Sürekli Yorgun Hissetmenizin Sebepleri Nelerdir?

Sürekli yorgun hissetmeniz hayatınızda bir veya birkaç şeyi yanlış yaptığınızı göstermektedir. Aşağıda antrenman yapmak, beslenmek ve uykusuzluk gibi yaşam tarzınıza dayalı kendinizi devamlı yorgun hissedebileceğiniz konuları derledik.

Aşırı Derecede Spor Yapmak Yorgunluk Yapar mı?

Özellikle yeni spor yapmaya başlayanlar bu işe olması gerekenden fazla bir motivasyonla başlayıp, hızlı sonuç almayı sürekliliğin önüne koyma hatasına düşebilmektedir. Buna istinaden de hızlı sonuç almak adına antrenmanlarını olması gerekenden ağır ve yoğun yaparlar. Bu da 2-3 hafta gibi çok kısa bir sürede kişinin sürekli yorgun hissetmelerine neden olur. Yaşınıza, seviyenize, cinsiyetinize ve size özel durumlarınıza göre yoğunlukta bir spor yapmaya özen gösterin. Unutmayın ki spor yapmanın önemi kadar bir sonraki antrenmanınıza kadar vücudunuzu dinlendirmeniz de önemlidir!

Hiç Hareket Etmesem de Yorgun Hisseder miyim?

Ev - ofis arasında bir hayat yaşayıp, spor yapmayan ve günde çok az adım atanların yorgun hissetmelerinin temel sebebi tüm gün oturmanın vücut üzerinde yarattığı baskı ve ağrılardır. Bundan dolayı hayatınızda sporu entegre edemediyseniz bile, yorgunluk hissinden kurtulabilmek adına hareketli bir yaşam önerimiz. Asansör yerine merdiven kullanın, yürüyerek gidebileceğiniz yere arabanızla gitmeyin.

Tükettiğim Yiyecekler Yorgunluk Sebebi mi?

Yorgunluk ve beslenme arasında yakın bir ilişki mevcuttur. Özellikle doğal besinler yerine işlenmiş besin yiyorsanız, fazla şeker tüketiyorsanız gerekli vitamin ve mineralleri almıyorsanız yorgun hissetmeniz çok doğal. Gereğinden az veya gereğinden fazla yemek tüketmek de yorgunluğa sebep olabilmektedir.

Yeterince Su İçmediğimden Dolayı mı Yorgun Hissediyorum?

Su vücudumuzun en önemli kaynaklarından biridir ve eksikliği size yorgunluk olarak geri döner. Günde 2-2,5 lt su içilmesi önerilmekte ve bu miktar alınmadığında vücudu yavaşlatan enzimatik aksiyonlar oluştuğundan kendimizi yorgun hissetmeye neden olmaktadır.

Uykusuzluk Sürekli Yorgun Hissettirir mi?

Günde yeterince uyuyorsanız bile eğer uyku apneniz varsa kendinizi sürekli bir şekilde yorgun hissedebilirsiniz. Bunun yanında uyku süreniz kronik olarak yeterli değilse, bu da sürekli yorgun hissetmenize neden olabilmektedir.

Ayrıca aşırı stresli yaşam tarzı, her konuda mükemmel olma arzusu, depresyonda olmak da sürekli yorgun hissetmenize neden olabilmektedir.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ