Virüslerden Korunmak için Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Birçoğumuz her yıl grip aşısı olmamıza rağmen yılda bir veya birkaç kez grip veya soğuk algınlığı oluruz. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanların birçoğu grip aşısı olmamalarına rağmen bu tarz virüse bağlı hastalıklara yakalanmazlar.

Bağışıklık Sisteminin Virüsler Üzerindeki Önemi

Türkiyemiz'de de vakası görülen korona virüsünden ve buna benzer grip gibi virüse bağlı hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmek şart. Dünya çapındaki doktorların önerilerinde önceliğin bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi olduğunu görüyoruz. Sadece salgın zamanlarında değil her zaman bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız ve desteklememiz bizleri kronik hastalıklar dahil olmak üzere birçok hastalıklardan koruyacaktır.

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlü Tutarız

Bağışıklık sistemimizi genetiğimizi, çevresel faktörler ve yaşam tarzımız belirler. Genetiğimiz ile bugün itibariyle bir değişiklik yapmamız çok mümkün değil. Çevre kirliliği veya radyasyondan uzak durmak zaman zaman mümkün olabiliyor ancak yaşam tarzınızı değiştirerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek sizin elinizde. Peki yaşam tarzımızı değiştirerek bağışıklık istemimizi nasıl güçlendirirz?

Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirecek İpuçları

Yaşam tarzımızda yapacağımızı ufak tefek değişikliklerle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek mümkün. Birkaç önerimiz:

  • Doğal Beslenin: Mevsim yiyeceklerini tüketmek, her türlü işlenmiş besinlerden ve trans yağlardan uzak durmak.
  • Mikro Besin Dengemize Dikkat Edin: Vücudumuzda bulunan vitamin ve mineral seviyelerine dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer vücudumuzda eksiğimiz varsa bunları takviye etmeyi ihmal etmemeliyiz.
  • Bağırsak Mikrobiyatasını Düzgün Tutun: Doğru beslendiğinizde ve mikro besin dengenize dikkat ettiğinizde bağırsak floranız otomatik olarak doğru oluşacaktır. Takviye için probiyotiklerden yararlanabilir.
  • Spor Yapın: Haftada 3 gün 1 saat düzenli spor yapmanız bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
  • Uykunuza Dikkat Edin: Yeterli uyumamanız bağışıklık sisteminizi düşüreceğinden minimum uykuyu aldığınızdan emin olun.

Bağışıklık sisteminizin güçlü olduğu virüssüz günler dileriz!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ