Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?

Metabolizma hızı kilo verme sürecinde önemli bir faktördür. Metabolizmanızı hızlandırmak işinizi biraz da olsun kolaylaştıracaktır.

Metabolizma hızı kilo verme sürecinde önemli bir faktördür. Metabolizmanızı hızlandırmak işinizi biraz da olsun kolaylaştıracaktır.

Metabolizma Hızı Ne Demektir?

İnsan vücudu inanılmaz bir mekanizmadır. Vücudumuzun içinde gerçekleşen her hareket ve sistem için enerjiye ihtiyacımız vardır. Bunun için gerekli olan enerjiye de metabolizma hızı denir. Metabolizma hızı kalori cinsinden ifade edilir, kalori de bir enerji birimidir.

Sağlıklı Yiyecekler

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Çeşitli sitelerde hazır formüller ile hesap yapabilirsiniz. Örneğin:

https://www.beslenmerehberim.net/metabolizma-hizi-hesaplama/

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Metabolizma hızını etkileyen değişik faktörler vardır. Bunlar;

Yaş:

Yaşımız ilerledikçe metabolizma hızımız yavaşlamaya başlar, dinlenme sürecinde harcanan enerji miktarı da azalmaktadır. Genç yaşlarda, beden yenilenmek için daha fazla enerji harcamaktadır. Yaşlandıkça bu enerji miktarı azalır. Yaş aldıkça kilo alımı da artmaya başlar.

Vücut Kompozisyonu ve Cinsiyet:

Yağ hücreleri kas hücrelerine göre daha az enerji harcar. Yağ oranı vücudunuzda yüksek ise metabolizma hızınız düşer. Aynı şekilde cinsiyet için de geçerlidir. Kadınlarda yağ oranının erkeklere nazaran daha yüksek olması kadınların metabolizma hızını düşürmektedir.

Boy:

Boyunuzun uzun olması vücut yüzey alanının daha fazla olması demektir. Bu sebeple vücut daha fazla sıcaklık kaybedecek ve bedeni ısıtmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır.

Hastalık ve Hormonal Denge:

Hipotiroidi (tiroid hormonlarının azalması, guatr ve diyabet gibi hastalıklar metabolizma hızını azaltan hastalıklardır.

Uyku Düzeni:

Az ve kötü uyku, hormonal dengeyi bozduğu için metabolizma hızını azaltır ve kilo verme sürecinde önemli bir etki yaratır.

Plank

Spor / Egzersiz:

Spor yaptığımız zaman kaslarımız ve vücudumuzdaki organlar daha fazla çalışırlar. Egzersizi bitirdiğimizde vücudun eski haline dönebilmesi için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Aynı zamanda sporu hayatınıza dahil ettiğinizde vücudunuzdaki kas oranı artmaya başlar ve yağ miktarınız azalır. Vücut kompozisyonu maddesinde bahsettiğimiz kas hücrelerinin daha fazla enerji ihtiyacı olduğu idi. Bu da sizin metabolizma hızınızı arttıran faktörlerden bir tanesidir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Haftalar!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ