Ronaldinho Futbolu Bıraktı

Geçtiğimiz hafta futbolu bırakan 37 yaşındaki Brezilyalı futbolcu Ronaldinho'nun hayatına kısaca bir göz atalım.

Geçtiğimiz hafta 37 yaşındaki Brezilyalı futbolcu Ronaldinho futbolu bıraktı… Bir bayan olarak şu anda çok da fazla futbol izleyicisi olmamama rağmen o dönemlerde olan ilgi alanımda Ronaldinho'yu kıvırcık saçları, dişlekliği, gülümsemesi ve sempatik duruşu nedeniyle çok severdim. Barcelona takımına da onun sayesinde ayrı bir ilgi duyardım.

Ronaldinho’nun hayatına kısaca bir göz atmak isterseniz:

8 yaşında babasını kaybeden Ronaldinho, yokluk yıllarından sonra abisi Assis’in desteğiyle futbola başlamıştır. O yaşlarda da yeteneğiyle herkesin ilgisini çekmiştir.

Ronaldinho

Keşfinden sonra Gremio'nun alt yapısına girerek profesyonelliğe ilk adımını atmıştır.

Gremio formasını giyerken yeteneği büyük dikkat çekip 2001 yılında PSG’nin teklifini kabul ederek Avrupa'nın yolunu tutmuştur.

2002 yılında Dünya Kupası’nda Brezilya Milli Takımı ile gösterdiği başarı ile dünyayı kasıp kavurmaya başladı.

Ronaldinho Altın Top

Daha sonra Barcelona'ya geçen Ronaldinho burada kariyerini en üst seviyelerde yaşadı. 2005 yılında "Altın Top" ödülünün sahibi oldu. 2006 yılında da Barcelona ile UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Barcelona’da Messi ile kurdukları ilişkiyi Messi 2013 yılında yaptığı açıklamada şu şekilde açıklamıştır: "Hep söylüyorum. Soyunma odasına girdiğim ilk andan itibaren Ronaldinho ve diğer Brezilyalılar, Deco, Sylvinho ve Motta beni çok iyi karşıladı ve bana çok destek oldu. Ama aralarında Ronaldinho'nun yeri apayrı. Bende çok emeği var."

Ronaldinho da Messi için "Tarihin en iyisi" yorumunu yapmıştır. 

Ronaldinho ve Messi

Muhteşem Barcelona kariyerinin ardından Milan'a transfer oldu. Burada inişli çıkışlı zamanlardan sonra en son kariyerine Brezilya’da devam etmiştir.

Abisi ve aynı zamanda menajeri olan Roberta Assis Ronaldinho'nun artık futbolu bıraktığını ve 2018 Ağustos ayında Brezilya, Avrupa, Asya ve milli takım düzeyinde çeşitli organizasyonlar yapılacağını açıkladı.

Kendisini çirkin ama iyi olarak tanımlayan Ronaldinho güçlü top hakimiyeti, tekniği, hızı ve dediğim gibi sempatikliği ile kendisini çok sevdirdi.

Ronaldinho’nun muhteşem şovuna tekrar bir göz atalım:

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ