Kasım Ayında Tüketmenizi Önerdiğimiz Sebzeler

Mevsimine göre tercih edilmiş her türlü sebze meyve insan sağlığı için oldukça önemlidir. Gelin Kasım ayında öne çıkan sebzelere beraber göz atalım.

Vitamin ve Minarel Dolu Kasım Sebzeleri

Günlük hayatta insanlar çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Hayatımızın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için birçok besin tüketmek zorundayız. Besinlerde bulunan vitaminler ve mineraller sağlığımız için oldukça önem arz ediyor. 

Sağlıklı bir vücut ve zihinsel gelişimin daha iyi olabilmesi için, hastalıklardan korunabilmek için vitaminlere ihtiyaç duyarız. Vücutta her vitaminin ayrı bir görevi vardır. Bu vitaminleri doğal yollarla almak istiyorsanız, çeşitli sebze ve meyveleri tüketmek zorundasınız.

Mevsimine göre tercih edilmiş her türlü sebze meyve insan sağlığı için oldukça önemlidir. Taze ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmiş olan her türlü sebze ve meyvede insan sağlığı için gerekli olan bütün vitaminler bulunur. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte, bağışıklık sisteminin daha güçlü kalabilmesi için tüketmeniz gereken birçok sebze bulunuyor.

Kara Lahanayı Sofralardan Eksik Etmeyin

Mucizevi bir bitki olan karalahanayı sofralarınızdan eksik etmeyin. İnsan sağlığına birçok katkıda bulunmaktadır. Karalâhana ve beyaz lahana kanserle mücadelede en çok tercih edilen sebzenin başında yer alır. 

Karalâhana yüksek derecede C vitamini içerir. Ayrıca içerisinde bulunan A, B ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt ve magnezyum minerallerinin vücudumuza alınmasını sağlar. Mide ülserine oldukça iyi gelmektedir. Karalâhana bağırsak sistemini düzenleyerek, bağırsaktaki kurtların dökülmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında grip ve nezleye karşı oldukça yüksek bir koruyuculuk sağlar. Karalâhanayı dilerseniz yemek dilerseniz salata olarak tüketebilirsiniz.

Kereviz Ve Kereviz Sapı Mucizesi

Kasım ayının gelmesi ile birlikte kereviz tezgâhları süslemeye başladı. Kereviz mucizesi tüm ülkemizde herkes tarafından biliniyor. Kerevizin içinde bulundurmuş olduğu birçok vitamin ve mineral insan sağlığı için çok değerlidir.

 A, K ve B vitamini içeren kereviz, hafızayı güçlendiren yapısı ile herkes tarafından tercih edilmektedir. Kerevizle kereviz sapının faydası saymakla bitmez. Mide ve mide rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmektedir. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu yenileyici özelliği vardır. Kanserle mücadelede oldukça etkili bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliği vardır. Kereviz ve kereviz sapından yapılan birçok salata, yemek ve içecek türü bulunmaktadır.

Pırasa İle Bağışıklık Sisteminiz Güçlensin

Kasım ayının en çok tercih edilen sebzelerin arasında bulunan pırasa birçok özelliği sayesinde insanlar tarafından beğenilerek tüketilmektedir. Pırasa içerisinde bulunan A, K ve E vitaminleri sayesinde birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Pırasa etkileyici bir idrar söktürücüdür. Lifli özelliği sayesinde kabızlığa oldukça iyi gelir. 

Sonbaharda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu bir özelliği vardır. Pırasa kan dolaşımını düzenler ve kan akışını normal seviyeye getirir. Antioksidan özelliği ile vücudunuzun birçok hastalıktan korunmasını sağlar. Yemek veya salatalarda düzenli olarak kullanabilirsiniz. İnsan sağlığına sunmuş olduğu birçok katkı sayesinde vücudunuzu koruyabilir ve gerekli vitaminleri pırasadan sağlayabilirsiniz. Pırasa kasım ayında tüketmeniz gereken en değerli besin değerlerine sahip olan bir sebzedir.

Ispanak Kasım Ayında Yenir

Son günlerde Ispanak ile çıkan haberlerde, kullanılan tarım ilaçlarından dolayı ıspanaktan zehirlenen birçok insan olduğunu biliyoruz. Bu tabi çok üzücü ve bizleri daha dikkatlı tüketici olmaya zorluyor ancak ıspanak sebzesinin faydalarını değiştirmiyor. Kuşkusuz bitkilerin en sağlıklı olanı ve en çok tercih edileni ıspanak oluyor. Ispanak insan sağlığına birçok fayda sağlıyor. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.

İçerisinde bulunan A, K ve C vitaminleri sayesinde antioksidan özelliği bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliğe sahiptir. Kalorisi düşük olduğu için diyet listelerinde sıklıkla tercih edilir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde insan vücudunun direncini yerine getirir. Genellikle kasım ayında tezgâhlarda bulunan ıspanak, mevsimde tüketildiği zaman insan sağlığı için çok değerli bir bitkidir.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ