Evde Yapılabilecek Kalça Sıkılaştırma Hareketleri

Basen ve kalça büyüklüğü ile bel oranının orantılı olması aynaya baktığımızda kadınların kendini iyi hissetmesi ve kendine kazandırdığı güven için önemlidir.

Elbette sadece egzersiz yapmak istediğimiz vücuda kavuşabilmek için yeterli değildir. Hayatımızda sağlıklı beslenme, egzersiz ve su üçlüsünü düzeltemezsek sadece egzersize devam etmek de yeterli de gelmeyecektir.

Bahsedeceğim kalça hareketlerini evde çok rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Sumo Squat

Sumo Squat

Ayaklar omuz genişliğinden daha açık, ayak parmak uçları da dışarıya dönük olacak şekilde pozisyon alınır. Karın sıkı halde, dizler kırılarak kalçayı oturuyormuş gibi arkaya vererek inip tekrar yukarı kalkıyoruz. 15 tekrar yapabilirsiniz. Bu hareket ile bacak, kalça ve karın kaslarınızı çalıştırmış oluyorsunuz.

Lunge

Lunge

Bacaklar omuz genişliğinde açık beliniz dik konumda harekete başlıyorsunuz. Bir bacağınız ileri doğru geniş adım atarak diğeri yerinde kalarak dizlerinizi kırıyorsunuz. Arkadaki bacağınız yere inebilene kadar aşağıya doğru iniyorsunuz. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dönüyorsunuz. Bu hareketi de her iki bacak için 10 tekrar yapabilirsiniz. Bu hareket ile de bacaklarınız sıkılaşır ve kalça kaslarınız ısınmaya başlar.

Hip Lift Egzersizi

Hip Lift

Dizler bükülü olacak şekilde yere yatılır. Bir bacak ileriye doğru uzatılıp karın kasları sıkılı bir şekilde vücudunuzu yukarı kaldırın. Biraz bekleyip başlangıç pozisyonuna dönün. 10 tekrardan sonra diğer bacağa geçin. Kalça ve karın kaslarınızı çok iyi çalıştırabileceğiniz bir harekettir.

Geriye Tekme Egzersizi (Kneeling Leg Extension)

Kneeling Leg Extension

Dizlerinizin üzerinde elleriniz yerde olacak şekilde pozisyon alın. Bir diz yerde kalacak şekilde diğer bacağınızı tekme atar gibi atın ve yukarı kaldırın. Başlangıç pozisyonuna dönün ancak dizinizi yere değdirmeden tekrarlarınızı yapın. Bitince diğer bacağınıza geçin. Her iki bacak için 10 tekrar yapabilirsiniz. Kalça kasları için oldukça etkilidir aynı zamanda da karın kaslarını çalıştırır.

Squat

Squat

Ayaklar omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta dik pozisyon alınır. Kalça dışa doğru bacaklar kırılarak oturma pozisyona geçilir ve sonra tekrar başlangıç pozisyonuna gelinir. 10 tekrar yapabilirsiniz.

Etkili olan bu hareketleri 4 hafta düzenli yaptığınız takdirde değişime siz de tanık olacaksınız…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ