Sert Yatak Gerçekten Bele İyi Gelir mi?

Halk arasında bel fıtığı rahatsızlığı olanların sert yataklarda ve sert yerlerde yatması gerektiği kanısı yaygındır. Doktorlar bel fıtığı olan kişilerin sert yatakta uyuması ile alakalı neler düşünüyor? Bu konularla alakalı tüm bilgileri sizlere aktaralım.

Sert Yatak Bel İçin İyi midir?

Genel olarak böyle bir kanının olduğunu söylesek de uzmanlara göre böyle bir durum söz konusu değildir. Uzmanlar bel fıtığı rahatsızlıklarında çok yumuşak ya da çok sert yataklar önermezler. Kişilerin rahat ettikleri ve uyurken ya da uzanırken acı çekmeden istedikleri hareketleri yapacakları ideal yataklarda yatmalarını uygun görürler.

Yani bu durumda size hiçbir doktor “bel fıtığın varsa kesinlikle sert yatakta uyumalısın!” diye bir şey söylemez. O halde “nereden geliyor bu sert yatakta uyuma olayları?”, diye sorabilirsiniz. Halk arasında delinin birisi kuyuya taş atar ve devamı gelir. Sert yatakta uyuma konusu da tam olarak böyle. Yani doktorların size sert yatak önerdiği falan yok. Ek olarak söylemekte yarar var ki sert yatakta uyumak bel fıtığına da iyi gelmiyor. Sonuç olarak çekilen acılar olarak bize geri dönüyor.

Bel Fıtığı İçin Nasıl Yatakta Yatmak Gerekiyor?

Bel fıtığında omurganın darbe almaması otururken ya da uzanma halindeyken de rahat olması gerekiyor. Aslında bunu bel fıtığı olan ya da olmayan insanlar diye ayırmak doğru değil. Omurganın rahat etmesini sağlamak fiziksel olarak daha güçlü kemik yapısını korumak için önemlidir.

Hangi yatak olursa olsun kesinlikle omurgayı desteklemelidir. Sadece omurganızı destekleyecek kadar sert olması yeterli olacaktır. Aşırı derece sert bir yatak vücut kıvrımlarında boşluk olmasına neden olur. Bu da demek oluyor ki eğer belinizde fıtık varsa ekstra ağrılar çekebilirsiniz.

Yumuşak Yatakta Yatmak 

Yumuşak bir yatakta yatmak ilk etapta bir rahatlık hissi verse de kesinlikle ideal yatak türü değildir. Yumuşak bir yatakta yatarsanız uyku esnasında sırtınız yatağın içine gömülür buda iyi bir durum değildir.

Bu durumda omurga yamulur ve ideal omurga yapısında bozulmalar başlar. Bel kaslarının da etkilenmesiyle birlikte omurga, bel ve eklemlerde aşırı bir baskı oluşur.

Sert Yatak ve Belimiz

Sert yatak ve bel arasında herhangi bir uyum yoktur. Yıllarca yapılan araştırmalar ve bu alanda uzmanlaşan hekimlerin verdiği bilgilere göre sert yataklar yerine yarı sert yataklarda uyuyan bel fıtığı hastalarında iyileşme daha hızlı bir şekilde olmuştur.

Amerika'da yapılan bir araştırmada uzunca süre orta sertlikte yatan bel fıtığı hastalarında bir takım iyileşmeler ve daha az ağrı yaşandığı tespit edilmiştir. Bu süreçte yumuşak ve sert yataklarda uyuyan hastalarda ise bel fıtığında herhangi bir iyileşme görülmemiş.  Orta seviye yataklarda yatan hastalarda yapılan incelemeler doğrultusunda, daha kaliteli bir uyku ve yaşam olduğu da kanıtlanmış.

Sert yatakta uyuyan hastalarda ise omurga da sıkışma daralma ile birlikte kalça omuz üzerinde daha fazla baskı olduğu için eskiye oranla daha şiddetli ağrılar gözlenmiştir. Bel fıtığıyla alakalı yattığınız yatak son derece önemli olsa da dikkat etmeniz gereken başka noktalarda var.

Kilonuza dikkat etmek, egzersiz yapmak, yanlış duruş ve hareketlerden kaçınmak uzun süre araba kullanmak ya da uzunca süre ayakta kalmak gibi bazı insanların çok sık yaptığı hatalar arasında yer alıyor. Ayrıca kesinlikle ağır kaldırmamak da fıtığı olanlar için idealdir.

Yorumlar

  1. ömer eroğlu

    Yani bu durumda size hiçbir doktor “bel fıtığın varsa kesinlikle sert yatakta uyumalısın!” diye bir şey söylemez. denmiş yazıda. Bel fıtığım var Hacettepe Üniversitesi Beyin Cerrahi bölümünde bir profesöre muayene oldum ve "sert" bir yerde 4 gün yatmamı önerdi.27.07.2020

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ