Oturarak Çalışanlara 5 Öneri

Günün büyük bölümünü oturarak hareketsiz bir şekilde çalışmak oldukça zorlu ve omurgamızı ciddi strese sokan bir durum. Bunu bir nebze olsun rahatlatacağımız 5 önerimizi gelin hep beraber inceleyelim.

Günümüzde, plaza insanı olarak tabir edilen bir kesim oturarak çalışmak zorunda kalıyor. Günde 8 saat çalışma süresi olduğunu düşünecek olursak insanların 5-6 saatinin oturarak çalışmaya ayırması fiziksel ve zihinsel açıdan biraz zorlayıcı bir durum olabiliyor. Oturarak çalışan insanların zaman içerisinde daha fazla kilo aldığı daha az hareket ettiği için fiziksel olarak zorluklar yaşadığı biliniyor. 

45 Dakikada Bir 5 Dakika Dolaşın

Oturarak çalışmak basit ve rahat bir iş gibi dursa da aslında öyle değildir. Sürekli oturarak çalışmak ve bir şeye odaklanmak zaman içerisinde farklı sorunları da beraberinde getirir. 45 dakika da bir oturduğunuz yerden kalkın ve hareket edin. Bunu sürekli olarak tekrarlarsanız bir süre sonra alışkanlık olacak ve kesinlikle bunu sürekli olarak yapmaya başlayacaksınız. Özellikle sürekli olarak oturarak çalışmak sabit bir pozisyonda kalmak kesinlikle sizi rahatsız edecektir.

Ofiste Egzersiz

Esneme Hareketlerini İhmal Etmeyin

Vücudumuzda birçok kas var ve bu kasların aktif olarak çalışması gerekiyor. Oturarak çalışanlarda ya da bir süre oturarak çalışmak zorunda kalanlar için bu kaslar diğerleri gibi çalışmaz. Kasların aktif olarak kalabilmesi için ise esnemesi gerekiyor.

Oturarak çalışanların günde en az 2 kere vücutlarını esnetmeleri ve klasik egzersiz hareketlerini de yapmaları gerekiyor. Kas yapılarının bozulmaması tamamen esneme ve egzersizler ile alakalıdır. Bu yüzden oturarak çalışıyorsak çalışma ve işe gösterdiği özeni kesinlikle egzersizlere de göstermek zorundayız. Sağlıklı bir yaşam için egzersiz ve kas esnetmenin önemi çok fazladır.

İdeal Pozisyonda Oturmaya Alışın

Oturarak çalışmak bir süre sonra gerçekten insanı zorlamaya başlar. Kaslar her zamankinden daha az çalışır ve ideal oturma pozisyonumuzun dışına çıkarız. Bu nedenle sık sık kendimizi düzeltmek ve 45 dakika da bir de olsa yerimizden kalkıp hareket etmemiz gerekiyor.

Boyun – omurga – bel kısmının eğri olmaması ve otururken kesinlikle doğru açıda olması gerekiyor. Oturmaya bağlı olarak kas ve vücut yapısının bozulmaması için oturuş düzenine dikkat etmek gerekiyor. Sık sık otururken postur bozulması yaşıyorsak bunun için boyun ve bel desteği için satılan yastıkları alabiliriz. Kesinlikle bu tarz destekler ilk etapta oturma düzenimizi çok etkileyecektir.

Çay ve Kahvenizi Kendiniz Alın

Oturarak çalışanlar daha fazla çay ve kahve tüketir. Hareket etmek oturduğumuz yerden kalkmak için kendi içeceklerimizi kendimizin alması son derece akıllıca olacaktır. Bu yüzden canımız kahve istiyorsa bunu kendimiz alabiliriz.Bu sırada hem kasları esnetmiş oluruz hem de ufak da olsa bir mola vererek hareket etmiş oluruz. Günde birkaç kez de olsa içecekler için yerimizden kalkmak kesinlikle faydalı olacaktır.

Asansör Kullanmayın

Oturarak çalışanların genel sorunu hareketsiz kalmak ya da istenilen kadar hareket edememektir. O yüzden gün içerisinde daha fazla nasıl hareket edebiliriz bunu düşünmek gerekiyor. İş yerinde kısa molalar vererek 1 saatte yerimizden kalkarak bir çay alabiliriz. İş yerimizde asansör varsa asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edebiliriz. Yürüyüş yapmak oldukça önemlidir ve oturarak çalışanlar için asansör yerine merdivenleri kullanmak çok daha akıllıca olacaktır.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ