Ömrünüzü Uzatacak Alışkanlıklar ve Tavsiyeler

Bugün itibariyle ölümsüzlük bir hayal olsa da araştırmacılara göre hayatımızda bazı alışkanlıklara yer vererek daha uzun ve sağlıklı yaşamamız mümkün.

Ömrüme ömür katmak

Sanırım hepimizin hayalında vardır ölümsüz olmak. En azından bugün itibariyle ölümsüzlük bir hayal ise de hayatımızda bazı alışkanlıklara yer vererek uzun ve sağlıklı yaşamamız mümkün. Araştırmacılar yaptıkları klinik çalışmalarında sigara, fiziksel aktivite, içme alışkanlıkları, kilo yönetimi ve diyet gibi unsurları inceleyerek genel yaşam süremiz ve kronik hastalıklara yakalanma olasılığımız hakkında bazı sonuçlara varmışlar.

Bu çalışmalardan birini gerçekleştiren Massachusetts Üniversitesi profesörlerinden Dr. Frank Hu bakın ne demiş:

Sağlıklı beslenme ve düzenliv egzersizi yapmanın sadece yaşam süresini uzatacağı beklentisini değil, kanser, bunun yanında kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi kronik hastalıklardan uzak bir yaşam şeklinde ömrünüzü uzatabileceğinizi görmek istedik. Çalışmalarımızda özellikle hastalıklardan uzak şekilde yaşam süresinin uzatılması konusuna bakmak istedik.

Evet uzun yaşamak çok güzel bir şey ancak uzun yaşarken hastalıksız, kendimizi iyi hissettiğimiz, aktif yaşamak güzel. Ağrılarla, sıkıntılı bir şekilde uzun yaşamayı sanırım kimse istemez.

Ömrünüzü Uzatacak Çalışma

Amerikada 73.000 kayıtlı hemşire ve 40.000 kayıtlı erkek sağlık personeli üzerinde yapılan bir çalışmada, bu kişilerin aşağıdaki faktörleri incelenerek bu kişilerle ilgili risk profili oluşturuldu.

  • Sigara kullanımı
  • Günlük 30 dakika egzersiz
  • Alkol kullanımı
  • Vücud kitle endeksi
  • İyi ve kaliteli beslenme

Bu risk profili doğrultusunda 20 yıl boyunca bu kişiler yukarıdaki faktörler doğrultusunda takip edildi ve bakın ne bulundu.

Uzun Yaşamak İçin Ne Yapmalıyım?

Çalışmanın sonucunda özellikle yukarıda belirtilen 5 faktörü hayatına adapte etmiş kişilerin özellikle 50'li yaşlarından sonra sağlık bir uzun yaşam konusunda diğerlerine nazaran öne çıktığı tespit edilmiş.

Sağlıklı Yaşlanmak ve Uzun Yaşamak 

Sizde sağlıklı yaşlanmak, ömrünüze ömür katmak ve kaliteli bir yaşam için, sigara, alkol ve obeziteden uzak durun, her gün 30 dakika egzersiz yapın, iyi ve kaliteli beslenin! Bu sadece ilerisi için yapacağınız bir yatırım değil ayrıca bugünde daha kaliteli bir yaşam için anahtarınız olacaktır.

Bol sporlu ve Sağlıklı günler

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ