Tibet Hareketleri : Tibet'in Gençlik Pınarı

Çoğu kişinin uyguladığı Tibet hareketleri sayesinde kendinizde hissedeceğiniz birçok olumlu gelişmeler sağlayabilirsiniz.

Çoğu kişinin uyguladığı ve kendisinde yaşadığı problemleri çözdüğünü düşündüğü Tibet Mucizevi Hareketleri nedir?

Tibet Mucizevi Hareketleri Nedir?

Tibet’in Gençlik Pınarı olarak da geçen bu hareketler aslında 5 tane yoga hareketinden oluşmaktadır. Bu hareketler sayesinde sabah daha dinç uyanma, ciltte ve saçlarda canlanma, hafızada güçlenme, kilo verilmesi, eklem problemlerinin giderilmesi gibi kendinizde hissedeceğiniz birçok olumlu gelişmeler sağlıyorsunuz.

Tarihçe:

Tibet yogası, Kutsal Tibet Lamaları tarafından uygulanırdı. Kendileri uzun ömürlü olmasına rağmen oldukça genç görünmekteydiler. Sonsuz gençlik ve sağlık sırları işte bu 5 yoga hareketine dayanmaktaydı.

Daha sonra 1930 yılında emekli bir ingiliz subayı olan Corl Bedford  3 yıl boyunca Lamalar ile yaşadı ve 5 hareketi düzenli çalıştı. Ülkesine geri döndüğünde ise olduğundan çok daha genç ve sağlıklı görünüyordu. Bunun üzerine arkadaşı Peter Kelder, Bedford’un yaşadıklarını “Gençlik Pınarının Kadim Sırrı adlı bir kitapta topladı. Bu kitap Türkiye’de Tibet’in Ebedi Gençlik Pınarı adı altında yayınlandı.

Tibet Hareketleri Nasıl Çalışır?

İnsan bedeninde 7 tane çakra vardır. Çakralar güçlü elektrik merkezleridir. Sağlıklı bedenlerde bu çakralar yani girdaplar hızla dönerler ve bu girdaplar insan bedenininde en alttan en üste doğru uzanır. Yaşlı ya da hasta kişilerde ise deri yüzeyine ulaşması uzun bir zaman alır. Bu yoga hareketleri ile bu hızı yakalamanızı sağlıyor.

Tibet Hareketlerinin Faydaları:

 • Daha enerjik ve genç hissetmek,
 • Odaklanma ve hafıza kapasitesinin artması.
 • Stresle daha iyi başa çıkabilme
 • Uyku kalitesinde iyileşme
 • Sırt ağrıları, eklem ve romatizmal problemlerin düzelmesi
 • Kilo verme
 • Tansiyon ve diyabette iyileşme

Tibet Hareketleri:

İlk başladığınızda her bir hareketi 3'er kez yapmaya başlıyorsunuz. Eğer hareketsiz bir yaşamınız varsa ya da sağlık problemi veya kilo probleminiz varsa 1'er kez ile de başlayabilirsiniz. Her hafta hareket sayınızı arttırarak ya da kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız bazen haftada iki kere arttırarak 21'e kadar ulaştığınızda artık hareketlerin tamamını 21 kere yapıyorsunuz.

1. Hareket

Tibet Hareketleri 1

Ayakta, kollar omuz hizasında yere paralel olacak şekilde açık bir pozisyonda avuç içleri yere bakacak şekilde saat yönünde yani soldan sağa kendi çevremizde dönüş yapıyoruz. Bu hareket dolaşımı geliştirmek, varisli damarlar ve baş ağrıları için iyi gelmektedir.

2. Hareket

Tibet Hareketleri 2

Sırtüstü yerde, avuç içleri yerde olacak şekilde kollarımız yanımızda, başımızı göğsümüze doğru kaldırırken bacaklarımızı da dizler bükülmeden yukarıya doğru kaldırıyoruz. Sonra en başa dönüp tekrarlarımızı yapıyoruz. ;Baş ve bacaklar kalkerken nefes alıp indirirken veriyoruz. Bu hareket troit bezi, böbreküstü bezleri, sindirim organları, düzensiz adet, bağırsak sorunları, sırt sorunlarına iyi gelmektedir.

3. Hareket

Tibet Hareketleri 3

Dizler üzerinde dik bir şekilde oturuyoruz. Eller baldır kaslarının üstünde olacak şekilde yerleştirip başımızı göğsümüze doğru indiriyoruz. Daha sonra geriye doğru yaylanarak baş ve boynumuzu geriye doğru sarkıtıyoruz. Geriye yatarken derin nefes alıp kalkarken veriyoruz. Bu hareket ile troit bezleri, böbrek üstü bezleri, sindirim sistemini çalıştırıyoruz.

4. Hareket

Tibet Hareketleri 4

Ayaklar önde yere oturuyoruz. İki ayak arasında 30 cm. açıklık bırakıyoruz. Dik bir şekilde avuçlar kalçanın yanında başımızı öne eğdiğimizde kollarımızı kırmadan dizler kırık bir şekilde kalkıyoruz ve başımızı geriye sarkıtıyoruz. Gövdenizi kaldırırken nefes alıp inerken de veriyoruz. Karın bölgesi, omuz ve kolları çalıştırmış oluyoruz.

5. Hareket

Tibet Hareketleri 5

Yüzükoyun yatıyoruz. Kollar ve ayaklar yerde olacak şekilde bedeninizi yukarı ve geriye doğru kaldırıyorsunuz. Ters V şekline geliyorsunuz. Daha sonra kalça yerde sırtı yaylandırıyorsunuz.

Yukarı çıkarken derin nefes aşağıda ise nefes verme işlemi. Bu hareket ile bağışıklık sistemi için etkilidir.

Aşağıdaki videodan da Tibet Mucizevi Hareketleri'ni hareketleri inceleyebilirsiniz :

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

 1. MEHMET ALİ

  15 YIL ÖNCE BİR ARKADAŞIMIN TAVSİYESİYLE TİBETİN 5 HAREKETİNE BAŞLADIM O ZAMANLAR 50 YAŞ CİVARIYDIM.OLDUKCA FAZLA KİLOM VARDI KOLESTROLÜM VARDI VE KENDİMİ DAİMA YORGUN HİSSEDERDİM.ŞİMDİ 15 SENEDİR 5 HAREKETİ DÜZENLİ OLARAK DEVAMLI UYGULUYORUM.İNANIN ABARTMIYORUM ŞU AN 67 YAŞINDAYIM AMA FİZİKSEL GÖRÜNÜMÜM 40 YAŞ CİVARI,VEDE GAYET SAĞLIKLIYIM HİÇ BİR SAĞLIK PROBLEMİM YOK.ENERJİK BİR YAŞAMIM VAR.LÜTFEN ARKADAŞLAR GEÇ OLMADAN SİZLERDE BU 5 HAREKETİ HAYATINIZIN BİR PARÇASI OLARAK HAYATINIZA KATIN.SAĞLICAKLA KALIN.

 2. Gizem

  Basit görünse de oldukça enerji, dinçlik ve elastikiyet veren müthiş bi hareket serisi. Teşekkürler paylaşım için :)

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ