Canan Karatay’ın Kış Reçetesi Belli Oldu

Mevsim geçişlerinde yediklerimize içtiklerimize dikkat etmek bizi hastalıklardan korur. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte soğuk algınlıkları, grip gibi baş belası hastalıklara daha sık yakalanıyoruz. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’da bu konuda uyarılarda bulundu. Kendine has bir anlatım tarzı bulunan Karatay kış mevsimi öncesinde hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olmak için kış reçetesi paylaştı.

Kış aylarında hastalanmamak için iyi beslenmek gerekiyor. Özellikle C ve D vitaminini almak oldukça değerli aksi durumlarda ise hastalıklar bir türlü peşimizi bırakmıyor. Yaptığı yorumlar ve paylaşımlarla her zaman gündemde olmayı başaran İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kendine has anlatım tarzıyla kış reçetesi verdi.

Kışa Girerken Neler Yemek Gerekiyor?

Kış aylarına girerken mevsimsel gıdalarla beslenmek son derece önemli bununla alakalı ünlü Doktor Canan Karatay’da önemli açıklamalar yaptı. Evde yapılan turşuların ve turşu suyunun hastalıklara karşı çok etkili olduğunu söyleyen Karatay kış aylarında sık sık bu tarz gıdaların tüketilmesi gerektiğini savunuyor.

Canan Karatay yaz sebzelerinin kış aylarında tüketilmesini doğru bulmuyor. Bu yüzden mevsimsel olarak taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi çok daha sağlıklı oluyor. Hormonlu ya da uzunca süre taze kalması için bir takım kimyasallara maruz kalan gıdaların alınması son derece tehlikeli olabiliyor. Özellikle Lahana, brokoli, karnabahar, kereviz, turp gibi mevsimsel gıdaların sık sık tüketilmesini öneren İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay bu gıdaların kış aylarında yaşanacak hastalıklara karşı önlem alabildiğini savunuyor. 

Domates gibi yaz mevsiminde taze olan ve mevsiminde olan sebzelerin kış ayları için yaz döneminde hazırlanarak dolaplarda beklemesini tavsiye ediliyor. Uzman doktora göre kış aylarında üretilen sera domatesleri yarardan çok zarar sağlıyor. Bu yüzden yaz domatesini rende ya da farklı şekillerde işlemden geçirerek kış için hazırlamak çok daha akıllıca bir fikir olabilir.

Canan Karatay ocak ayından sonra domates tüketmeyin diyerek ciddi bir uyarıda daha bulundu. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı en sağlıklı meyve ilaçsız olan meyvedir açıklaması da yaptı. Pürüzsüz ve makineden çıkmış gibi gelen meyvelerinde kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Canan Karatay eğri büğrü olan ancak doğal olan meyvelerin çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor.

Gribe Karşı Neler Tüketmek Gerekiyor?

Canan Karatay kimsenin birden bire grip olmadığını söyleyerek bağışıklık sistemi çökerse insan grip olur. Bu yüzden iyi beslenmek ve hormonlu takviyeli gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yediğimiz içtiğimiz her şey önemli diyen Karatay uyku düzeni ya da dengesiz beslenmenin de gribi tetiklediğini söylüyor.

Bağışıklık sistemi için turp, sarımsak, soğan gibi gıdaların tüketilmesinin son derece önemli olduğunu söyleyen Karatay, özellikle karnabahar gibi kış mevsiminde üretilen sebzenin sık sık tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Çorba içmeyi sevenler içinde kelle paça ve işkembe çorbasının son derece fayda sağlayacağını söyleyen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay kesinlikle ev sirkesinin de tüketilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Özelikle ev turşusunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyen Canan Karatay, hazır satın alınan turşuların hiç sağlıklı olmadığını ve kış aylarında hazır gıdalardan uzak durulmasını öneriyor. Özellikle satın alınan hazır gıdalar yarardan çok zararları beraberinde getiriyor.

Yorumlar

  1. pelin incesoy

    Canan Hanım başarılı bir insan onun söylediklerini gerçekten umursuyorum öncelikle dobra bir kadın bu neden ona daha çok hayran oluyorum. Mesela en çok tekrarladığı şeylerden bir tanesi 3 beyaz tuz un şeker bu üçünden uzak durun hemen bir başlık vereyim kanser hücreleri şeker ile beslenir şekeri keserseniz kanser hücreleri aç kalır ve ölür. Un ve tuz kararında tüketilirse çok zarar vermez ama kararında, gelelim mevsim meyve ve sebzelerine mevsiminde tüketmek gerekir kışın muz yemek ne kadar mantıklı yada çilek hepsi hormon dolu güneş yok ki olgunlaşsın siz siz olun sadece mevsiminde gıdalarınızı tüketin

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ