Vücut Tipiniz Hangisi? Vücut Tipine Göre Egzersiz Önerileri

Genetik vücut tipleri ektomorf, endomorf ve mezomorf olarak 3’e ayrılıyor. Bu vücut tipleri hakkında gerekli bilgileri alarak vücut tipine göre beslenme konusunda fikir sahibi olmanız için bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Gündelik hayatınızda spor veya diyet yapmadan mükemmel bir fiziğe sahip olan birçok insanı görmeniz mümkündür. Bu kişiler genetik bir kodlamadan kalan mirasın en iyi temsilcileri olarak karşımıza çıkıyor. Siz düzenli karbonhidrat tüketimi ile kilo alamazken veya düzenli bir şekilde diyet yaparak kilo vermezken onlar doğuştan sizin istediğiniz vücut yapısına sahip oluyorlar. Tam olarak bu noktada “amaan ne de olsa genetik özelliklerimden dolayı kiloluyum” cümlesini söylemek ve bu durumu umursamadan kilolarınızdan kurtulmak için herhangi bir savaş vermeme gereği duyabilirsiniz. Bilmelisiniz ki bazı insanlar şanslı olsa da bazı insanlar verdiği emek ile istedikleri vücut tipine kolay bir şekilde ulaşabiliyor. İlk olarak vücut tipleri hakkında gerekli bilgileri alarak vücut tipine göre beslenme konusunda fikir sahibi olmanız için bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Genetik vücut tipleri ektomorf, endomorf ve mezomorf olarak 3’e ayrılıyor.

Ektomorf Vücut Nedir? Beslenme ve Egzersiz Programı Nasıl Olmalıdır?

Eklem yapısının ince olması ve bunun yanı sıra uzun ve yağsız kas liflerine sahip olması sebebiyle bu vücut tipine sahip olan kişiler kilo almakta yüksek derecede zorlanırlar. Dışarıda bakıldığında kırılgan gibi gözüken vücut yapısı tamamen dar omuz ve çarpık duran kollardan kaynaklanmaktadır.

Bu vücut türünün iyi bir görünüm kazanması için yoğun bir antrenman programına ve bunun yanı sıra yüksek kalorili yemek programına ihtiyacı vardır. Antrenman yaparken yaptığınız hareketlerin tekrarlarını en düşük seviyede tutarak kalori yakımınım önüne geçmeleri gerekiyor. Antrenman öncesi yapılan kardiyo egzersizleri bu vücut tipine sahip olan kişilerin adeta düşmanıdır. Bundan dolayı kardiyo egzersizlerinin süresini mümkün olduğu kadar kısa tutmalıdır.

Endomorf Vücut Nedir? Beslenme ve Egzersiz Programı Nasıl Olmalıdır?

Vücut hatları yuvarlak olan bu tip kişilerin metabolizmaları çok hızlı çalışmamaktadır. Bundan dolayı ise kilo alma eğilimleri çok yüksek oluyor. Kas yapısının kol ve bacakta birikmiş durumda olan yağ yapısı sebebi ile gizli bir şekilde tutulduğunu görebiliyoruz. Bu kişilerin kilo almaları çok kolay olduğu için aynı anda yapılacak vücut tipine göre egzersizler sayesinde kas kütlesi kazanmaları çok kolay olacaktır. Kol ve bacak yapıları küçük gibi gözükse de ektomorf yapıda olan kişilere göre çok fazla dayanıklıdır.

Bu vücut tipine sahip olan kişilerin egzersiz programları yağ yakımı odaklı olarak kardiyo antrenmanları ile yapılmalıdır. Ağırlık kaldırma antrenmanları ile birleştirilmiş bir halde yapılan kardiyo egzersizleri kas kütlesini korumak için fazlasıyla önemlidir. Önemli olan kilo kaybına odaklanmış olmalarıdır. Proteinli besinlerden çok fazla tüketerek ilk fazlalık kilolarından kurtulmalı sonrasında ise vücudunu şekillendirmeye başlamalıdır.

Mezomorf Vücut Nedir? Beslenme ve Egzersiz Programı Nasıl Olmalıdır?

Mezomorf yapıda olan kişiler bu 3 grup arasında en şanslı olanlarıdır diyebiliriz. Genetik durumdan bakıldığında kalın ve aşırı güçlü kemik yapıları ve görünüş olarak geniş omuz, ince bel ve düşük yağ oranları ile ön plana çıkıyorlar. Vücudun atletik yapısı sebebi ile vücut geliştirme sporlarında fazlasıyla başarılı olabiliyorlar. İlk defa spor yapan mezomorf vücut tipine sahip kişiler kas antrenmanlarının etkisini hızlı bir şekilde görürler. 

Egzersiz programına gelindiğinde ise bu vücut tipine sahip olan kişiler ağırlık ve kardiyo antrenmanlarını bir arada tutmalıdır. Haftada 4 gün boyunca yapılacak ağırlık, kardiyo gibi antrenmanlar istedikleri vücuda kavuşmaları için çok kısa sürede etkisini gösterecektir. 

Sahip olduğunuz vücut tipleri tamamen sizin çabalarınıza göre şekillenmektedir. Bazı insanlar istediği vücuda çok kolay ulaşıyor olsa da bazıları uzun bir çaba sonucunda ulaşıyorlar. Bu sebeple hayallerinizden kesinlikle vazgeçmeden, birçok zorluk karşısında pes etmeden çalışmalarınıza Sport&Merits ile devam etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

  1. Musa Demirbaş

    Vücut tipimin endomorph yada mesomorph olduğunu anlayamadım kemikli bir vücuda sahibim sırtım geniş omuzlarım geniş ve kaslı bir vücudum var ve kasın yanında sık etliyim boyum 1,86 kilom 108 bu durumda ben endomorph oluyor gibiyim ama endomorph de kas olayı yok bende kas olayı da var ayaklarım bacaklarım ve karın kaslarım belirgin bence ben her ikisine de sahibim :D bir vücut tipide benden çıkacak herhalde genetik mi desem değil sonradan mı desem değil babam rahmetli kilolu göbeği kendinden önce giderdi :) ilkokuldan bu yana Hentbol basketbol ve futbol oynuyorum sanırım spor ile iç içe yaşamak vücudun şekillenmesini sağladı yoksa ekstra fitness vücut geliştirme yapmadım.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cardio

Fitness Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ