Amatör veya Profesyonel Voleybolcu Nasıl Olunur? Kısa Boylular Olabilir mi?

Günümüzde voleybolcu olmak isteyen, bu spor dalına gönül vermiş oldukça fazla insan bulunmaktadır. Amatör ya da profesyonel olarak bu spor dalını yapabilmek için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekir.

Voleybolcu tanım olarak; 6'şar kişiden oluşan iki takım arasında oynanan oyunun sporcularına verilmiş bir unvandır. Voleyboldaki ana amaç kare şeklinde bölünen sahanın ortasında yer alan file üzerinden topun karşıya geçirilerek alanının içerisine düşürmek amacı güder. Her spor branşında o spor dalına ait kurallar vardır. Bu durum voleybol için de geçerlidir; en önemli kuralların başında ise sahadaki oyuncuların rakip tarafına geçmeden topu karşı tarafa göndermeleridir.

Amatör ya da profesyonel olarak bu spor dalını yapabilmek için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekir. Öncelikle voleybol sporuna yeteneğinizin olması ve aktif olarak bu iş için çalışmak hayatınızın odağında olması gerekir. Sporcular sürekli olarak antrenmanlar yaparak kendilerini geliştirirler. Sizler de amatör de olsa bu spor branşı ile ilgilenmek ve gelecekte profesyonel olarak herhangi bir takımda forma giymek istiyorsanız kesinlikle antrenmanlarınıza ve çalışmalarınıza devam etmelisiniz. 

Peki, bu spor dalında başarılı olabilmeniz için mutlaka uzun boylu olmanız mı gerekir? Kısa boylu bir insan da voleybolcu olabilir mi ya da hangi pozisyonlarda oynayabilir? Bununla alakalı bilgileri de içeriğinizin devamında bulabilirsiniz.

Voleybolcunun Görevleri Nelerdir?

Voleybolu meslek olarak seçmiş yani bu işi profesyonel olarak yapan sporcular sezon öncesinde hazırlık çalışmalarına katılırlar. Sezon içerisinde de antrenman çalışmalarına düzenli olarak katılmaları gerekmektedir.

Sporcular hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak tüm maçlara hazırlanmak zorundadır. Kendisini çalıştıracak olan antrenör ve hocalara karşı sorumlulukları vardır ve çalışma programlarını da tam anlamıyla uymaları gerekir. Maç takvimine uygun olarak takımı ile birlikte voleybol maçlarına ile turnuvalara katılmakla yükümlüdür.

Voleybolcuda Olması Gereken Özellikler

Voleybolda fiziksel özellikler her ne kadar önemli olsa da zihinsel özellikler ve zeka oyunu da son derece önemlidir. Voleybolcuda olması gereken özelliklerin başında kesinlikle takım oyununa uygun bir birey olması gerekiyor; çünkü sahada 6 kişi mücadele ediyorsunuz ve takım arkadaşlarınızla koordine bir şekilde bunu gerçekleştirmelisiniz. 

Voleybolcuların kasları sağlam ve güçlü olmalı, vücudunda herhangi bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. Düzenli olarak antrenmanlara çıkmalı ve kendilerine verilen diyet programlarını da kesinlikle yerine getirmelidir.

Disiplinli ve sağlam karakterli kişiler voleybolcu olabilirler. Yılın 10 ayında sürekli olarak spor temposunda olacakları için disiplin son derece önemlidir.

Sportif düşünme yeteneğine sahip olmalılar.

Seyahat engeli olan kişiler ise maalesef profesyonel olamazlar.

Profesyonel Voleybolcu Nasıl Olunur?

Profesyonel olarak voleybol oynayabilmek için lisanslı bir sporcu olmak gerekir. Bir spor kulübü ile sözleşme imzaladıktan sonra profesyonel olarak voleybol kariyerinize adım atabilirsiniz.

Aslında lisansınız çıkmadan ve herhangi bir spor kulübü ile sözleşme imzalamadan önce de amatör olarak bu sporu devam ettirebilirsiniz. 

Profesyonel olarak ilk adım ise lisansınızın çıkması ve ardından herhangi bir Lig'de mücadele eden bir voleybol kulübü ile yapacağınız sözleşmede saklıdır.

Kısa Boylular Voleybolcu Olabilir mi?

Eğer voleybol oynuyorsanız uzun boylu olmanız kesinlikle avantajdır ancak boyunuz kısaysa ya da istediğiniz kadar uzun değilse bu voleybolcu olamayacağınız anlamına gelmiyor.

Voleybolda her oyuncunun farklı görevi vardır libero diye isim verilen 6 numara da oynayan ve kısa olan oyuncu genel olarak gücü organize eder ve keskin pasları ile takımının sayı kazanmasına yardımcı olur. Bu oyuncu genelde takımın tam zıttı renkte forma giyer.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ