Otizmli Oğlu İçin Çektiği Kısa Film Yarışmada Birinci Oldu!

Eskişehir'de yaşayan Ekaterina Dunaeva Yüksel, internet üzerinden düzenlenen kısa film yarışmasına otizmli oğlu Uzay ile ilgili çektiği film ile birinci oldu.

Annelik çok güzel bir duygudur. Çocuklarıma her baktığımda içim titrer. Funda Uçuk Er’in de yazdığı gibi "Annelik, En Güzel Delilik"tir aslında… Ama şöyle gerçekler de vardır… Endişe kavramı artık hayatınızın tam ortasına oturmuştur. Hayatınızı tamamen değiştirdiği, enerjinizin tamamen tükendiği, sevinçleri, mutlulukları, hüzünleri, korkuları da en yoğun bir şekilde yaşadığınız yeni bir dönemdir.

Eğer bir de çocuğunuz da özel bir durum söz konusu ise örneğin otizm ile beraber hayatınıza devam etmek zorunda iseniz annenin desteği, motivasyonu çok daha büyük önem taşır. Otizmli çocuğun sağlığına kavuşmasında en önemli rolü anne üstlenir.

Nice sayısız çok güzel annelik hikayeleri duyup okumuşuzdur. Bugün ben de onlardan bir tanesini anlatmak istiyorum…

Eskişehir'de yaşayan, 11 yıllık evli Ekaterina Dunaeva Yüksel, geçen yıl internet üzerinden düzenlenen kısa film yarışmasına otizmli oğlu Uzay ile ilgili çektiği film ile katıldı ve birinci oldu. Daha sonrasında ise köpekleri Çaça’nın ve Uzay’ın hayatını anlatan "Uzay ve Arkadaşı" adlı bir de kitap yazdı.

Ekaterina Dunaeva Yüksel

Uzay için bu kitabı hazırlamayı 6 ay önce düşündüm. Önce bütün karakterleri ve şehirleri çizdim. Sonra yazılarını yazdım. Rusça yazıyordum sonra Türkçe’ye çevirdim. Kitapta Uzay ve Uzay’ın köpeği Çaça’yı anlattım. Kitapta Uzay ve Çaça dünyayı geziyorlar. Kitapta Türkiye, Bulgaristan ve Rusya olmak üzere 3 ülke var. Uzay, Rusya’da doğdu, Türkiye’de büyüdü ve benim dedelerim 100 yıl önce Bulgaristan’dan geldiği için Bulgaristan’ın da kitaba dahil ettim. Uzay bizim tek çocuğumuz, 7 yaşında. Otizmli. Konuşamıyor. Kitapta sanki Uzay konuşuyor sizinle. Uzay, herkesle konuşsun istedim. Herkesin Uzay’ı tanımasını istedim.

Evlerinde iki tane sokaktan buldukları Çaça ve Çiçi isminde iki köpekleri var. Onlar Uzay’ın en yakın arkadaşları. Annesi Çaça’nın Uzay’ın yanından hiç ayrılmadığını, beraber yemek yediklerini ve birbirlerini hiç bırakmadıklarını söylüyor.

Ekaterina Dunaeva Yüksel

Eşi Nebi Yücel ile birlikte daha başka projeler de planlıyorlar. Bir yaşam köyü istiyorlar mesela. Otizmli çocukların koşup rahatça oynayabileceği, hayvanların olduğu, sporla ve müzik ile uğraşabilecekleri…

Ekaterina Dunaeva Yüksel İmza Günü

Bu planlarını şu şekilde açıklıyorlar:

Otizmi çok az kişi biliyor, tanıyor. Çocuklar nasıl yaşıyorlar otizmle bilmiyorlar. Özellikle çocuklar okulda otizmli arkadaşlarına nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Çoğu zaman çocuğa kötü davranıyorlar. Anne ve babalar da otizmli çocuklarını eve kapatmak zorunda kalıyor, bizim çocuğumuza kötü davranmasınlar diye. Ama aslında tam tersi. Çıkmak, savaşmak lazım, göstermek lazım. Her şeyi yapabiliriz bence. Otizmli çocuklar çok özel. Eskişehir’de özel çocuklar için bir heykel yapmak istiyorum. Kafamda birkaç çizim var. Bir yaşam köyü de lazım otistik çocuklar için. Türkiye’de böyle bir yer yok. Orada bahçe olacak, hayvanlar olacak. Hem çalışıp, hem de yaşayabilirler. Başka çocuklar da oraya tatile de gelebilirler. Çocuk orada sporla, müzikle uğraşacak. Otizmli çocuklar evde oturmasınlar. Kitaptan sonra bir de çizgi film yapmak istiyorum.

Hikayesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Her çocuk güzel ve özeldir… Son olarak tüm çocuklarımız için Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu sözü yazarak bitirmek istiyorum:  "Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."

Mutlu Hafta Sonları!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ