En Uzun Ömürlü İnsanların Yaşadığı Ülkeler

Sizce dünyada ortalama insan yaşamı kaç yıldır? Cevap 71. Uzun ömrün sırları arasında beslenme, yaşam koşulları, çevre etkenleri gibi unsurlar var.

Yaşamınızın ne kadar bir bölümünü mutlu, üretken ve sizin istediğiniz seçimlerinizin ve mutlu olduğunuz şeyleri yaparak geçtiği önemli mi? Bilemiyorum. Çünkü yaşamak ve nefes almak her şekilde çok çok güzel… Çok sıkı tutunmak lazım…

Evet, gelelim Dünya Mutluluk Raporu’nun en son açıklamasına… Bu söylemiş olduğum yaş ortalaması bazı ülkelerde daha yüksek kalıyor. 

Hangi ülkelermiş bir bakalım:

Lüksemburg

Lüksemburg

Lüksemburg’da ortalama yaşam süresi 82,2 yıldır. Avrupa’nın en küçük ülkelerden birisidir. Ekonomisi ise yüksek gelirli ve büyüme hızı yüksektir. Enflasyon ve işsizlik oranı düşüktür.Avrupa’nın önde gelen sigorta şirketlerinin merkezidir.

Lüksemburg, UNESCO ‘nun dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır. Hiç özel hastane yoktur ve tüm vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir. Basın özgürlüğü sıralamasında dünyada 4. Sırayı almaktadır.

Japonya

Japonya

Japonya’da ortama ömür süresi 83 yıldır. “Ölümsüzler Diyarı” adı ile anılan Okinawa Adası uzun ömre dair bilimsel araştırmaların merkezi haline gelmiştir. The Economist Intelligence Unit Araştırma Merkezi’ne göre dünyadaki en güvenli şehirleri arasında Tokyo 1. Sırayı aldı. Kategoriler arasında ise bilgi, kişisel güvenlik, sağlık ve altyapı ile ilgili kriterler vardı.

Birçok şirketin çalışanları ve öğrencileri güne ortak bir sabah egzersizi ile başlıyor. Bu gelenek 1928’den beri bulunmaktadır. Bu gelenek ile insanlar hem daha sağlıklı kalıyor hem de insanlar birbirine yakınlaşmayı sağlıyor.

Beslenme de uzun ömür olmasının diğer sebebi ise beslenme alışkanlıkları da aynı zamanda. Beslenme düzenlerinde bol miktarda tofu (bir çeşit peynir), tatlı patates ve balık bulunuyor.

İtalya

İtalya

İtalya’da ortalama yaşam süresi 82,7 yıldır. Sağlık Dergisi The Lancet’e göre, İtalyanların uzun yaşamasının sırrı, ülkede yoksullar ile zenginlerin milli gelirden aldığı payın başka ülkelerin tersine daha dengeli olmasıdır.

İspanya

İspanya

İspanya’da ortalama ömür 82,8 yıldır. Sebebi ise zeytinyağı, sebzeden oluşan Akdeniz Diyeti ve “Siesta” ları olarak gösteriliyor.

Araba kullanmak yerine yürümeyi ya da bisiklet sürmeyi tercih ediyorlar.

Singapur

Singapur

Singapur’da ortalama ömür 83,1 yıldır. Çok iyi bir sağlık sektörüne sahipler. Bebek ölümleri ve gebeliğe bağlı ölümler en düşük seviyede. Spor ve egzersiz yapma oranı çok yüksek. . The Economist Intelligence Unit Araştırma Merkezi’ne göre dünyadaki en güvenli şehirleri arasında Singapur 2. sırayı aldı.

İsviçre

İsviçre

Erkeklerin ortalama ömrü 81 yıldır. Dünyadaki en düşük suç oranına sahip bir ülke. Economist Intelligence Unt’in çalışma, suç seviyesi, yaşam kalitesi, sağlık hizmetleri, mutluluk gibi kriterleri göz önüne alındığında yaşam kalitesi endeksinde İsviçre “yaşanacak en iyi ülke” olarak kabul edildi.

Güney Kore

Güney Kore

Yapılan araştırmaların hepsinde ortalama ömrün 90 yılı aştığı ilk ve tek ülkedir. Fermente beslenme tercih ediliyor. Kolesterol seviyesini düşürdüğüne, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve kanseri de önlediğine inanılıyor. Lifli gıdalar tercih ediliyor. Mahalle kültürü ve sosyalleşmeye önem veriliyor, bunun da stres seviyesini azalltığı düşünülüyor.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Pazarlar!

Kaynak: BBC

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ