İstanbul'un Yanıbaşında Bir Cennet: Sapanca

İstanbul’da yaşam ciddi anlamda zordur. Hem insan kalabalığı, hem trafik yoğunluğu, stresi gibi nedenlerden dolayı bazen biraz uzaklaşıp nefes almak istersiniz.

İstanbul’da yaşam ciddi anlamda zordur. Hem insan kalabalığı, hem trafik yoğunluğu, stresi gibi nedenlerden dolayı bazen biraz uzaklaşıp nefes almak istersiniz. Biraz sakinlik, biraz huzur… İşte böyle zamanlarda gidebileceğiniz bir yerdir Sapanca…

Evliya Çelebi  'Sakarya İli Seyahatnamesi'nde Sakarya’dan "Ağaç Denizi" diye bahseder. İçinde adam kaybolur. Öyle göklere baş uzatmış büyük ağaçlar vardır ki gölgesinde on bin koyun gölgelenir. Sapanca'dan da Sarı Rüstem Paşa’nın yaptırmış olduğu 17 ocaklı handan, Mimar Sinan’ın Pertev Paşa Hanından, hamamın dibinde bulunan ekmekçi dükkanından ve 'Sapanca Somonu'ndan, Sapanca Gölü'nden, bu gölün berraklığından ve burada yaşayan ahalinin bu sudan içtiklerinden dolayı çehrelerinin kırmızılığından bahseder.

Sapanca

Sapanca'ya 1890 yılında demiryolu inşaası yapıldıktan sonra karayolu kullanılamaz hale gelmiştir, 1950 yılında karayolunun gölün karşı tarafından geçmesi ile bu güzel yer önemini yitirir gibi olsa da 1899 yılında TEM Otoyolunun geçmesi ile tarihi misyonunu tekrar kazanmıştır.

Sapanca’da Gezebileceğiniz Yerler

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman zamanında on beş sene sadrazamlık yapan Rüstem Paşa’nın adını taşıyan camii, 1550-1560 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır ancak camii zamanla değişime uğramıştır. Rumi 1146’da tekrar yapımı olmuştur. Camiinin üstü ahşap çatı ve kiremit ile kaplıdır. Camiinin yan cephesinde “Rüstem Paşa Camii Yapım Tarihi 1554” ibaresi bulunmaktadır. Camii duvarları alçaktır ve kerpiç-ahşap karışımı bir binadır.

Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı

Çok net olmamakla beraber Mimar Sinan tarafından yapıldığı söyleniyor. Osmanlı tarihinden günümüze gelen geçmişe ait değerli bir eserdir. Günümüze kadar birkaç kez onarımdan geçmiştir.

Bizans Devri Lahitleri

Vecihi Kapısı

Bizanslılar döneminden kalma lahitler Sapanca Hükümet Konağı önünde sergilenmektedir. Lahitlerden ikisi 1976 yılında İlmiye Köyü yakınlarında, diğer ikisi ise 1987 yılında TEM Otoyolu’nun yapım çalışmaları sırasında bulunmuştur. Ayrıca Kurtköy Köyiçi mevkiinde Bitinyalılar dönemine ait son kralın saklanmak için yaptırttığı kalenin kalıntıları mevcuttur. Tarihi özellikleri ile dikkat çekicidir.

Hasan Fehmi Paşa Camii

Hasan Fehmi Paşa Camii

Hasan Fehmi Paşa Camii

Osmanlı Veziri Hasan Fehmi Paşa tarafından 1885 yılında yaptırılmıştır. Sapanca’ya 3 km. uzaklıkta Mahmudiye köyünde bulanan camiinin içi çok güzel işlemelerle süslüdür. Mutlaka görülmesi gerekli yerlerden bir tanesidir.

Maşukiye

Maşukiye

Ziyaretçi akınına en çok uğrayan yerlerden bir tanesidir. Zengin orman ve bitki örtüsü ile yemyeşildir. Özellikle Kiraz Yaylası gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Burada hem piknik yapabilir hem de Sapanca Gölü’nün ve İzmit Körfezi’nin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Kiraz bahçelerini gezebilirsiniz.

Maşukiye

Kahvaltı mekanları ve alabalık restoranları çok keyiflidir. Huzur dolacağınızın garantisini verebilirim. Temiz hava, yeşil, lezzetli tatlar siz kendine geri çekecektir.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Yaklaşık 16 km. uzunluğundadır göl. Yürüyüş yapmak için gölün çevresi çok idealdir. Göl kenarında güzel bir köy kahvaltısı yapabilir, göle karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kartepe

Kartepe

İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta bulunan Kartepe, kış sporlarına ilgi duyanlar için ilgi çekicidir. Marmara’nın ikinci yüksek dağı olan Kartepe, 1601 metre yüksekliktedir. Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni tepeden görür. Tertemiz bir dağ havasına sahiptir. Pistleri çeşit açısından zengindir.

İyi Geziler! Ruhunuzu dinlendirdiğiniz bir hafta sonuna...

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Özgür Coşar

    Özgür Coşar

    Sapanca ile ilgili bir çok yazı okudum. En bilgilendirici olanı sizin yazınız. Tebrikler. Otoyolun geçiş tarihinde bir küçük hata olmuş..

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ