Laktik Asit - Spor ile Bağlantısı

Yüksek tempo gerektiren sporlarda ve güç egzersizlerinde anaerobik solunum adında bir kimyasal reaksiyona geçiş yapılmaktadır. Ortaya çıkan bu reaksiyon, kas hücrelerine bütün enerjiyi oksijen kullanmaksızın aktarır. Oksijenin azalmasının ardından glikojenin enerji olarak dönüşmesi süreci başlar ve bu süreç de kaslarda bir takım ağrıların kendini göstermesine sebep olan laktik asit birikimine neden olmaktadır. 

Vücutta yorgunluk hissinin meydana gelmesine sebep olan laktik asit, oksijensiz bir solunumun ardından kas dokusunda kendini gösteren bir maddedir. Hücreler ihtiyaç duydukları bütün enerjiyi, glukozun kimyasal reaksiyonları sonucunda elde ederler. Yüksek tempo gerektiren sporlarda ve güç egzersizlerinde anaerobik solunum adında bir kimyasal reaksiyona geçiş yapılmaktadır. Ortaya çıkan bu reaksiyon, kas hücrelerine bütün enerjiyi oksijen kullanmaksızın aktarır. Oksijenin azalmasının ardından glikojenin enerji olarak dönüşmesi süreci başlar ve bu süreç de kaslarda bir takım ağrıların kendini göstermesine sebep olan laktik asit birikimine neden olmaktadır. 

Ayrıca belirtmek gerekir ki bazı tıbbi durumlar da laktik asit birikimine sebep olabilmektedirler;

  • Kanser
  • Karaciğer yetmezliği 
  • B vitamininin eksik olması
  • Şiddetli bir enfeksiyondan kaynaklı olarak tüm vücut iltihabı; Sepsis
  • Şok
  • Nöbetler
  • Bazı ilaçlar da laktik asit birikimine sebep olabilmektedirler; Metformin, (diyabet tedavisi sırasında kullanılmakta olan bir ilaç) HIV/AIDS tedavisi esnasında kullanılmakta olan bütün NRTI (Nükleosid Transkriptaz Inhibitörü) ilaçları vb.

LAKTİK ASİT BİRİKİMİNİN VÜCUT ÜZERİNDE YARATTIĞI ETKİLER

Glikozun bir yan ürünü olarak karşımıza çıkan laktik asit, kaslarda yanma hissedilmesine sebep olmaktadır. Kaslarınızda yüksek miktarda laktik asit bulunmasının tıbbi birçok sebebi vardır. Ağır kuvvet egzersizleri, yoğun tempo gerektiren egzersizler laktik asit oluşmasında en yaygın olan nedenlerdendir. Geçici bir rahatsızlık olarak kişinin karşısına çıksa bile, laktik asidin giderilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Fiziksel performans üzerinde fazlasıyla zayıflatıcı bir etkisi bulunan laktik asidin mutlaka azaltılması gerekmektedir. Vücutta biriken asit, kendini genellikle kaslarda kramp, yanma, mide bulantısı, halsizlik ya da uyuşma gibi belirtiler ile gösterir. 

VÜCUTTAN ATILMASI

Laktik asit, spor gibi fiziksel performans üzerinde birtakım olumsuz sonuçlar doğursa bile, sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Yapılan egzersizlerin, sporların yoğunluğu tamamen azaldığı zaman ya da durduğu zaman laktik asit de doğal olarak bir dağılma eğilimi içerisine girmektedir. Glikoza duyulan ihtiyacın azalması ile ve bunun sonucu olarak da asidin dağılmaya başlaması, laktik asit etkisini de hızla azaltır. Spordan yalnızca birkaç saat sonra, laktik asidin neredeyse tamamı vücuttan doğal yollarla atılmaktadır. 

Laktik asitkişi dinlenme aşamasındayken kolay bir şekilde vücuttan atılabilmesine rağmen, bazı sporcular bu süreci olabildiğince hızlandırmak amacı ile sauna, masaj gibi yöntemleri de tercih etmektedirler. Kiraz ve vişne gibi meyveler, yeşil yapraklı olan sebzeler, magnezyum açısından zengin olan besinler ve bolca su tüketimi de laktik asidin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadırlar. Kademeli bir şekilde yapılan kondisyon uygulamaları ve artan forma bakıldığında, vücut birinci yakıtı olan oksijeni çok daha verimli olarak kullanmaya başlar. Bunun sayesinde de hem laktik asit birikiminde meydana gelen yoğunluk azalır hem de performans gerektiren sporlar sorunsuz olarak gerçekleştirilebilir.  

NASIL ÖNLENİR?

Bir egzersiz veya spor rutinine yavaş bir şekilde başlamaya dikkat edin. Eğer hiç egzersiz ya da spor yapmayan biriyseniz, birden bire maraton koşmaya çalışmayın. Hafif koşular veya yürüyüşler ile başlamak çok daha sağlıklı olacaktır. Her hafta egzersiz miktarını artırarak ilerleyin, böylece vücudunuz da bir tolerans geliştirme imkanı bulabilir. Bu durum da laktik asit birikiminin önüne geçecektir. Bunun yanı sıra mutlaka bol bol su içtiğinizden emin olun. Aşırı asitten kurtulmanıza en büyük yardımcı sudur.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ