Neden Kardiyo Yapmalıyım? Yağ Yakmak İçin İdeal Egzersiz!

Spor yapmaya karar verdiğinizde ilk duyduğunuz kelimelerden bir “kardiyo”dur! Amacınız ister kilo vermek, daha fit olmak ya da daha sağlıklı bir yaşam olsun kardiyo bu işin olmazsa olmazıdır!

Amerikalıların Fiziksel Aktivite rehberine sağlığızla ilgili risk oluşturabilecek hastalıkları azaltmak adına haftada 2,5 saat kardiyo yapmanız önerilmektedir. Tabi buna ilaveten kilo vermek gibi ekstra amaçlarınız varsa o zaman bunun 2 katı kadar kardiyo yapıyo olmalısınız.

Kardiyo Nedir?

Yürüyüş, ip atlamak, yüzmek, bisiklet sürmek gibi aktivitelerin kardiyo olduğunu biliyoruz peki bilimsel temele oturtulmuş basit tanımı nedir.

Kardiyo: Ritmik şekilde yaptığınız bir aktiviteyi, hedeflenen kalp atım hızınızda gerçekleştirmektir. 

Hedeflenen kalp atım hızınız; düşük, orta ve yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizine göre değişiklik göstermekte olup; Düşük yoğunluk için maksimum kalp atım hızınızın %40-%50 arasını, orta yoğunluk için %50-70 aralığını, yüksek yoğunluk içinse %70-%85 arasını hedeflemeniz gerekmektedir. 

Düşük yoğunluklu kardiyo egzersizi, rahat rahat nefes aldığımız veya bir başka deyişle o egzersiz sırasında konuştuğumuz ve konuşurken soluk soluğa kalmadığımız, öff pöfff sesleri çıkarmadığımız aerobik, yani oksijenin yeterince vücuda girdiği egzersiz tipidir.

Yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizi, aktivite sırasında nefesimizin yetmediğini hissettiğimiz, konuşmaya çalılştığımızda soluk soluğa kaldığımız, öfff pöfff sesleri çıkardığımız anerobik, yani oksijenin yeterince vücuda giremediği egzersiz tipidir.

Yapılan çalışmalar düşük yoğunluklu kardiyo egzersizin (Örn: düşük tempolu 40 dakikalık yürüyüş) ve yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizin (Örn: Interval Egzersizleri) birbirleri üzerlerinde farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu göstermektedir.   

Kardiyonun Faydaları

Ne tip bir kardiyo egzersizi ve hangi yoğunlukta olduğuna bağlı olmasına rağmen genel olarak kardiyo egzersizlerin faydasını şu şekilde sayabiliriz:

  • Yağ yakım hızınızı arıttırır.
  • Kilo kaybetmenize yardımcı olur.
  • Kalbinizi güçlendirmenizi sağlar.
  • Akciğer kapasitenizi arttırmaya yardımcı olur.
  • Depresyondan çıkmanıza yardımcı olur, depresyona girmenizi engeller.
  • Stresi azaltır.
  • Kemik yoğunluğunu arttırır
  • Daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar
  • Bağışıklık sistemini pozitif yönde etkiler ve daha az hastalanırsınız
  • Düzenli yaptığınızda daha uzun yaşarsınız.

Nasıl ve Ne Zaman Kardiyoya Başlamalıyım?

Hemen başlayın! Düşük tempolu yürüyüş yapmak, kardiyo egzersizleri arasında en kolay ve güvenilir olanıdır. Hiç kimseye danışmadan bugün başlayabilirsiniz. Başladıktan sonra diğer kardiyo egzersizleri hakkında bilgi araştırabilir ve sağlık durumunuza da göre doktorunuza ve bir uzmana danışarak farklı kardiyo egzersizleri deneyebilirsiniz.

Bol sporlu ve sağlıklı günler!

Yazar Hakkında

Türker Baloğlu

Türker Baloğlu

Spor, iyi beslenme, longevity, biohacking; özetle sağlıklı yaşama dair her konuyu kafasına takmış Sports&Merits kurucu ortağı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cardio

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ