzde 29’dan daha aza iniyor.

Kek Yiyen Kadın

BMJ Open dergisinde yayınlanan araştırmaya göre ise yavaş yiyebilmek için önerilen çiğneme miktarı her lokma için en az 10, ama genelde 20 kere olarak tavsiye ediliyor.

Eh, biraz yavaşlamak lazım galiba…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Hafta Sonları!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ