Hedef Belirlemenin Önemi

İnsan hayatında başarının en büyük özelliğinin hedef belirlemek olduğunu söyleyebiliriz. Claude Bernard ne güzel söylemiştir: "Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz."

İnsan hayatında başarının en büyük özelliğinin hedef belirlemek olduğunu söyleyebiliriz. Claude Bernard ne güzel söylemiştir: "Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz."

ABD'de yapılan araştırmalarda 100'den fazla başarılı olmuş bayanın ve erkeğin 20 yıllık süreçleri incelendiğinde başarılarının temelinde tespit edilen on beş maddenin bir tanesi de hedef belirlemek olduğu sonucuna varılmıştır.

Bir başka araştırma ise Almanya'nın Tübingen şehrinde bulunan Max Planck Biyolojik Sibernetik Enstitüsü'nde yapılan bir araştırmadır. Çalışmada insanların bir referans noktası olmadığı zaman düz bir çizgi üzerinde yürüyemediğini göstermiştir. (Souman, 2009). Araştırmacılar, GPS aygıtları yardımıyla Tunus'ta Sahra Çölü'nde, Almanya'da da Bienwald Ormanı'nda saatlerce yürüyen gönüllüleri takip etmiştir. Sonuçlar katılımcıların sadece Ay ya da güneşi görebildikleri zaman düz bir yolda ilerleyebildiğini gösterir. Referans noktaları bulutların arkasına girer girmez, katılımcılar farkında olmadan çember çizmeye başlarlar. 

Hedefler

1997 yılında Almanya'da "Yılın İş Adamı", 1998 yılında da "Avrupa Onur Girişimcisi" seçilen Kemal Şahin iş hayatında hedefinizi belirlemenin önemi ile ilgili olarak aşağıdaki gibi bir açıklama yapmıştır:

"İlkokuldan itibaren daima önüme hedefler koydum. Ve bunları yakalamak için gayret gösterdim. Nihayet kademe kademe yükselerek daha büyük hedeflere yöneldim. Bence her çocuk, her insan, konumu ne olursa olsun, kendisine makul hedefler seçerek onları yakalamaya çalışmalıdır. Bu şekilde yüksek motivasyonla çalışmak hem sizleri daha iyiye ve daha mükemmele götürecek, hem de bu yola giderken büyük mutluluk yaşatacaktır. Düzenli, disiplinli ve planlı çalışan insanlar içinde bulundukları şartları değiştirerek mutlaka daha iyi noktalara gelecektir. Herkes zirveye çıkamaz ama bu şekilde çalışan herkes, bulunduğu noktadan çok daha iyi bir yere yükselebilir. Bu da o insana ailesinde, çevresinde ve toplumda saygınlık kazandırır. Kendi şartlarını zorlayanlar, ülkeleri ve dünyamız için en faydalı insan olacaktır. Daha önemlisi, ancak bu şekilde hedefler koyup çalışarak kısa hayatlarını mutlu bir şekilde yaşayabileceklerdir. Çalışarak başarıya koşarken, gönlünüzden geçen güzel şeyleri de yaşayın. Her yönden üretken, hayatın nimetlerini yaşayan kişiler olmak bence güzel bir şey. Onun için ben hedef koymanın, başarıya giden yolda mutluluğu da getirdiği için çok önemli olduğuna inanıyorum." demektedir.

Hedefler

Sonuç olarak hedefler bizim odaklanmamızı sağlar. Yönümüzü tayin eder.

Hedefimiz olduğu zaman planlayabiliriz. Belirlediğimiz hedefe göre günlük, aylık, yıllık bir şekilde planımızı yaparız.

Motivasyonumuzun sürekliliğini sağlar. Hedeflerimiz olduğu zaman daha rahat bir şekilde motive olabiliriz.

Hedeflerimizi belirlerken gerçekçi ve ulaşabilir hedefler koymaya özen göstermeliyiz. Hedefe ulaşmak için de hedefe ulaşma zamanı yani bitiş zamanına da doğru karar vermek gerekir. Her hedefimize ulaştığımızda kendimize yeni hedefler belirleyerek motivasyonumuzun sürekliliğini sağlayabiliriz. Hedeflerimizin ölçülebilir olması da çok önemlidir. Hedeflerimizi sevdiklerimizle beraber ortak hedef oluşturmak daha güçlü bir şekilde ilerlememizi sağlar.

Başarı

Hedefler aslında bizim hayata da tutunmamızı sağlar. Daha dinamik, aktif ve heyecanlı bir hayat sunar. Her ne ile ilgili olursa olsun sadece iş hayatı da değil konu; yolumuzu kaybetmemizi ve gerçekten de çember çizmemizi engeller.

Barış Özcan'ın hazırlamış olduğu ve izledikten sonra benim de kendim için belirlediğim hedeflerimi devamlılığını sağlayan "Zinciri Kırma" linkini aşağıda paylaşıyorum. Ben de çok işe yaradı… Benim de belirlediğim hedeflerim için takvimim var. Ben de zincirimi kırmamaya çalışıyorum…

http://barisozcan.com/2018de-zinciri-kirma/

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ