Mimoza Kadınları

Dünya Kadınlar Günü’nde, İtalya’da her yer mimozalar ile doluyor. Kadınların çalıştıkları masalarında, yakalarında, saçlarında mimozalar sararıyor.

''Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün simgesi mimozadır. Çünkü mimozanın uçucu çiçekleri, kırılması zor dalları aslında bir kadını anlatır. Yani üflediğinizde çiçeklerin yaprağının nasıl uçtuğunu anlamayacağınız kadar kırılgan da olabilir ama onu dalından koparmaya çalıştığınızda öyle bir direnir ki söküp alamazsınız...''

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanmaya Başladı?

8 Mart 1857

Aslında hüzünlü bir hikaye yatar altında. İlk kez, 1857 yılında New York’ta kadın tekstil işçileri ağır çalışma koşullarından dolayı greve giderler. Bu grevin başka fabrikalara da sıçramasından korktukları için patronlar, işçileri fabrikaya kilitler ve barikatlar kurar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın olmak üzere 129 işçi can verir. İşçilerin cenaze törenine ise 100 bini aşkın kişi katılır. New York ve diğer eyaletlerdeki kadınlar mücadelesine devam eder ve en sonunda 1909 yılında 20 Şubat’ta ilk büyük “Kadınlar Günü” kutlaması yapılır.

Clara Zetkin Kimdir?

Clara Zetkin

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Birinci Dünya Savaşı ile kesintiye uğrayan etkinlikler, 1917 yılında şimdiki ismi St. Petersburg’da kadınların başlatmış olduğu başka bir grev ile (kendi haklarını almak için başlattıkları “ekmek ve barış” eylemi) hem Çar kadınlarına seçme hakkı verir hem de kadın mücadelesinin günü olur.

Neden Mimoza?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tüm İtalyan kadınlarını temsil eden U.D.I. (Unione Donne Italiane- İtalyan Kadınlar Birliği) 8 Mart Kadınlar Günü organizasyonunu üstlenir. Bir sembol aramaya başlarlar. 1 Mayıs için karanfil kullanıldığından kadınlar günü için de Roma tepelerini mart ayında sarıya bürüyen mimozalar en uygun sembol olarak düşünülür.

Bu sembol İtalyanlar haricinde St. Petersburg için de önemli bir sembol olarak devam etmektedir. Hatta bu yıl Rusya Gümrük Birliği’nin açıklamasına göre  Abhazya’dan yaptıkları mimoza ihracatının 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle; günde 33,5 ton yapılan mimoza ihracat miktarı  6 Mart’ta 96,16 tona çıkmıştır.

İtalya’da bugünde mimozalar sofralarda da yerini alıyor. Pastaneler bugüne özel badem ezmesinden, şekerden yapılan mimoza salkımları arasında sapsarı pastalar ile güne ayrı bir güzellik katıyor.

Mimoza Çiçeği

Bugün ben de bu yazıyı okuyan bütün kadınlara mimozalarını gönderiyorum… Mücadelemize devam diyorum…

Günümüz kutlu olsun!

İşçilere Karanfil, Kadınlara Mimoza

Mimozaların kadınlar günü sembolü haline gelmesi ise İtalya'da gerçekleşir.

İkinci Dünya Savaşı'nı takiben, İtalya'da da, Kadınlar Günü'nü kutlama hazırlıklarına girişilir. Daha önceleri "Partito Comunista Italiano/İtalyan Komünist Partisi"nin etkinliği olarak düzenlenen 8 Mart Kadınlar Günü, savaş yıllarında faşistlerce yasaklanmıştır. Tüm İtalyan kadınlarını temsil eden U.D.I (Unione Donne Italiane/ İtalyan Kadınlar Birliği) organizasyonu üstlenir ve bir sembol arayışına girer. Madem işçilerin 1 Mayıs için kırmızı karanfilleri vardır, kadınlar gününün de bir çiçeği olması gerekir. Mart ayında Roma tepelerini sarıya kesen salkım salkım mimozalar tartışmasız en uygun seçenektir. Mimoza, artık kadınlar gününün vazgeçilmez çiçeği. Üstelik, sadece İtalya'da değil, St. Petersburg'da da mimoza kadınlar gününe damgasını vuruyor.

Mimozalar elbette sofralarda da yer alıyor. Mimoza adına taşıyan yemekler, özel menüler yapılıyor. Safranlı krema soslu makarnalar, haşlanmış yumurtalı salatalar, portakal suyu ve şampanyalı klasik "mimoza" kokteylleri hep kadınlar için yapılıyor. Ama asıl çiçek açan pastane vitrinleri oluyor. Badem ezmesinden, şekerden yapılan mimoza salkımları arasında sapsarı pastalar ışıldıyor. Pastaneler arasındaki rekabet kızışıyor, günün vazgeçilmez pastası "Torta Mimosa/Mimoza Pastası"nı en güzel yapan usta kadınların gönlünü kazanıyor.

İşte size, kadınlar günü için, yılın en ışıltılı pastası. Yapın, kadın arkadaşlarınzla paylaşın, gönlünüzde çiçekler açsın!

Bir diğer yazımız olan "Ev İşi Deyip Geçme" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. 

Bol Sporlu Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. aslı

    merhabalar. geç kalsam da tekrar tekrar yazayım. 8 mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun! oldukça önemli bir günü maalesef ülkemizde kadın cinayetleri ile anıyoruz. dilerim ki ileride bu olaylar azalarak biter ve bir daha hiç yaşanmaz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ