Diyette Karbonhidrat Ağırlıklı Besinler Tüketilir mi?

Hangi yaşta olursa olsun, kadın erkek fark etmeksizin kimi insanların yaşamında karbonhidrat içeren besinler ayrı bir önem taşıyor ve bunları yiyemeyeceklerini düşündükleri zaman da mutsuz ve agresif oluyorlar.

Sosyal bir varlık olan insanın karşısına toplum içinde görünen ya da görünmeyen yaptırımlar çıkabiliyor. Nitekim ince zayıf bir görünüme sahip olmak da bunlardan bir tanesi. İnsanlar gerek toplum içinde ötekileştirilmemek, gerek ise tıp doktorlarının da önerdiği üzere ideal bir kiloda olmak istiyorlar. Ama bu kimi zaman farklı nedenlerden ötürü mümkün olamıyor ve bu durumda da doğal olarak insanlar diyet ve vb. yollar ile ideal kilolarına ulaşmak istiyor.

Uygulayanların da çok iyi bildiği üzere diyet aslında kişilerin yediklerine içtiklerine dikkat ederek zayıflamak için uyguladıkları beslenme biçimidir. Bugün dünyada farklı diyetisyen ve doktorların önerdiği diyet listeleri bulunuyor. İnsanlar da neredeyse mankenler kadar ideal bir görünüme kavuşmak için kimi zaman uzmana giderek, kimi zaman da kendi araştırmaları ile bu yöntemlere başlıyorlar.

Lakin burada da insanların kafasına sıklıkla takılan sorulardan bir tanesi şu: Acaba yaptığım diyet sırasında karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenebilir miyim? Çünkü hangi yaşta olursa olsun, kadın erkek fark etmeksizin kimi insanların yaşamında karbonhidrat içeren besinler ayrı bir önem taşıyor ve bunları yiyemeyeceklerini düşündükleri zaman da mutsuz ve agresif oluyorlar.

Diyet Yapmanın Püf Noktaları

İşte tam da bu noktada diyet yapmanın püf noktaları devreye giriyor. Öncelikle bilinmesi gereken hususların başında çok iyi araştırma yaparak kişilerin diyet programı için adım atmasıdır. Diyete başlayacak olan insanlar mutlaka her şeyi iyice araştırmalı, kendilerine uygun olan diyet programına diyet alanında uzmanlaşmış bir diyetisyen dahilinde başlamalı.

Şunu asla gözden kaçırmamak gerekir ki hiçbir diyet listesi aynı değildir. Her bir diyet programı kişinin kendi mevcut kilosuna, fiziki yapısına, yaşına vb. faktörlere bağlı olarak değişir. Kişilerin varsa sağlık problemleri de saptanıp akabinde sağlıklı bir biçimde kilo verilmesi için zayıflamak isteyen kişinin beklentileri de göz önüne alınarak program yapılır.

Burada önemli olan hızla kilo verilmesi değil, sağlıklı ve kişinin yaşam kalitesini etkilemeyecek biçimde kalıcı olarak kilo verilmesinin teminidir. Bu bağlamda ise elbette karbonhidrat içeren besinlerin diyet programlarında bulunması önem arz eder. Zira günlük olması gereken düzeyde karbonhidrat alınmadığı zaman kişinin kimi sorunları görülebilir. Bu sorunlar arasında kan şekerinin düşmesi en sıklıkla görülendir. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, yaşama isteğinin kaybı gibi bulgular görülebilir.

Karbonhidrat Ağırlıklı Besinler Nelerdir?

Karbonhidratlar işin temelinde protein ve yağlar ile beraber insanların sağlıklı ve kaliteli bir ömür geçirebilmesi için üç gerekli olan besin öğelerinden bir tanesidir. Her ne kadar sadece ekmek de bulunduğu sanılsa da bu tamamen klişe bir ön yargıdır. Bunun yanında makarna, tüm unlu mamuller, süt, kuru türden olan baklagiller, yoğurt, meyve, sebze, pirinç ve bulgurda da bulunur. Yani birçok besinde olan karbonhidrat bulunmaktadır.

Burada diyet yapanların dikkat etmesi gereken husus; kontrollü bir biçimde bu ürünlerin en sağlıklı biçimde tüketilmesi olarak tanımlanabilir. Yani kontrolü elden kaçırmadan, süt, yoğurt, ekmek gibi besinler belli öğünlerde yenilebilir. İşin burada en önemli püf noktası dengenin iyi belirlenmesidir. Bir dilim ince kepekli ekmek, az yağlı süt ya da yoğurt diyet listelerinde bulunabilir.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ