Kişiye Özgü 7 Özellik ile Kimlik Tespiti

Bilim adamları, 7 milyar insandan her birini birbirinden ayıracak özellikler üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda kimlik tespiti için 7 tane özelliği duyurdu.

Bir insanın kimlik tespiti için hangi özelliklerine bakılır diye sorsam hemen parmak izine ya da çene ve dişlerine bakarım diye cevaplarız. Bu kadar özellik midir sadece birbirimizden ayırt eden bizleri…

Hepimiz birer mucizeyiz. Kulaklarımızdan, ayaklarımıza kadar her noktamız çok özel… Bilim adamları, 7 milyar insandan her birini birbirinden ayıracak özellikler üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda kimlik tespiti için 7 tane özelliği duyurdu.

Kulaklar

Kulaklar

Kulağın kıkırdak yapısı kıvrımları ve çizgileri kişiye özeldir. Bu nedenle 1950 yıllarından itibaren adli tıbba intikal eden suçlarda kulak tanıma yöntemi kullanılmaktadır. 1998 yılında ise bilgisayarlar ile kulak resimleri birbirinden ayırt edilebilmektedir.

Bugün ise üç boyutlu tarama teknikleri kullanılarak kişinin kulağından kimlik tespiti %99,6 doğruluk payı ile yapılabilmektedir hem de 0,02 milisaniye gibi kısa bir sürede…

İç kulaktaki mikroskobik tüy hücreleri ses dalgalarının beyinde elektrik sinyaline dönüşmesini sağlar. Bu tüylerin titreşim sonucu kendi yarattığı kulakla duyulmayan ancak hassas mikrofonla tespit edilen bir ses vardır ve bu da her insan için farklıdır. Telefon şirketi NEC mikrofon da içeren kulaklık ile %99 doğruluk oranı ile kulak boşluğunda yankılanan seslerin titreşimi ile kimlik tespiti yapabilmektedir.

Vücut Kokusu

Vücut Kokusu

ABD ordu araştırma merkezinin yaptırdığı bir araştırmaya göre insanların hareket ederken etrafta bıraktıkları kimyasallar ile kimlik tespiti yapılabilmektedir.

Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre vücudumuzda salgılanan 44 çeşit bileşim ile kimlik tespiti yapılabilir.

Yürüme Tarzı

Yürüme Tarzı

Herkesin kendine göre bir yürüme ve koşma stili vardır. Kemik yapımızdan dolayı adım atma sırasında bu farklılıklar oluşur. Bazen çıplak gözle bazen ise bilgisayar yardımı ile kimlik tespiti yapılabiliyor.

Cep telefonu imalatçıları, kullanıcıları hareketinden tanıyan bir teknoloji geliştiriyorlar. Telefonun kayıtlı kişide olup olmadığını tespit edebilecekler.

Kafatası

Parmaklarınız ile kulaklarınızı tıkayıp dirseklerinizi masaya dayadığınızda bir uğultu duymaya başlarsınız. Bu uğultu ses titreşimlerinin kafatası yoluyla kulağa iletilmesidir. Kemikler ile ses iletimi bu şekilde gerçekleşir. Her insanın kafatasının büyüklüğü, doku miktarı ve içerdiği boşluk farklı olduğu için duyduğu titreşimler de farklılık gösterir. %97 doğruluk payı ile kimlik tespiti yapılabilmektedir.

Tırnaklar

Tırnaklar

Yüzük, orta ve indeks parmaklarında tırnakların taranma yoluyla doğru kimlik tespiti yapılabilmektedir. Tırnakların uzaması ile altta görülen özgün şekiller değiştiği için tırnak yatağındaki girinti ve çıkıntılar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Teknoloji şirketi, “tırnak kimliği” adı verilen bir yeni kimlik tespiti üzerine çalışma yapmaktadır.

Burundaki Gözenekler

Burundaki Gözenekler

Burundaki gözenekleri tespit edip bir veri tabanı kullanılarak karşılaştıran bir sistem geliştirildi. Bu sistem ile %88 doğruluk payı ile kimlik tespiti yapılabiliyor.

Kalça

Japonya’daki araştırmacılara göre insanın sadece kalçasına bakılarak kimlik tespiti yapılabilmektedir.

Bir koltuğa monte edilebilen çok sayıda sensör içeren bir minder aracılığıyla oturma biçiminden kalça tespiti yapılıp bilgisayardaki veri tabanı ile karşılaştırabilir. Bu şekilde otomobil hırsızlığına karşın bir tedbir olarak kullanılabilecek…

Şifre Girişi

Şifre kullanımları giderek arttığından parmak izi ile yapılan şifreler de günümüzde kırılmaya başlandığı için değişik özelliklerin birleştirilerek bir şifrelemeye günümüzde gidilmesi planlanıyor. Bunun için de kullanılabilecek özellikler arasında burun gözenekleri, nabız atışı, saçlardaki proteinler, klavyeyi kullanma şekilleri bulunmakta…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC Future Dergisi

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ