Yüz Yogası

Yüzümüze daha özenli davranıp, kırışıklık ve sarkmalar için yüzümüze çeşitli kremler ve maskeler sürerken aslında yapabileceğimiz oldukça da etkili bir yöntem var: Yüz yogası

Neden Yüz Yogası Yapmalıyım?

Kadınlar için güzellik çok önemlidir. Özellikle yüzümüze daha özenli davranır, kırışıklık ve sarkmalar için yüzümüze kremler sürer, çeşitli maskeler hazırlarız. Vücudumuzun her yerinde bulunan kaslar yüzümüzde de bulunur ve bu kaslar yaşımız ilerledikçe de sıkılıklarını kaybeder.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber çeşitli estetik ameliyatlar, botoks, dolgu gibi kavramlar hayatımızın ortasına iniverdi. Bu işlemler gerçek bir çözüm mü tartışılır diye düşünüyorum. Biraz göreceli gibi görünüyor…

Aslında yapabileceğimiz çok da vaktimizi almayan ve oldukça da etkili yöntemler de var: Yoga… Yoga egzersizleri ile vücudumuzdaki kaslarımızı çalıştırıp hem ruhumuzu hem de bedenimizi gençleştirebiliyoruz. Aynı şekilde yüzümüze de uygulayabileceğimiz birkaç hareket ile yüzümüzü de gençleştirebiliriz.

Yüz Yogası Hareketleri

Yüz Yogası - Araştırmalar Ne diyor?

ABD’de Northwestern Üniversitesi Dermatologu Murad Alam yüz yogasını "Evde uygulanabilir, toksik madde ve cerrahi müdahale gerektirmeyen bir masaj" olarak tanımlıyor.

Bu konuda bazı araştırmalar da yapılmış. Bir eğitmen, bir grup kadının 20 hafta boyunca yüzlerine egzersiz yaptırmış. Sonuçta kadınların bu çalışmalar neticesinde 2 yıl daha genç görünüme sahip oldukları belirtilmiştir. Egzersizler ile yüzdeki kas sayısının artması nedeniyle yüzü daha dolgun göstermektedir.

Yüz Yogası

Yüz Yogası Hareketleri:

  1. Hareket: Gülümserken yanaklar yüz boşluklarına sokulur, yanak ve dudaklar toplanır. Aslında bir balık suratı şekli olur. 5-10 saniye bekleyin. 5 tekrar yapın.
  2. Hareket: Kaşlarınızı dik tutarken öpücük verir gibi dudaklar bükülür. 4 tekrar yapın.
  3. Hareket: İşaret ve orta parmağınızı her iki yanağınızın üstüne yerleştirin ve bastırın. Derin nefes ile 10 a kadar sayın. 10 tekrar yapın. Çin bıyığı hareketi de denir. Burnun iki yanındaki çizgileri ve yanakları toparlamaya yardımcıdır.
  4. Hareket: Yanakları şişirerek nefesiniz bitene kadar havayı bir yanağınızdan diğerine aktarın. 3 kez tekrarlayın.
  5. Hareket: İşaret ve orta parmağınızı kaşlarınızın üstüne yerleştirin. Yüzük ve serçe parmağınız ise burnun yanlarında olsun. 10 saniye bastırıp nefes verin. 15 tekrar yapın. Bu egzersiz ile alın ve göz çevresi sıkılaşır.
  6. Hareket: İşaret parmağı kaşlarda baş parmaklar ağızın iki yanında nefes alın. Parmaklarınız ile basınç uygulayın. Aynı zamanda da iki yöne doğru çekip gerginlik yaratın. 10 saniye bekleyin ve sonra tekrar yapın.
  7. Hareket: Dudaklarınızı “O” şeklinde tutup ağzınızdan hava üfleyin.
  8. Hareket: Gıdı ve yanaklar için bir diğer hareket de alt dudağınızı üst dudağınızın üstüne götürün. Hatta burnunuza iyice yaklaştırın. Bekleyin ve dinlendikten sonra tekrarlayın. 10 kez yapmaya çalışın.

Zeynep Şensoy'un başlangıç seviyesi yüz yogası videosundan da faydalanabilirsiniz.

Bu hareketleri her gün düzenli yapmaya çalışın. Yaparken zaten yüzünüzdeki tüm kasları ve gerginliği hissedeceksiniz. Sürekli yaptığınızda siz de değişimi hemen fark edeceksiniz. Sadece 15-20 dakikanızı alacak bu hareketleri denemeye değer diye düşünüyorum.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ