Tüketmemeniz ve Uzak Durmanız Gereken Gıdalar

Fonksiyonel Tıp Enstitüsü direktörü Dr. Mark Hyman rafine şeker, işlenmiş karbonhidrat ve süt ürünlerinden kişisel olarak uzak durduğunu ve uzak durulması gerektiğini anlatmış.

Şeker - Karbonhidrat - Süt Ürünü: Uzak Durmalı mıyız?

Beslenme konusunda birçok önemli kitabı bulunan Dr. Mark Hyman özellikle rafine şeker, işlenmiş karbonhidrat ve süt ürünlerinden uzak durulması gerektiğini ve kendisinin de bunu uyguladığını belirtmiş. Bunu kendi sözleriyle şu şekilde açıklamış:

Kişisel olarak, sağlığı bozduğunu düşündüğüm bazı gıdalardan tamamen uzak duruyorum. Bazılarını ise nadiren tüketiyorum. Bu zararlılardan pek çok kişi sağlıklarını bozduğu için uzak duruyor: rafine şeker, işlenmiş karbonhidrat, süt ürünleri.

Peki bu gıdalardan neden uzak durmalıyız, bakalım doktor bunları nasıl açıklamış.

Neden Şeker Tüketmemeliyiz?

Şekerin birçok çeşidi bulunmaktadır: Glikoz, früktoz, laktoz vs. Doktor burada özellikle rafine şekerlerden uzak durulması gerektiğini söylüyor. Şeker bir yandan bağımlılık yaparken diğer bir yandan da kan şekerimizde düzensizlik yaratıyor ve insülin direncine neden oluyor. Tabi bunlarla ilaveten şeker fazla kiloya da sebep olabiliyor. Ayrıca aşağıdaki şekerle ilgili belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Neden Karbonhidrat Tüketmemeliyiz?

Özellikle işlenmiş karbonhidratlar aynen şekerin neden olduğu tüm sorunlara neden olurlar. İşlenmiş karbonhidrat derken tahıl ürünleri, işlenmiş, paketlenmiş tüm yiyecekler, meyve suları, makarna gibi yiyeceklerden bahsediyor doktor. Bu gıdaların vücudumuz için gerekli besinleri sağlayamadıkları gibi tabağımızda ve midemizde yer tutarlar ancak tekrar hızlıca acıkmamıza neden olurlar. 

Neden Süt Ürünleri Tüketmemeliyiz?

Özellikle Süt Ürünleri sektörünün endüstriyelleşmesi sonucu ürünlerin elde edildiği hayvanların sütlerinde olması gereken miktarların üstünde üreme hormonu, antibiyotikler, kimyasallar ve inflimasyona sebep olan maddeler bulunmaktadır. Tükettiğimiz zaman bu maddeleri bizler de vücudumuza almış alıyoruz. Süt ürünleri konusunda doktorun bir istinası var: Merada otlayan hayvanın sütünden yapılmış tereyağı ile beslenmenin bizlere faydalı olduğunu belirtiyor.

Bu üç gıda grubu dışında doktor alkol ve kahveyi de nadiren tükettiğini bunları sadece sosyal amaçları dahilinde arada keyif için tükettiğini söylüyor.

Sağlıklı günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ