Diyet ve Beslenme

Karın Kası Gelişiminde Beslenmenin Önemi

İstediğiniz şekilde bir karın kası elde edebilmeniz için hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kusursuz bir karın kası elde edebilmek için, beslenme çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden, yapmanız gereken ilk şey bir beslenme programı hazırlamak olacaktır.
4 Kasım 2019,   0 Yorum
Karın Kası Gelişiminde Beslenmenin Önemi

İstediğiniz şekilde bir karın kası elde edebilmeniz için hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kusursuz bir karın kası elde edebilmek için, beslenme çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden, yapmanız gereken ilk şey bir beslenme programı hazırlamak olacaktır.

İlk olarak aklınızda bulundurmanız gereken şey, yağ oranınızın oldukça düşük olması gerektiği. Kaslı kollara ya da kaslı bacaklara sahip olabilirsiniz ancak karın kaslarını elde etmek çok da kolay olmayacaktır. Uzmanların da onayladığı gibi beslenme programınızı düzenlemeli ve beslenmenizi fazlasıyla kısıtlamanız gerekmektedir. Maksimum derecede yağ kaybetmek ve karın kasına sahip olabilmek için karın kasında etkili olacak yiyecekler diyet programına eklenmesi öneriliyor.

Peki, ama karın kası yapabilmek için hangi besinleri tüketmeniz gerekiyor? İçeriğimizde bu beslenme programını hazırlarken size yardımcı olabilecek besinlerin bir listesini hazırladık.

SÜZME PEYNİR

Protein, yağ kaybettirme açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır; bunun sebebi ise kasın bakımını sağlayan temel besin olmasından kaynaklanmaktadır. Yağ ve karbonhidrat karın kası elde etmek için kesilmesi gereken besin kaynaklarıdır ancak protein olmadan elde ettiğiniz sonuç pek de iç açıcı olmayacaktır. Ancak şunu da bilmek gerekir ki bütün proteinler aynı değildir. Düşük kalorili diyet esnasında, yavaş sindirilen ve uzun süre açlığı bastıran yiyecekleri tercih etmek çok büyük bir öneme sahiptir. Süzme peynir ise bu açıdan mükemmel bir kazein proteinidir. Ama süzme peynir alırken de düşük sodyumlu süzme peynir almaya mutlaka özen gösterin. 

ELMA 

Karın kası elde etmek için karbonhidratı kestiyseniz, ve yaklaşık %5 ve %8 yağ oranına ulaşabildiyseniz, açlık yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlayacaktır. Günde sadece bir ya da iki kez elma tüketirseniz, kan şekerinizi yükseltmediği gibi vücudun lif sağlamasına da yardımcı olur. Ve bu da açlığınızı gidermenizde büyük bir katkı sağlar.

ŞEKERSİZ YULAF EZMESİ

Sindirimi yavaş olan, şekersiz ve yağın yakılmasına yardımcı olacak bir başka besin ise şekersiz yulaf ezmesi olacaktır. Mükemmel bir karın kası elde etmek istiyorsanız, şekersiz yulaf ezmesi mutlaka beslenme programınızda bulunması gereken bir besindir. Şekersiz yulaf ezmesi, daha fazla kalori almanızı ve kendinizi daha fazla doymuş hissetmenizi sağlamaktadır.

ISPANAK

Güzel ve sağlıklı bir karın kası için çokça salata tüketmek büyük önem arz etmektedir. Ancak yalnızca salata da yeterli olmayacağı için, vücut daha güçlü bir besin kaynağına ihtiyaç duyacaktır; ıspanak gibi. Ispanak bir güç kaynağıdır. İçerisinde çok yüksek derecede karotenoid bulundurmaktadır. Ispanaktan folik asit, K vitamini, magnezyum ve diğer bütün sebzelere kıyasla daha fazla protein elde edebilmektesiniz. 

YUMURTANIN BEYAZI

Karın kası beslenme programı için vazgeçilmezlerden bir tanesi de yumurta beyazıdır. Yumurta beyazı oldukça hızlı bir şekilde sindirilir ve kas hücreleri ihtiyaç duyduğu amino asidi buradan alabilirler. Ayrıca bunun yanı sıra, yumurta beyazını pişirmek için birçok yöntem vardır ve bu da yemek seçeneklerinizin artmasına yardımcı olur. Diyet yapan kişiler çok iyi bilir ki yemek seçeneklerinin büyük ölçüde azalması, birçok kişinin diyete devam etmesini engellemektedir. 

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Karın kası elde etmek için uygulayacağınız diyet programında son göreceğimiz besin ise hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı, karın kası için uyguladığınız beslenme programındaki yiyeceklere eklendiğinde, size büyük bir fayda sağlayacaktır. Hindistan cevizini tercih edilebilir kılan en büyük sebep ise, diğer yağlara göre daha hızlı bir şekilde enerji olarak kullanılabilmesidir. Fazla karbonhidrat tüketilmediği düşünülürse, ortaya çıkacak olan enerji düşüklüğünü toparlayacak bir besindir. 

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın