Keçiboynuzunun Yararları

Görüntüsü keçi boynuzuna benzetildiği için ismini buradan alan, tüketildiğinde tadı tatlı olan enerji deposu bir bitkidir.

Görüntüsü keçiboynuzuna benzetildiği için ismini buradan alan tüketildiğinde tadı tatlı olan enerji deposu bir bitkidir.

Keçiboynuzunun Yetiştirildiği Yerler Nereleridir?

Keçiboynuzu Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir.

Keçiboynuzu karbonhidrat, yağ ve sodyum açısından oldukça zengindir. A ve C vitaminleri içermektedir. Selenyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi birçok element ve mineral içerir. Bu nedenle de sağlıklı bir vücut ve metabolizma gelişimi için çok etkilidir.

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu Sindirim Sistemi için yararlıdır: 2002 yılındaki araştırmalarda içeriğinde bulunan beta karoten maddesinin güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğu ortaya çıkmıştır. Mide fonksiyonlarını düzene sokar. Kabızlık, ishal gibi hastalıklara yardımcı olur. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde bağırsak enfeksiyonu ve kanserini önler.

Keçiboynuzu kolesterolü düzenler: Bilimsel olarak ispatlanan keçiboynuzunun içerisindeki lifler sayesinde kötü kolesterolü (LDL seviyesi) düşürdüğü ve iyi kolesterolü (HDL seviyesi) sağlıklı bir seviyede tutmaktadır. Aynı zamanda hiper kolesterol için de tedavi amaçlı kullanılabileceği belirtilmiştir.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korumaktadır: Antioksidan özelliği çok yüksek olduğu için akciğerleri temizlemektedir. Sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerin akciğerde oluşturabilecek zararlarına olumlu yönde katkıda bulunur.

Keçiboynuzu Hasarlı Hücreleri Onarmaktadır: Çok önemli ve az bulunan bir özellik olan hücre yenileyebilme durumu keçiboynuzu sahiptir. Ölen ve hasarlı olan hücreleri yenileyerek bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bu sayede de hastalıklar ile mücadelede büyük katkı sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Grip Hastalığına Karşı Etkilidir: Keçiboynuzunun antioksidan özelliği sayesinde güçlü bir antibiyotiktir de aynı zamanda. Gribin neden olduğu virüslere karşı etkilidir.

Keçiboynuzu Astıma Karşı Etkilidir: Astım ataklarına karşı sakinleştirici bir role sahiptir. Bilimsel araştırmalarda solunum yolu ile ilgili oluşan tıkanıklıkların giderilmesinde etkili olduğu belirtilmiştir.

Keçiboynuzu Öksürüğe İyi Gelir: Antioksidan özelliği sayesinde öksürüğe sebep olan serbest radikalleri ve enfeksiyonları yok eder. Öksürük de kullanım da ciddi bir fark yaratır.

Keçiboynuzu Kalp ve Damar Hastalıkları için Etkilidir: Kanı temizleme özelliğinden dolayı tıkanıklıkları önler, damar sıkışmalarını engeller ve bu nedenle de kalbi korur.  

Keçiboynuzu Kemik Erimesini Engeller: Bu hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılamaz ancak içeriğindeki yoğun kalsiyum sayesinde özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde kemik sağlığı için önemlidir.

Keçiboynuzu Çocuklarda Zeka Gelişimini Arttırır: Hücre onarımı ve yenileme özelliği sayesinde beyin hücreleri için de etkilidir. Beyin fonksiyonlarının gelişimi, dikkat dağınıklığının önlenmesinde etkilidir.

Keçiboynuzu Pekmezi

Keçiboynuzu Pekmezi: Keçiboynuzunu her yerde bulmak mümkün olmaması nedeniyle pekmezini de tüketebilirsiniz. Pekmezi de aynı şekilde yukarıda bahsettiğim özelliklere sahiptir.

Keçiboynuzunu şeker içermesi nedeniyle şeker hastalarının, kan inceltici ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Aynı şekilde çok fazla kullanılması durumunda mide bulantısı ve baş dönmesine neden olmaktadır.

Kendinize ve çocuklarınıza keçiboynuzu unu ile hazırlayabileceğiniz şekersiz sağlıklı kek tarifini de aşağıdaki linkte paylaşıyorum…

http://www.pelinchef.com/2017/09/sekersiz-keciboynuzlu-kek.html

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ