Kalorisi Az Olan Yiyecekler ve Sağlıklı Ara Öğünler

İnsanlar gün içerisinde genel olarak ana öğünleri tam ve eksiksiz bir şekilde tüketirler ancak ara öğünleri atlarlar. Sağlıklı ara öğünler için tok tutan ve kalorisi az olan yiyeceklerden tercih edilmesi, kan şekerini dengelemekte ve sonraki yemek vaktine kadar açlık hissinin önüne geçmektedir.

ARA ÖĞÜN YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

  1. İdeal olarak 3 olsa da, gün içerisinde en az 2 ara öğün yapmaya dikkat edilmelidir. 
  2. Sağlıklı ara öğünlerde ağırlıklı olarak protein içeren ve ayrıca lif oranı yüksek olan besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. 
  3. İyi bir ara öğün yaklaşık olarak 200 kaloriyi geçmemelidir. 

ARA ÖĞÜN İÇİN EN ÖNEMLİ BESİN: YOĞURT

Sağlıklı ara öğünler için vazgeçilmez bir besin: Yoğurt. Hem protein hem de karbonhidrat açısından dengeli bir besin olan yoğurt, sadece tek başına bir ara öğün olarak tüketilebilmektedir. Daha farklı bir tat verebilmek için içerisine pul biber, kekik, nane veya zencefil gibi baharatlar katarak zenginleştirebilme imkanına da sahipsiniz. Bunun yanı sıra tatlı ihtiyacınızı bastırmak için yoğurda tarçın da ekleyebilirsiniz. Mevsim meyveleri yoğurt ile birlikte tüketildiği zaman hem karbonhidrat ve proteini birlikte almış olursunuz hem de kan şekerinde meydana gelebilecek olan ani değişimlere engel olmuş olursunuz. 

Sağlıklı ara öğünleiçin bir başka tarif de; tıpkı cacık gibi, yoğurda sebze eklenerek yapılan ara öğünler düşük enerji içeriğine karşı olarak mideyi doldurur ve tokluk hissinin süresini olabildiğince uzatır. Bütün bu önerdiğimiz tariflerde yoğurt yerine ayran ya da kefir de tercih edebilirsiniz.

KALİTELİ KARBONHİDRAT: YULAF

Sağlıklı ara öğünlerde yulaf da tercih edilmesi gerekli bir besindir. Çünkü yulaf zengin bir lif içeriğine ve düşük enerji değerine sahip bir besindir. Kan şekerini hızlı yükseltmeyen bir karbonhidrat olan yulaf, ara öğünler için oldukça iyi bir tercihtir. Az miktarda süt ile 10 dakika pişirilen yulafın içine meyve ya da kuruyemiş eklendiğinde tokluğa yardımcı olmaktadır. Çiğ bir şekilde yoğurt ve meyveler ile tüketildiği zaman da yine aynı etkiyi sağlamaktadır. 

KALORİSİ AZ OLAN YİYECEKLER İLE DEĞİŞİK ARA ÖĞÜN TARİFLERİ

  1. Tükettiğiniz miktarı göz önünde bulundurarak kuru meyve ve kuruyemişleri birlikte tüketebilirsiniz. 1 incir ve 2 tane ceviz, 3 kuru kayısı ve 10 tane badem vb. Her gün bu öğünü çeşitlendirebilirsiniz ancak miktarları aşmamaya da özen göstermeniz gerekmekte. 

  2. Bir çay bardağı leblebi ve yaklaşık 1 yemek kaşığı kuru üzüm bilhassa çay saatlerinizde hem keyif alabileceğiniz hem de düşük kalorili olduğundan dolayı diyete de oldukça uygun bir ara öğün olacaktır. 

  3. 1 su bardağı light süt ya da ayran ile 1 porsiyon meyve, protein ve karbonhidratı aynı anda içerdiği için fazlasıyla dengeli bir ara öğündür. 
  4. 1 ince dilimli tam buğday ekmeği ya da 2 tane galetanın yanında yaklaşık 20 gram peynir tüketmeniz, yine sağlıklı ara öğünler için vazgeçilmez olacaktır. 

Yorumlar

  1. CENGİZ COŞKUN

    Kalorisi az olan yiyecekler genelde tadı güzel olmayan insanların burun kıvırdığı yiyeceklerdir. Mesela bir pırasa yemeği yapılsa bu yemeği 10 kişiden 2 tanesi yiyebilir ama kalorisi fazla bir İskender et döner desem ölüyü bile mezardan kaldıracak güce sahip gibi geliyor kulağa işte bu durumdan dolayı ben ara öğünmüş programmış anlamıyorum ben sabahları sporumu yaparım eve gelir kahvaltımı sağlam bir şekilde yaparım sınırsız her şeyden önüme getiririm gözüm doysun ki az yiyeyim diye sonrasında iş temposu öğle yemeğinde ağır olmayan bir yemek sonrasında ise akşam geç saate kalmadan yemeği yemeği az yemek ve sabah kalktığınızda aynı şekilde tepoya devam etmek bu şekilde ara öğünmüş kalorisi düşük vs gerek kalmaz zaten fit olacaksınız.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ