Sabahları Güne Su İçerek Başlamak

Vücudumuzun düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için sabahları kalkar kalmaz içeceğimiz bir bardak su, çözüm noktamızdır.

Su; vücudumuzun beden, ruh ve sinir sağlığının bir anahtarıdır. Vücudumuzun düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için sabahları kalkar kalmaz içeceğimiz bir bardak su ise çözüm noktamızdır.

Sabah uyanır uyanmaz su içmenin faydaları nelerdir?

Sabah uyanınca su içmenin astımdan ağrıya, hatta kansere kadar çok şaşırtıcı etkileri bulunmaktadır.

Su terapisinin kaynağı ayurvedik tıptan gelmektedir. Hintli bilgeler Sanskritçede Usha Paana Chikitsa diye isimlendirmektedirler.  Vücudun iç sistemini arındırması.

1931 yılında Dr. Fereydoon Batmanghelidj bu bilgiyi tekrar kullanarak araştırmalarda bulunmuş ve yüksek tansiyon, diyabet, migren, astım ve bağışıklık sistemi gibi hastalıklara iyi geldiğini görmüştür.

1979 yılında ise Dr. Batmanghelidj devrim sırasında Evin Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklulardan peptik ülser hastası olan 3000 mahkumun tedavisinde kullanmıştır. 21 Haziran 1983 yılında The New York Times Science Watch bu keşfi yayınlanmıştır.

Su İçmek

1982 yılında da İran'dan kaçıp Amerika'ya yerleşmiştir. Burada da istem dışı kronik su kaybının insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmaya başlamıştır. 1992 yılında ise Your Body’s Many Cries for Water adlı ilk kitabını yazmıştır. Ağız kuruluğunun sadece susuz kalmanın belirtisi olmadığını vücudun aslında ağrı üreterek bu sinyalleri verdiğini belirtmiştir. Aynı zamanda susuzluğun astım, artrit, yüksek tansiyon, anjin, diyabet, lupus, multiple skleroz gibi dejeneratif hastalıklara ve ağrıya neden olduğunu belirtmiştir. 

Susuz Kalmak

"Siz hasta değil susuzsunuz! Susuzluğunuzu ilaçla tedavi etmeyin." sözü ile hastalarına yaklaşım göstermiştir.

Su

Sabah Su İçmenin Faydaları:

 • Metabolizmanızı hızlandırırsınız: 1 bardak su içmenin metabolizmayı %24 oranında arttırdığı ispatlanmıştır.
   
 • Vücudu temizler: Sabahları içtiğiniz su ile vücuttaki toksinler böbrekler ile beraber dışarı atılır.
   
 • Beyin için önemlidir: %75'i sudan oluşan beynin su eksikliğinde baş ağrısı ve vücutta halsizlik yaratmaktadır.Stres ve gerginliği azaltır.
   
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yeterli su tüketimi sayesinde lenf sistemini güçlendirir ve bu da vücudun bağışıklık sistemini artırır.
   
 • Kas ve Kan Hücre Oluşumu: Yeni kas ve hücre oluşumunu sağlar, oksijenin vücutta akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
   
 • İştah azaltır: Midede yarattığı hacimden dolayı iştahınızı azaltır.

Gün içerisinde de su içmek için dilinizin damağınızın kurumasını beklemek yerine düzenli bir şekilde belirli bir disiplinle su içmeye çalışın…

Aşağıdaki videodan da sabah içeceğimiz suyun ve gün içindeki miktarının ne kadar önemli olduğunu izleyebilirsiniz.

 

Bol sporlu ve sağlıklı günler...

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ