Stephan Hawking

İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephan Hawking bugün 76 yaşında hayata veda etti, hem de Albert Einstein’in doğum gününde…

Geçtiğimiz haftalardan beri evimizde sürekli bir Stephan Hawking konuşuluyordu, çünkü kızım okulda onun hayatını okuyup izleyip eve gelip etkilendiği şeyleri delice bana aktarıyordu. Bugün öldüğünü duyunca da oldukça üzüldü…

Evet, İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü bugün 76 yaşında hayata veda etti hem de Albert Einstein’in doğum gününde…

Stephan Hawking

Kızımı da oldukça etkileyen ALS hastalığı ile ilgili 2013 yılında kaleme aldığı "My Brief History" (Kısa Tarihim) isimli otobiyografisinde, "Bunun benim başıma gelmesinin büyük bir haksızlık olduğunu düşünmüştüm ve hayatımın bittiğini sanmıştım. Ancak 50 yıl sonra söyleyebilirim ki hayatımdan oldukça memnunum" ifadelerini kullanmıştı. 21 yaşında ALS hastalığına yakalandı. Beyninin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan ancak bedeninin motor nöronlarının yüzde seksenini öldürerek felç eden hastalığı sonucu tekerlekli sandalyeye bağlı kaldı. 1985 yılında da sesini kaybettiği için tekerlekli sandalyesinde yazıları sese dönüştüren bilgisayarı ile insanlarla iletişim kurabildi.

Stephan Hawking

Evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı Stephen Hawking... Kendisi Roger Penrose ile birlikte Einstein'ın uzay ve zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının (İzafiyet teorisi), Big Bang'le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koydu. Bu birleşmenin bir sonucu da kara deliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olduğuydu. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çerçevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.  Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biri oldu. Bilim çevreleri tarafından Albert Einstein’dan sonra en büyük dahi olarak görülmekteydi.

Stephan Hawking Çocukluk Fotoğrafı

En son Royal Institute of London'daki dersinde 400 kişinin önünde yaptığı konuşmasında Stephan Hawking’in depresyonla ilgili söylediklerini okumuştum. Hawking, depresyonu çok yakından ilgilendiği bir konuya kara deliklere benzetiyordu:

Bu dersin konusu şu, kara delikler aslında göründükleri gibi değillerdir. Bir zamanlar sandığımızın aksine, sonu olmayan birer hapishane değiller.

Kara delikten çıkmak mümkün, ister kara deliğin dışına ister başka bir evrene doğru. Yani eğer bir kara deliğin içindeymiş gibi hissediyorsanız, asla vazgeçmeyin, bir çıkış yolunuz var.

Aynı konuşmada kızı Lucy babası ile ilgili olarak şunları söylemişti:

Onun bu yaşama isteğini ve tüm kaynaklarını, enerjisini, zihinsel odağını azimle yola devam etmeye harcaması gerçekten kıskanılası.

Öte yandan bu yola devam etme azminin tek amacı hayatta kalmak değil, sıradışı işler çıkarmak, kitaplar yazmak, dersler vermek ve engelli insanlara ilham kaynağı olmak.

Stephan Hawking çocuklarına verdiği öğütlerden bir tanesini 2010 yılında ABC kanalına verdiği röportajda paylaşmıştı ve benim çok hoşuma gitmişti. Kendimize ve çocuklarımıza hatırlatmamız gerektiğini düşünüyorum:

Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.

— ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ