Bilimadamları Elektronik Deri Üretti

ABD'de Colorado Üniversitesi araştırmacıları, insan derisinin işlevini ve mekanik özelliklerini taklit edebilen elektronik deriyi buldular.

"Science Advances" dergisinde yayımlanan yazıya göre; kendi kendine onarabilme, geri dönüşüm özelliklerine sahip bir malzeme ile yaptıkları ve "E-deri" adı verilen elektronik sensörler icat ettiler. İnce ve yarı saydam malzemeye ısıyı, nemi, hava basıncını ve akışını ölçebilen elektronik sensörler yerleştiriliyor. Araştırmacılar, bu malzemeyi “polimin” adlı ortak moleküler bağlı ağ polimerleriyle ürettiler.

Materyalin moleküler bağ yapısı, çizilme, parçalanma sonrasında saydam yüzeyi yeniden yapılandırabiliyor.

"E-deri"lerin akıllı protez, biyomedikal araçların üretimi için etkili olacağı düşünülüyor.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki laboratuvarlarda, tıp, bilim ve mühendislik alanlarında kullanılmak üzere çok çeşitli yapay deriler üretilmeye devam ediyor.

Elektronik Deri

Tokyo Üniversitesi araştırmacıları da yaklaşık iki yıl önce insan vücudu üzerine giyilebilen derimizden 10 kat daha ince ve hafif olan elektronik dövme gibi kullanılabilen elektronik deri sayesinde vücudunuzun sağlığı ile ilgili bilgileri gösterebilecek bir alet ürettiler. Araştırmacılar e-deri sayesinde esnek ve organik optik sensörlerin doğrudan organlara yerleştirilebileceğini, bunların ameliyat sırasında ve sonrasında kandaki oksijen seviyesini ölçmekte kullanılabileceğini belirtmişlerdi.

Bilim adamlarının nefesimizin içindeki uçucu organik bileşiklere bakarak hastalıkların ön habercisi olabildiklerinden de "Doğru Nefes Teknikleri" adlı yazıda bahsetmiştim.

Yaşadığımız çağda dijital devrimler oldukça hızlı ilerliyor ve hayatımıza da dâhil oluyor. 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ