Gündem

Paralimpik Kış Oyunları 2018

18 Mart'a kadar sürecek olan Paralimpik Kış Oyunları, bugün Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde başladı.
9 Mart 2018,   0 Yorum
Paralimpik Kış Oyunları 2018

Google arama motorunun hazırladığı Doodle bugün başlayan Paralimpik 2018 oyunları oldu…

PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları’nın detaylarını daha önceki yazımızda paylaşmıştık. Bugün ise 18 Mart’a kadar sürecek olan Paralimpik Kış Oyunları başladı…

Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplardan sporcuların katıldığı bir spor etkinliğidir. Paralimpik oyunlar ilk defa 1948 yılında az sayıda İngiliz eski askerlerinin toplanması ile başlamış, 2008 yılında ise uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir.

Paralimpik Oyunları

Paralimpik 2018’e 100 ülkeden 670 sporcu katılacak. Sochi 2014’e göre bu yıl katılımda %24’lük bir artış var. Bu oranın %44 ünü ise kadın sporcular oluşturuyor.

Bandabi

PyeongChang2018 Paralimpik Kış Oyunlarının Maskotu Nedir?

Bandabi

Korece’de "ban-dal-ga-seum-gom (göğsünde yarım ay şeklinde bir iz olan ayı)" olarak ifade edilen Asya’ya özgü siyah ayı Kore kültüründe sağlam bir iradeyi ve cesareti temsil ediyor. 2018 Paralimpik Oyunlarının maskotu olan ayının adındaki “Banda” Korece’de yarım ay anlamına gelen “ban-dal”ı; “Bi” ise Oyunların kutlanmasını ifade ediyor.

Paralimpik Kış Oyunları - Kayak

Paralimpik 2018’de ülkemizi ise bedensel engelli milli kayakçımız Mehmet Çekiç temsil edecek. İlk defa 2014 yılında ülkemizi Rusya’nın Soçi kentinde alp disiplini kayakta Esat Hilmi Bayındırlı ile beraber temsil etmişlerdi. Bu yıl ise tek sporcu olarak Paralimpik 2018’de mücadele edecek.

Mücadele veren tüm sporculara başarılar diliyoruz…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın