Zihin-Beden Dengesi ve Bilinç Dönüşümü

Son günlerde yaşadıklarımız insanlık tarihine geçecekler. Aslında hep birlikte çok enterasan dönemlere şahitlik ediyoruz. Bu dönem kendi içinde o kadar kendine has ki, biraz şaşkınlık ve çokça da belirsizlik içeriyor. Bu nedenle herkese faydalı olabilecek bir konuyu yazmak istedim.

Şu sıralar aslında nasıl da birbirimizi özlediğimizi, birbirimize ihtiyaç duyduğumuzu, ne kadar sosyal varlıklar olduğumuzu ve varlığımızdan nasıl da keyif aldığımızı fark ediyoruz. Bu da bize hem başkalarıyla, hem de kendimizle derin bağ kurma kapasitemizi hatırlatıyor. Burada asıl konu bunu ‘fark etmek’ üzerinden başlıyor. Ve fark etmek ‘mindfulness’ın (Türkçe’ye ‘bilinçli farkındalık’ diye çevrilebilir) eş anlamlarından bir tanesi olarak bugüne çok uyuyor.

Mindfulness Herşeyin Kalbinde

Geçtiğimiz aylarda, hatta haftalarda, ’mindfulness her şeyin kalbinde’ dediğimizde belki o kadar da dikkate alınmıyordu ama şu anda bu yaşadıklarımız mindfulness’ı daha da önemli bir yere taşıyor. Varsayacağım ki bazılarınız çok yeni bu konuya ve hayatınızda belki de ilk kez duyuyorsunuz. O yüzden tanımını vereceğim ilk önce; dikkatin bilinçli olarak mevcut olana yargısız, nazik ve arkadaşça bir tavırla yönlendirilmesi ile oluşan farkındalık. Düzenli yapılan meditasyon teknikleriyle geliştirilebilen bir farkındalık hali. Bu halin kendimizle, çevremizle ve hoş/hoş olmayan ne varsa onunla kurduğumuz ilişkiyi dönüştürdüğü bilimsel bir gerçek. Dünyada medikal bir müdahale yöntemi olarak bile kullanılmaya başlayan programları var.

Hepimiz biliyoruz ki tüm gezegendeki şartlar oldukça sıkıntılı bir süreçte. Aslında Covid-19 haricinde de dengeleri bozacak yönde çok fazla insan aktivitesi mevcut ve biri şu anda ‘pandemic’ (salgın hastalık) olarak ortaya çıktı. Sadece bilim insanlarının neler söylediğini fark ederek bile başlayabiliriz. Bu tür tehlikeleri eğer fark etmezsek ve sorumluluk almaya başlamazsak çokça da yaşayacağımızı söyleyen, bas bas bağıran bilim insanları var.

Mindfullnes uygulamalarına özelllikle şu anda çok ihtiyaç var!

Çoğumuz mindfulness’ın formel (meditasyon gibi) ve formel olmayan (günlük yaşamamızdaki) uygulamalarına en çok da böyle dönemlerde ihtiyaç duyuyoruz eminim ki. Bu nedenle şu sıralar bolca zamanımız varken yapacağımız mindfulness çalışmaları herkese çok iyi gelecektir. Gerçek mindfulness çalışmasını yapabilmek için inzivaya çekilmemiz, şehir hayatından kurtulmamız, uzaklara kaçmamız gerekmiyor. Meditasyon deneyimini tam şu anda, bu gezegenin üzerinde herhangi bir yerdeyken de yaşayabiliriz. Bu kriz döneminde kendimizle ve çevremizle olan ilişkimizde şefkati geliştirebilmek için ve ‘yapma hali’nde olduğumuz birçok zihinsel durumdan ‘olma hali’mize dönebilmek için bir fırsat olarak değerlendirebiliriz. Elbette hepimiz için farklı anlamlarda zorluklar var. Öyleyse; Mevcut durumda bedenimizin bilgeliği ile nasıl iletişim kuruyoruz? Kendimizle nasıl iletişim kuruyoruz? Neleri fark ediyoruz? Nelerle sadece olma halinde kalabiliyoruz?

Mindfullnes Pratikleri Affedicidir

Basit nefes çalışmaları veya yoga gibi bedensel duyumlara dönülen çalışmalar başlangıç için, kaygı ile baş etmeye çalışıyorsanız özellikle, yardımcı olacaktır. Mindfulness pratikleri çok affedicidir. Bu pratikleri aklımıza tekrardan düştükleri anda, başımıza kakmadan ve yargılayıcı olmadan yapmaya başlayabilirsek, her seferinde bize ‘yeniden başla’ sinyalini verirler. Böylece bu egzersizleri bir şefkat göstergesi olarak, ne zaman ve nerede mümkünse gerçekleştirebildiğimizi görebiliriz.

Zorunlu olarak sosyal mesafemizi korumayı bizlere sunulmuş bir imkan olarak değerlendirebiliriz. Sadece yaşamlarımız değil dünya değişiyor, dönüşüyor. Sadece fark edelim. Yargılamadan, nazikçe, arkadaşça ve şefkatli bir tavırla. Kalbin mevcudiyetiyle…

Sevgilerimle.

Yazar Hakkında

Zeynep Seda Uslu

Zeynep Seda Uslu

2002 yılında Zeynep Aksoy’un DVD’sini alarak ilk kez tanıştığı yoga, 2017 yılındaki düzenli meditasyon pratikleriyle birlikte Seda'nın hayatında yer buldu. 20 yılı profesyonel olmak üzere, 25 yıl süren voleybol kariyerinin son zamanlarında çok faydasını gördü. Bu dönemde çalışma fırsatı yakaladığı yoga eğitmenleri sayesinde pratiğinde derinleşme fırsatı yakaladı.

Yoga ve meditasyonun eğitimci eğitimlerini almak için ilk gittiği isim yine Zeynep Aksoy ve Advayta Yoga oldu. Tamamlamış olduğu 200 saatlik Advayta Temel Yoga Uzmanlığı eğitiminde Zeynep Aksoy'un yanı sıra Yeliz Altınışık ve David Cornwell ile de çalışma fırsatı yakaladı. Mindfulness temelli, her bireyin beden yapısının ve kişiliğinin öznelliğine saygı duyan ve alan tutan yaklaşımla bir eğitim aldı.

Meditasyon pratiklerinin sporculuğuna olan katkılarını özellikle performans, konsantrasyon ve sakatlık dönüşü olarak deneyimledi. Bu alanda profesyonel uygulayıcı olmak isteyen Seda, Breathing Mind’dan ICF akrediteli Mindfulness Koçluğu eğitimi aldı. David Cornwell ile mindfulness pratiklerinde düzenli olarak derinleşme fırsatı yakaladı. Aynı zamanda 8 Haftalık Mindfulness Programı’nı da uygulamaya başladı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ