Yanlızlık Ömür Boyu

Hepimiz dönem dönem yalnızlık hissederiz. Çevremizin bizi anlamadığını düşünürüz. Hissettiğimiz bu yalnızlık duygusu bizi üzer de.

Hepimiz dönem dönem yalnızlık hissederiz. Çevremizin bizi anlamadığını düşünürüz. Hissettiğimiz bu yalnızlık duygusu bizi üzer de. Dünyada tek başına kalmış gibi hissetmek… Yalnızlık aslında çok mu kötü bir duygudur?

Geçen hafta gazetede İngiltere Başkanlık Ofisi'nin açıklamasını gördüm. "Ülkede çok sayıda yalnız yaşayan ve yalnızlıktan ötürü sosyallikten uzak depresif bir hayat süren insanları geri kazanmak amacıyla Yalnızlık Sorumlu Bakanlık kuruldu ve Tracey Crouch, Yalnızlık Bakanı görevine getirildi."

Benim bu haberden anladığım aslında günümüzde yalnızlık duygusu artık ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bizim ülkemizde durum nedir acaba çok merak ediyorum.

Sizin gözünüzde yalnızlık nedir? Siz de kendinizi yalnız hissediyor musunuz? Ne zaman ve hangi durumlarda yalnız hissediyorsunuz?

Yalnızlık duygusunun ortaya çıkma sebeplerinden birsinin genetik olduğu da düşünülmektedir. Özellikle tek yumurta ikizlerinde yaşanan bir durumdur. Bazı ailelerde de yalnızlık duygusunun daha yoğun yaşanmasından dolayı da bunun tıbbi olarak da ayrıca incelenmesi gerektiğini savunan ve düşünen insanlar da mevcut.

Genetik etkinin yanında yaşadığımız çevre koşulları ve elbette ki psikolojik durumumuz da bu duygumuzun ortaya çıkmasında önemli etkenlerdir. Erken yaşlarda taşınma, okulda çocuklar tarafından dışlanma, çok sevdiğiniz birini kaybetme ya da hastalık nedeniyle izole yaşama durumu gibi durumlar yalnızlık duygusunu daha da artıran faktörlerdir.  Aynı şekilde bazı sorunlu insanlarla yaşamak da siz de yalnızlığı arttırmaktadır.

Aslında kendim için söylemem gerekirse kendim ile ilgili bir problemde karşımdaki kişilere kendim ile ilgili düşüncemi ve o anki duygumu yansıtamadığımda ya da bir rahatsızlık durumum da ben de yalnız hissederim. Aslında tercihim zaten yalnız kalmaktır. Asıl önemli olan bence bu hissiyatımın süreklilik kazanması yani devamlı olarak bu şekilde yaşama isteği ya da o şekilde kendimi görmemdir. Asıl problem bu noktada başlamaktadır bence.

"İnsan hiçbir zaman büsbütün yalnız değildir dünyada. En kötü durumda, bir çocuğu, bir delikanlıyı ve zamanla olgun bir adamı, yani kendisinin eski bir halini bulur yanında."

Cesare Pavese - Yaşama Uğraşı Günlük

Carl Gustav Jung

Yalnızlık Nedir?

Carl Gustav Jung’a göre yalnızlık çevrede insan olmaması değil, önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramaması ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğunda hissedilen duygudur.

Yalnızlık duygusu için yaşınız ya da statünüz önemli midir?

Bu duygunun ortaya çıkması için de yaşınızın büyük ya da küçük; ünlü ya da sıradan bir hayatınızın olması da değişiklik yaratmıyor. Tıpkı Albert Einstein'ın kendi tanımlaması gibi; "Tüm dünyada tanınmış bir insan olmak ve kendini bir o kadar yalnız hissetmek çok garip".

Sürekli yalnızlık duygusu hisseden kişilerin psikolojik durumları nasıldır?

Sürekli kendini yalnız hisseden kişileri Doç. Dr. Sibel Mercan şu şekilde açıklamaktadır: "Anksiyete ve özgüven azlığı oluşur, gerginlik ve öfke ile sosyal izolasyona yol açar. Kişide zamanla depresyon ve kalıcı özgüven azlığı ortaya çıkar. Daha da önemlisi intihar riskinin artmasıdır. İlaçla intihar girişiminde bulunan hastalarla yapılan çalışmada intihara yol açan sebepler arasında partneriyle sorun yaşamak ilk sırada yer alırken, ikinci sıklıkta yalnızlık hissi gösterilmiştir. İntihar girişiminin katlanılamaz durumdan kaçmak, kontrolünü yitirmek, sevdiği kişiye onu ne kadar sevdiğini göstermek ya da yardım çığlığı atmak amacıyla olduğu görülmüştür. Bu girişim başarısız olduğunda tekrar intihar etmek isteyenlerin oranı % 50'dir. Bunun yanında kendine zarar verme, ilaç, alkol ya da sigara kullanımında artış, şiddet ve suç işleme eğiliminde artış söz konusudur."

Sürekli yalnızlık duygusu hisseden kişilerin fiziksel durumları nasıldır?

Araştırmalar bu kişilerin daha erken öldüğünü göstermektedir. Yine yapılan araştırmalarda bu kişilerin  kandaki beyaz küreleri incelendiğinde viral mekanizma ve antikor üretiminden sorumlu genlerin daha az çalıştığını göstermiştir. Stres durumunda ise kortizolün enflamasyon yapan genleri baskılamasından dolayı da kalp hastalığı ve kanser hastalığı riskinin daha çok ortaya çıkmasına sebep olduğu bildirilmiştir.

Yanlızlık Şiiri

Yalnızlık duygusu ile başa çıkabilmek için ne yapmamız gerekmektedir?

Uzmanlara göre öncelik bu duygunun sebebi bulunmalıdır.

Kendinize basit ulaşabileceğiniz hedefler koyabilirsiniz. Sporu hayatınıza dahil edebilirsiniz. Hobi edinip sosyal aktivitelere katılabilirsiniz. Gerçekten güvendiğiniz sizi mutlu eden paylaşımlarınızın olabileceği, sizi anlayan insanları hayatınızda tutabilirsiniz.

MFÖ'nün çok sevdiğim bir şarkısı vardır. "Yalnızlık Ömür Boyu" … Bu nedenle aslında yalnızlığımızla da bir şekilde dost olmamız gerekmektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ