Karabiberin Kanserden Kilo Vermeye Uzanan Yolculuğu

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduran karabiber, Dünya mutfağında en çok kullanılan baharattır aslında.

Dünya mutfağında en çok kullanılan baharat aslında karabiberdir. İster tane şeklinde kullanılabilir ister de öğütülmüş şekilde…

Karabiber ağacının meyvesi biber tohumunun toplanıp kurutulması ile elde edilir.

Karabiberin yemeklere lezzet kattığı su götürmez bir gerçektir ancak onu özel yapan sadece lezzeti değil tabii ki… İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Özellikleri sayesinde diyabetten kansere önlemeye kadar pek çok marifeti de vardır.

Potasyum, magnezyum, demir açısından zengin; K ve C vitaminleri yanı sıra bir A vitamini deposudur. Düzenli tüketimlerde vücudumuzun ihtiyacı olan A vitaminini bu sayede karşılayabiliriz.

Karabiberin Faydaları

Karabiber Doğal Antibiyotiktir, Kansere Karşı Korur

Karabiberin içerisindeki C vitamin deposu karabiberi doğal bir antibiyotiğe dönüştürüyor. Hastalıklara yakalanma riskimizi azaltırken vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisizleştirmekte ve hasarlarını da temizlemektedir. Zerdaçal ile birlikte kullanıldığında ise antikanser etkilerinde çok etkili olduğu ortaya çıktı. İçindeki piperin maddesinin kanser hücrelerini büyümesini engellediği keşfedildi ancak nasıl bir işlem ile oluştuğu henüz çözülemedi. Bu maddenin ilk faydası kolon kanseri çalışmalarında elde edilmiştir.

Karabiber

Karabiber Sindirime İyi Gelir

Sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Karabiber gıda tüketimi öncesinde hidroklorik bir asit salgılar. Bu asit de yiyecekleri ya da midedeki biriken gıdayı yıkayarak gıdaların kolay sindirilebilecek şekilde parçalanmasına yardım eder.

Karabiber Diyabetlilere Kolaylık Sağlar

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu görüldü. ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlanan araştırmaya göre piperinin obezite mücadelesinde yardımcı olduğu ve şeker hastalığını hafifletebileceği yayınlandı.

Karabiber Kilo Vermeye Destek Olur

Piperinin yağ yakmada etkili olduğu bilinmektedir. Obezite mücadelesine yardımcı olmaktadır.

Karabiber

Öksürük ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Karabiberin antibakteriyel özellikleri solunum ile ilgili tedaviler için tıp alanında kullanılmaktadır. Ayrıca öksürük ve gripte bala, çaya ya da çorbaya atılan karabiberin hastalığı hızlı atmada yararlı olduğu tecrübe ile de sabittir.

Cilt Sağlığını Korur

Karabiberin düzenli kullanılması sayesinde cilde de zarar veren serbest radikaller öldürülüp ter yolu ya da diğer yollar ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ayrıca zamanla oluşan kırışıklıklara da doğal yoldan yardımcı olmaktadır.

Göz Sağlığını Korur

İçerisinde bulunan yüksek A vitamini nedeniyle göz sağlığının korunmasına yardım eder.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ