Kış Olimpiyatlarında Örgü Örerek Stres Atan Finlandiyalı Sporcular

Örgü örerken aynı zamanda oturup sakin bir şekilde kalmanız kalp atışınızın düşmesine bu da kan basıncınızın düşmesine neden olur.

Örgü örmeyi sever misiniz? Ben çok severim. Kış aylarında elime şişleri ya da tığı alıp yeni bir şeyler üretmekten zevk alırım. Bu yıl tığ ile çanta modellerine takılmış durumdayım.

Örgünün sonunda elde ettiğiniz ürün ile hem gurur duyarsınız hem de bu işi yaparken aslında rahatlarsınız da. Çünkü o ilmekleri atarken kas belleğinizi kullanır ve düşüncelerinizden de uzaklaşmış olursunuz. Ritmik, tekrarlanan, rahatlatıcı bu hareketler zihninizde ve bedeninizde bir meditasyon etkisi yaratır.

Örgü örerken aynı zamanda oturup sakin bir şekilde kalmanız kalp atışınızın düşmesine bu da kan basıncınızın düşmesine neden olur. Odak duygunuz da değişeceği için depresyon ve stresten de uzaklaşmanızı sağlar.

Örgü

Örgü esnasında tüm beyniniz aynı anda uyarılır; dikkat, planlama, duyusal ve görsel veriler, hassasiyet, hareket zamanlaması ve koordinat… Motor gelişimi gerekli olan hastalıklarda (Parkinson gibi)  ya da ağrılı semptomların azaltılması için de örgü tercih edilebilir.

Araştırmalarda da örneğin Mayo Klinik’in bir araştırmasında örgü ya da el sanatları ile uğraşan yaşlıların uğraşmayanlara göre hafif kognitif bozukluk risklerinin %30-50 oranında daha az görüldüğünü göstermiştir. Ya da Dr. Barron arteriti olanlar için parmaklarını ılık suda dinlendirdikten sonra büyük şişler ile kendilerini örgüye teslim etmelerini istiyor.

Örgü Ören Finlandiyalı Sporcular

Evet, hal böyle olunca Kış Olimpiyatlarında Finlandiya Snowboard Takımının antrenörü Antti Koskinen’in elinde şiş ve yün görmek çok da şaşırılacak bir durum değil galiba…

Finlandiya takımı 2014 yılında da Sochi'de de bu şekilde görüntülenmişti. Finlandiyalı sporcuların da olimpiyat stresini atma şekilleri örgü örmek… Bu yıl ise Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve eşi Jenni Haukio'nun 2 Şubat’ta dünyaya gelen  bebekleri için bir battaniye ördüklerini söylüyorlar.

Örgü Ören Finlandiyalı Sporcular

Antrenörün açıklamasına göre örgü örmek müsabakalara da yardımcı olmaktadır. "Benim için bir hobi oldu artık bu. Dört yılda bir yapıyorum. Çok hoş bir Finlandiya geleneği…"

Örgü Ören Finlandiyalı Sporcular

Örgü benim için de çok hoş bir kış geleneği…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Hafta Sonları!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ