Yağlar Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Yağ önemli bir besin kaynağıdır. Zeytinyağı salatalarımızı süsler, pilavımızın vazgeçilmezidir tereyağı, hamsi tava yağsız olmaz! Peki vücudumuza aldığımız tüm bu yağlar aynımıdır?

Yani sonuçta her bir gram yağ 9 kalori… Evet ama yediğimiz her 1 gr. yağ için sadece 9 kaoridir gözüyle bakmamız yeterli mi? Cevap: Hayır!

Yağlar arasında besleyicilik ve vücudumuz açısından birçok farklılık bulunmaktadır. Konuyu daha derinlemesine anlamak için yağların kimyasal sınıflandırmasına bakalım.

  • Doymuş Yağlar: Oda sıcaklığında katı şekilde bulunan yağlar doymuş yağlardan zengindir ve bu kategoride yer alır. Örn: Tereyağı ve Hindistan Cevizi Yağı
  • Doymamış Yağlar: Doymamış yağların doymuş yağlardan farkı, kimyasal formüllerinde barındırdıkları hidrojendir.
    • Tekli Doymamış Yağlar: Oda sıcaklığında sıvı formda ancak soğutulduğunda yani buzdolabına konulduğunda yavaş yavaş katılaşır. Örn: Zeytinyağı, Avakado yağı, Ayçiçek Yağı
    • Çoklu Doymamış Yağlar: Oda sıcaklığında sıvı veya yumuşak haldedir. Kanola Yağı, Soya Yağı, Susam Yağı, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleride çoklu doymamış yağ kategorisindedir.

Zeytin Yağı

Hiçbirimiz Migros'a girdiğimizde hadi şimdi şuradan yarım kilo tekli doymamış yağ alayım demiyoruz! Ondan dolayı bu işin daha fazla, kimya, matematik fiziğine girmeden yağları ikiye ayıralım ve devam edelim: Doymuş ve Doymamış Yağlar.

Her iki yağ türünün de doğru miktarlarda alındığı durum vucüdümüz için elzemdir. Evet tereyağı da yemeliyiz zeytinyağı da! Yağ konusuda en çok dikkat edilmesi gereken olmazsa olmaz 4 altın kuralı sizin için aşağıda derledik:

Son Tüketim Tarihleri ve Yağlarda Bozulma

Yağlar da birer besindir ve bulunduğu ortam ve şartlar doğrultusunda belli bir süre içinde tüketilmesi gerekmektedir. Bozulmuş yağları tüketmek vücudumuz için, bozulmuş diğer yiyecek tiplerini tüketmekten çok çok daha tehlikelidir. Tükettiğiniz yağların saklama koşullarına özen gösterdiğinizden ve son kullanım tarihi geçmiş yağları tüketmediğinizden emin olunuz.

Rafine Yağlara Dikkat

Rafine edilen yağlar belli bir sıcaklık üstüne çıkarılırlar ve öyle sıcaklıklara çıkarılırlar ki bu sıcaklıklarda organik formunu koruyamazlar. Buna istinaden, yağ yağlıktan çıkar ve içindeki tüm değerli besinler ve antidoksanlar yok olur. Unutmayinki her 1 gramdan alacağınız 9 kaloridir. Bu 9 kaloriyi içinde zengin besinleri yok olmamış bol antidoksanlı yağlardan alalım ve rafine yağlardan mümkün olduğunca uzak duralım.

Omega 3 ve Omega 6 Dengesi

Omega 3 ve Omega 6 yağları vücudumuzun üretmediği dışarıdan almamız gereken esansiyel yağlardır. Bilmeniz gereken Omega 3 un vucudumuz için yararlı Omega 6 nın ise çok yararlı bir yağ asidi olmadığıdır. Mümkün olduğunca Omega 3 yağ asidine sahip yiyecekleri yemeğe çalışalımki vücudumuzdaki Omega 3 ve Omega 6 dengesi Omega 3 yönünde pozitif olsun. Peki nemi yiyelim: Kuru tahillarla beslenen hayvanların etleri yerine meralarda otlayan hayvanların etlerini tercih edelim, Keten Tohumu ve yağını beslenmemize katalım, haftada 1 ufak boylu balıkları soframızda değerlendirelim.

Kızartmalarınızı Yaparken Dikkat Edin

Kızartma

Rafine yağlarda bahsettiğimiz gibi yağlar belli bir sıcaklığın üstüne çıktıklarında bozulurlar. Özellikle kızartma yaparken bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Kızartmalarımızı yaparken mümkün olduğunca kullandığınız yağın bozulma sıcaklığının 10-20 derece altında bu işlemi gerçekleştiriniz. Örneğin zeytinyağı ile kızartacaksanız güzel bir patates kızartmasını 160-170 derecede yapabilirsiniz. Buna istinaden dışarıda yemek yediğinizde kızartma derecesi konusunda sizin kadar hassas olmayabileceklerinden dışarıda yemek yerken mümkün olduğunca kızartma işlerinden uzak durmakta fayda var.

Unutmadan: şöyle güzel tereyağlı bir omlet yaparken, tereyağını tavada cayır cayır kızartmadan yumurtaları kıralım.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ