Sağlıklı Yaşam ve Spor

Zumba ile Fitness Yapın

Dans etmeyi çok seven bir toplum olduğumuza göre "Zumba" aslında tam bize göre… 1 saat içinde hem çok eğlenmek hem de 800 kalori harcamak istemez misiniz?
26 Ocak 2018,   0 Yorum
Zumba ile Fitness Yapın

Dans etmeyi çok seven bir toplum olduğumuza göre "Zumba" aslında tam bize göre… 1 saat içinde hem çok eğlenmek hem de 800 kalori harcamak istemez misiniz?

Zumba ne zaman ortaya çıkmıştır?

Zumba 1990 yıllarında dansçı ve koreograf  Alberto "Beto" Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkmıştır.

Zumba Nedir?

Zumba, latin esintili dans ve fitness programıdır ve dünyada ve ülkemizde de oldukça popülerdir. Aynı zamanda Kolombiyalılar arasında sıkça kullanılan "rumba" ve "part" anlamına da gelmektedir. 2001 yıllarında Shakira, Jennifer Lopez, Rihanna gibi ünlüler ile ABD'ye yayılmıştır. Oradan da Avrupa ve Latin Amerika ile devam etmiştir.

Koreografide salsa, mambo, merenge gibi dans figürleri ile "squat", "lunge" egzersizleri de uygulanır.

Zumba egzersizleri esnasında müzik hızlı ve yavaş ritimli olarak değişir. Zumba derslerine katılırken daha önceden dans bilginizin olmasına gerek bulunmamaktadır.

Zumba dersleri içeriği nasıldır?

Zumba dersleri ısınma ile başlayıp Latin müziklerine uygun aerobik hareketler ile devam etmektedir. Dersler oldukça yoğun ve dinamik geçmektedir.

Zumba

Zumbanın Yararları Nelerdir?

  • Stresinizi azaltır: Oldukça canlı dans hareketleri ve müzik ile birlikte moralinizi yükseltir ve tüm endişe ve stresinizden uzaklaşmış olursunuz.
  • Kilo vermenizi sağlar: Oldukça ciddi kalori harcaması sağlar. Ortalama 600 ile 1000 kalori yakabilirsiniz.
  • Kaslarınızı güçlendirir.
  • Kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir.
  • Terletir.
  • Eğlencelidir.
  • Her yaş için uygundur.
  • Kendinize güveniniz artar: Kendinizde olan değişim ile beraber eğlenceli bir ruh hali güveninizin de artmasına sebep olur.
  • Yeni arkadaşlıklar kurmanızı sağlar: Düzenli olarak devam ettikçe grup arkadaşlıkları kurar ve arkadaşlığınızın sürekliliğini sağlayabilirsiniz.
  • Depresyon etkilerinizi minimuma indirmiş olursunuz: Sosyalleşmenin yanı sıra vücudunuzda yaşayacağınız olumlu değişikler sayesinde depresyon hissinizin azalmasına sebep olursunuz.

Siz en iyisi Sports & Merits anlaşmalı zumba salonlarının ders saatlerini öğrenip programınızı ona göre ayarlayın…

30 dakikalık evde de uygulayabileceğiniz "Zumba" egzersizleri için de:

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın