Yaşlanmayı Tersine Çeviren Osman Kibar Forbes 100'de 4.Sırada

Yaşlanmayı tersine çevirme, dökülen saçların tekrar çıkması çalışması gibi alanlarda çalışmalar yapan Osman Kibar, Forbes En Zengin 100 Türk listesinde de 4. sırada yerini aldı.

Geçtiğimiz yıllarda Mayıs ayında da Forbes Dergisi’ne kapak olan Osman Kibar, İzmir doğumlu genç bir beyin. Sahip olduğu şirketinin ismi Samumed. Amerika Ekonomi Dergisi Forbes dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasında kapağına taşımıştı.

Bu yıl servetini 800 milyon dolar arttırarak 2,8 milyar dolara çıkardı ve Forbes En Zengin 100 Türk listesinde de 4. sırada yerini aldı.

Osman Kibar Forbes Dergisi

Osman Kibar Kimdir?

İzmir doğumlu, Robert Koleji mezunudur. Daha sonrasında Pomono Koleji’nin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya’da Biofotonik dalında eğitim aldı. Bir bio teknoloji ve elektronik firması kurdu, sonrasında Novartis ve İntel’e sattı. Novartis firmasına şirketini 470 milyon dolara sattı ve Peugeot Capital firmasında çalışmak üzere New York’a gitti. Ancak hayalinin bu olmadığını farke dip ayrıldı. San Diego’ya dönerken Robert Koleji’nden arkadaşı Cevdet Samikoğlu ile karşılaştı. Havalimanında arkadaşına uçak biletinin arkasına yaptığı çizimlerle hayalindeki iş projelerini anlattı. Arkadaşının anlattıklarına ikna olan Samikoğlu, Osman Kibar’a 3.5 milyon değerinde bir yatırımı karşılayacak kapitali sağlamaya söz verdi. İntherix adında bir firmayı Pfizer bünyesinde büyütmeyi hedefleyen Osman Kibar, firma ile aralarında çıkan hukuk mücadelesi neticesinde bir gece aniden şirketini Pfizer’dan taşıdı ve üzerinde çalıştığı tüm ilaçların patentini almayı da bu şekilde başardı. Hukuk mücadelesini de kazandıktan sonra şirketinin adını Samumed olarak değiştirdi.

Osman Kibar

Samumed’in Değerli Olma Sebebi

Değeri test aşamasında olan ilaçlarıdır. Osman Kibar ve ekibi yaşlanmayı tersine çevirmek için çalışıyor. Aynı zamanda geliştirdikleri ilaçlarda beyazlayan saçların tekrar eski rengine dönmesi ve dökülen saçların herhangi bir işlem olmadan tekrar çıkması çalışması da var.

Osman Kibar Poker

Osman Kibar, aynı zamanda profesyonel bir poker oyuncusudur. Forbes dergisinde kendisinden bahsedilirken bu özelliğine de değinilmiştir. Pokerdeki başarılarından şu şekilde bahsetmişlerdir:

“Eğer Google’da Osman Kibar’ın adını yazarsanız, poker oynarken çekilen fotoğraflarını bulacaksınız. Profesyonel oyuncu olmamasına rağmen, 2006’da ilk poker turnuvasını kazandı, bir yıl sonra Las Vegas’ta 3 bin oyuncunun katıldığı Dünya Poker Şampiyonası’nda ikinci oldu.”

Hürriyet gazetesinde İsmet Berkan’ın yazısına taşıdığı Osman Kibar ile ilgili yazıyı okumak için linke tıklayabilirsiniz:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ismet-berkan/4-milyar-dolarlik-dahi-40088655

Sadece ben size buradan bir bölümünü ekliyorum:

HERKES TÜRK AMA ŞİRKET AMERİKAN

SAMUMED’in hikâyesinde benim en çok ilgimi çeken şey, tabii Samumed’in başarılı icatlarının yanında, şirketin kurucusunun, tıptan sorumlu başkanının, hukuktan sorumlu başkanının, finanstan sorumlu başkanının ve 120 çalışanından bir bölümünün Türkiye kökenli olması ama şirketin Amerikan olması. Bunun maalesef bir temel sebebi var: Samumed’in Amerika’da bulduğu ve içinde nefes alıp değer kazandığı ‘eko sistem’in Türkiye’de olmaması.

Bu eko sisteme Türkiye’deki hukuk güvencesi de dahil, yatırım ortamı da dahil, değerleme mekanizmaları da dahil, mucitlere bu ülkede verilmeyen değer de...

ARKADAŞ ŞİRKETİ...

SAMUMED’in üst yönetimine baktığınızda gördüğünüz isimler tanıdık: Şirketin kurucusu ve başkanı Osman Kibar, finanstan sorumlu başkanı Cevdet Şamikoğlu, hukuktan sorumlu başkanı Arman Oruç, tıptan sorumlu başkanı Yusuf Yazıcı... Dördü de Robert Kolej’den dönem arkadaşı ve hepsi de Samumed’e gelmezden önce kendi alanlarında kendilerini Amerika’da ispat etmiş olağanüstü başarılı isimler.

Bu da bize, ülkemizdeki potansiyeli hatırlatmalı. Seçkin bir eğitimden geçen çocuklarımızın sadece dördü onlar. Her yıl liselerimizin 1 milyona yakın genci mezun ettiğini ve onların ezici çoğunluğunu dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edemeyecek kötülükte bir eğitimden geçirebildiğimizi hatırlarsak, boşa giden potansiyelimizi de anlayabiliriz belki...

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Leyla Liman Oruç

    Leyla Liman Oruç

    Türkiye’nin kurtuluşu ne petrol ne de başka bi şey..Bırakalım onlarla diğer ülkeler uğraşsın!
    Kurtuluşumuz;BİLİM İNSANLARIMIZ için Türkiye’de çalışma imkanlarının oluşturulmasından geçiyor gibi..
    Gurur duydum.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ