Aysel Gürel'in Doğum Gününe Google'den Sürpriz

Bugün Google arama motoruna girdiğim zaman çok hoş bir sürprizle karşılaştım. 89. doğum gününe özel Aysel Gürel için çok hoş bir Doodle hazırlamışlar.

Doodle Ne Demektir?

Doodle'lar, özel günlerde, tatil günlerinde kutlama yapmak amacıyla ya da ünlü sanatçıları, bilim adamlarını anmak amacıyla kullanılan eğlenceli Google logosunda olan değişikliklerdir. İlk olarak 1998 yılında Google'nin kurucuları taraından Nevada Çölü'ndeki Burning Man festivaline katıldıklarında bunu göstermek amacıyla şirket logolarını değiştirdiklerinde bu fikir oluştu. 2 yıl sonra da Bastille Günü için bir doodle yapıldı. İlk zamanlarda sadece herkesin bildiği özel günler kullanırken artık çeşitli yıldönümleri ve etkinlikler için de kullanılmaktadır. Google kullanıcılarını da oldukça sevindirmektedir.

Aysel Gürel Doodle

Peki, Aysel Gürel Neden Doodle Oldu?

Google'nin Aysel Gürel için açıklaması;

Asla başka bir Aysel Gürel olmayacak. 1929'da bu gün doğan Aysel Gürel, Denizli'de Sarayköy'de yaşamını sürdürdü. Gösterişsiz ve cesur olan Gürel, 1970'lerin sonundan 2000'li yıllara kadar Türk pop müzik sahnesine karar vererek, hem kaybolan aşk hakkındaki sözleri, hem de efsanevi şarkıcılar için, Sezen Aksu, Nilüfer, Tarkan ve Sertab Erener'in de aralarında bulunduğu şarkıcıları buldu. Bugün geride bıraktığı sözlerin hazinesinden yeni şarkılar üretiliyor!

Aysel Gürel, şarkılarıyla izleyicisini bulan bir şair idi; aynı zamanda yetenekli bir aktrist, Türkolog ve esprili provakatördü. Ayrıca bir feminist ve hayvan hakları aktivisti olarak damgasını vurdu.

Yıldızlar şarkılarına ses verirken, Aysel Gürel arka planda saklanacak bir şey değildi. O da, ilgi odağı için hazırlandı. Büyük boy kırmızı gözlükleri, pembe perukları ve kıvırcık kıyafetler giyen, flört eden ve akıllı repartee ile daima hızlı olan Gürel, öngörülemediği kadar unutulmazdı.

Bugünkü Doodle, Gürel'i kutluyor. Bu imza özelliklerini, saçlarını fuski renklerinde renklendirerek giymek, sevinci ekranda bulunması zor. 

Doğum Günün Kutlu Olsun Aysel Gürel!

Aysel Gürel

Aysel Gürel Kimdir?

7 Şubat 1928’de Denizli’de dünyaya gelen Aysel Gürel, 17 Şubat 2008’de hayata veda etti. Kendisi "Deli Aysel" olarak bilinirdi. Tiyatro oyuncası, şair ve anne idi.

Hayatımızın her anında ve hala büyük büyük keyifle dinlediğimiz birçok şarkıya hayat vermiştir.

Esmer Günler, Firuze, Sen Ağlama, Git, Yolun Başı, Beni Affet, Sevdanın Son Vuruşu, Son Dua gibi gibi… Bunlar sadece buraya yazdığım birkaç örnek…

Şiir Şimdi ve Senin İçin Sana Değil isimli iki tane de şiir kitabı vardır.

Aysel Gürel

Müjde ve Mehtap Ar’ın anneleri olarak çocuklarına ve kadınlara bıraktığı vasiyetin açıklamasını Mehtap Ar şu şekilde ifade etti:

"Annemin vasiyeti şuydu, tüm kadınlara söyle; bilsinler ki ben 80 yaşıma kadar çalıştım ve dimdik ayaktayım. Çalışmak ve ayakta kalmak güç ama ben başardım, tüm kadınlar da başarabilir."

Evet biz kadınlar da onun gibi sonuna kadar çalışıp her zaman güçlü ve dik durmalıyız….

İyi ki doğdun Aysel Gürel! İyi ki hayatımıza dokundun!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ