Uyku düzeni ve Sirkadiyen Ritim

Uyku düzenimiz ve Sirkadiyen Ritmimiz birçok hastalığa neden olabilir, yaşam kalitemizi düşürebilir. Uyku düzeni ve Sirkadiyen Ritim nedir, nelerden etkilenir ve iyileştirme yöntemleri nelerdir.

Sirkadiyen Ritim Nedir?

Kendinizi dikkatli şekilde incelerseniz, günün belli saatlerinde daha dinç ve enerjik olduğunuzu belli saatlerinde de daha yorgun ve dinlenmeye ihtiyaç halinde olduğunuzu görürsünüz. İşte bu sizin Sirkadiyen Ritminizle alakalı bir ritim olup, bir günlük yani 24 saatlik döngü içinde vücudumuzun beslenmeniz, hormonsal üretimimizin, metabolizmamızın ve uyku düzenimizin döngüsüdür. Özetle vücudumuzun doğal saatidir.

Sirkadiyen Ne demek?

Sirkadiyen Latince circa sözcüğünden türetilmiş olup, tahminen bir gün anlamına gelmektedir. Sirkadiyen ritmimiz, gün içinde normalde gerçekleştirdiğimiz ritüellerin dışına çıktığımızda, bizlere tepki verebilir ve mesela normalde her gün 23:00 de uykumuz gelirken bu farklılık yüzünden bu saatte kendimizi çok enerjik hissedebiliriz. Ya da tam tersi öğleden yemek sonraları kendimizi süper enerjik hissederken yaptığımız farklı bir ritüelden dolayı (Örn: Farklı beslenme, her zaman yaptığınız yemek sonrası yürüyüşü yapmamak) kendimizi çok uykulu hissedebiliriz.

Uyku bozuklukları ve Sirkadiyen Ritmimizi etkileyen Faktörler

Sirkadiyen Ritmimiz uyku bozukluklarına neden olabilir ve bunu etkileyen faktörleri aşağıda inceledik.

Işık

Işık Sirkadyen ritmimimizi en çok etkileyen faktörlerden bir tanesidir ve hatta uyku bozukluklarına yol açan belkide en önemli faktördür. Temelde gün doğumu ile uyanmayı gün batımı ile uykuya geçeriz. Doğru zamanda ışığa maruz kalmamız ve ışığı kesmemiz sirkadyen ritmimizin düzgün kalmasında önemli rol oynar.

Melatonin

Melatonin, bir başka değişle uyku hormonu karanlıkta vücudumuz tarafından salgılanan bir hormondur. Melatonin salgılanması, karanlığın başlangıcıyla artmaya başlar, gece 02:00-03:00 arası tavan yapar ve gün doğumu başlangıcından önce keskin bir düşüş sergiler. Bu hormon vücudumuza günün hangi saatinde olduğumuzla ilgili sinyaller göndermektedir. Uyku düzenimizin ve kalitemizin iyi olması için karanlık ortamda uyumamız önerilmektedir.

Sıcaklık

Dış sıcaklık değişimleri bizler için zayıf bir uyaran olmasına karşın, karaciğer, böbrek ve bazı organlarımız için sıcaklık değişimi oldukça önemli bir sinyaldir.

Uyku düzenimizi bouzkluklarımızı ve Sirkadiyen Ritmimizi iyileştirelim

Uyku düzenimizin ve Sirkadiyen Ritmimizin bozulması yaşam kalitemizi düşürür ve daha önemlisi Alzehimer, İnsülin Direnci, Obezite, Kalp Hastalıkları gibi birçok önemli hastalığa neden olabilir. Bundan dolayı uyku düzeni ve kalitenizin aynı beslenme kaliteniz kaday iyi olduğundan emin olunuz.

Uyku düzenini ve kalitesini artırın

Uyku bozukluğunuzu ve düzenininizi iyileştirebileceiğiniz birkaç ipucu vermek istiyoruz:

  • Tamamen karanlık bir odada uyamaya özen gösterin
  • Uyku saatinize 2-3 saat kala mümkün olduğunca mavi ışıktan kaçının. Bu cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi elektronik aletleri kullanmamak anlamına geliyor.
  • Uyuduğunuz yerin sıcaklık seviyesinin konfor seviyesinde olduğundan emin olunuz. 
  • Yatığınız yerin mümkün olduğunca manyetik dalgalara az maruz kaldığından emin olun. Başucunuzda bulunan modemi diğer odaya taşıyın, cep telefonun kapatın, odanın en uzak yerinde tutun ve hatta diğer odaya koyun.

Bol sporlu ve sağlıklı günler!

Yazar Hakkında

Türker Baloğlu

Türker Baloğlu

Spor, iyi beslenme, longevity, biohacking; özetle sağlıklı yaşama dair her konuyu kafasına takmış Sports&Merits kurucu ortağı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ