En İyi Antrenman Programını Oluşturmak İçin Öneriler

Antrenman programında öncelikle belirlenmesi gereken amacınızın ne olduğudur. Kısacası eğer amacınız kilo vermekse farklı bir program; vücut geliştirmekse farklı bir program uygulamanız daha doğru olur. 

Fazla kilolarınızdan kurtulmak veya daha sağlıklı fit bir bedene kavuşmak için spor bizim vazgeçilmezimiz olur. Fakat antrenman ve beslenme programı oluştururken kilo, boy ve vücut ölçülerinin bilgileri önemlidir.  

Aynı zamanda beslenme programı da dikkat edilmesi gereken eserler arasındadır. Çünkü hedefimize ulaşmak daha iyi bir bedene sahip olmak ve iyi sonuçlar almak için beslenme ve spor beraber bir bütün halinde düşünülmelidir. Yani sadece spor yapmak sizin o gün yediğiniz besinleri yakmanıza yardımcı olur. Aksi takdirde herhangi bir kilo kaybı veya vücutta bir şekillenme söz konusu olmaz. 

ANTREMAN PROGRAMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Antrenman programında öncelikle belirlenmesi gereken amacınızın ne olduğudur. Kısacası eğer amacınız kilo vermekse farklı bir program; vücut geliştirmekse farklı bir program uygulamanız daha doğru olur. 

VÜCUT GELİŞTİRMEK İSTENEN BİR ANTREMAN İÇİN TAVSİYELER

Hedefinizde vücut geliştirmek var ise izlemeniz gereken adımlar önceden planlanmış egzersiz programı ve proteini yüksek gıdalar tüketmektir. Bu tarz antrenman tipinde sağlam beslenmekte fayda var. Örneğin günün sabahla bir kahve ile başlayarak ardından saat 10 gibi bol yumurtalı bir omlet ve bol yeşillikli kahvaltı yapılabilir. Gün içerisinde bol kuruyemiş tüketerek vücudun kuvveti tutulması amaçlanır. Daha sonrasında tavuk ve et ürünleri tüketilebilir.  

Fitness antrenmanı akşam saatlerinde yapılarak gün bitirilebilir. Antrenman sırasında çok terlediğinizde su içmek daha iyi antrenman yapılmasına sebep olabilir. Bu tarz antrenmanlarda program yapmalı ve birebir uyulması mutlaka başarı getirir.

KİLO VERİLMEK İSTENEN BİR ANTREMAN İÇİN TAVSİYELER 

Kilo vermek için aslında yapmanız gereken çok basit yöntemler olduğunu söyleyebiliriz. Zayıflamak için birçok tavsiyelerde bulunuluyor: bazı ilaçlar, çaylar gibi… Bu tarz adı geçen ürünler gerçekte sağlığımıza daha çok zarar veriyor.  Aslında tek yapılması gereken sağlıklı beslenmek, iyi bir antrenman ve istikrarlı olmaktan geçiyor. 

Kilo vermek için sadece bir yöntemi uygulamak çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanabilir. Örneğin sizi daha sonrasında büyük pişmanlığı uğratacak zayıflama çayları içmek kilo vermenin aksine kilo almanıza sebep olabilir. Dolayısıyla her zaman uzun ve kalıcı yöntemi tercih etmekte fayda vardır. 

Son yıllarda yapılan araştırmalarda kilo vermek için aç karnına spor yapmanın faydalı olduğunu söyleyen birçok uzman bulunuyor. Ek olarak son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda 2 öğün beslenmenin vücudu daha zinde ve formda tuttuğu söyleniyor. Örneğin kilo vermek isteyen bir kişi sabah kalktığında sade Türk kahvesi veya Filtre kahve ile güne başlayabilir. Kahvaltı yapmadan 1 saat tempolu yürüyerek kilo verimini hızlandırabilir. Çünkü aç karnına yapılan antrenmanlarda hızlı yağ yakımının olduğu biliniyor. Hızlı ve tempolu bir yürüyüş sonrası yapılan sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak sizi formda ve zinde tutar. Kilo vermek için antrenmanlarınızı evde yapacağınız pilates ile destekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bel rahatsızlığı olan kişiler fitness yaparak da kilo verebilirler. Fitness için evde bir program çıkarabilir veya bir spor salonuna gidilebilir. Fitness antrenmanı oluştururken kilo göz önüne alarak aletler için setler oluşturmanız yeterlidir. Örneğin 90 kilo olan bir kişi için çıkarılan antrenman programı 3×15 set olabilir. Haftanın 3 günü fitness antrenmanı yapmak yeterli olabilir.

Antrenmanlarınızı bol su içerek destekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ