Ispanaktan Kalp Kası Yapıldı

ABD'de bilim insanları, ıspanak yaprağındaki bitki hücreleri çıkartılarak selüloz ve damarlardan oluşan iskelet kullanılarak küçük bir kalp yapmayı başardılar.

Ispanağın besleyici ve iyileştirici etkileri nedeniyle modern ve alternatif tıpta kullanıldığından "Ispanağın Faydaları" adlı yazıda bahsetmiştik.

Bugün ise bilim insanlarının ıspanak yaprağının iskeletini kullanarak kalp kası yapmayı başardıklarından bahsetmek istiyorum.

ABD'de ıspanak yaprağının iskeleti kullanılarak küçük bir kalp yapmayı başardılar. Ispanak yaprağındaki bitki hücreleri çıkartılarak selüloz ve damarlardan oluşan iskeleti kullandılar. Bu iskeleti insan hücreleri ile çalıştıran ve kalp kasına dönüştürerek, kas olarak çalıştırdıkları ıspanağa damardan sıvı verdi ve ıspanak yaprağı, adeta bir kalp kası gibi çalışarak bu sıvının yayılmasını sağladı.

Ispanaktan Kalp Kası

National Geographic’te yer alan habere göre, laboratuvarda oluşturulan küçük ölçekli insan dokularının, gerçek bir boyuta ulaştırılabilmesi ve organa dönüştürebilmeleri için damar sistemi kurmaları gerekmektedir.

Bu konu üzerinde çalışan Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI), Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Arkansas Eyalet Üniversitesi Jonesboro Yerleşkesi bilimcilerinden oluşan bir araştırma ekibi, sonunda bitkiler sayesinde sağlıklı doku gelişimi için gereken oksijenin, besinlerin ve temel moleküllerin taşınması için gerekli olan kılcal damar ölçeğindeki kan damarları ağının dallanarak oluşumunu gerçekleştirmede başarıya ulaştıklarını açıkladı.

Ispanaktan Kalp Kası

Log.com.tr'nin haberine göre yapılan çalışmada ıspanağın kendi hücrelerine iletim sağlayan damarları baz alındı ve insan kalbinde de bu damarın işlev görüp göremeyeceği test edildi. Laboratuvar ortamında yapılan testler sonucu ilk aşamada ıspanak yaprağı üzerinden yapılan testlerde beklenilen sonuç alınarak sonrasında üç boyutlu yazıcı ile gerçek boyutlu bir kalp üretimi sağlandı.  Ispanak yaprağı üzerinden yapılan projenin en önemli özelliği bu damarların yapay değil tamamen doğal olması.

Kalpte bulunan damarlar gibi kanı ve oksijeni taşıyabildiği görülen ıspanak damarlarıyla ilgili sıra şu anda doku mühendislerinde… Projenin tam anlamıyla geliştirilmesinin ardından kalp krizi geçirmiş ya da kalp rahatsızlığı yaşayan hastaların zarar gören bölümlerini yenisiyle değiştirilebilmesi hedefleniyor.

Çalışmadan Glenn Gaudette, "Yapacak daha çok işimiz var ama şimdiye kadar olan her şey gelecek vaat ediyor. Çiftçilerin binlerce yıldır yetiştirdiği verimli bitkileri, doku mühendisliğine adapte etmek bu alanı sınırlandıran birtakım sorunu çözebilir." açıklamasını yaptı.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ