Maydanoz Kürü Nedir Zayıflatır mı?

Zayıflamak isteyen bireylerinde maydanoz ve çeşitli maydanoz kürleri ile zayıflama isteği net bir şekilde görülmektedir. İştah kapatıcı ve yağ yakıcı özellikleri sayesinde zayıflama denilince akla ilk gelen bitkilerden biridir maydanoz.

Yemeklere tat katmak için eklenen maydanoz bunun yanı sıra birçok şekilde kullanılmaktadır. Misafirleriniz geldiğinde onlara hazırladığınız nefis yemeklerin sunumunu bu bitki ile çok iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Maydanozu pişirdiğiniz yemekler içerisinde kullanılmak, yemeğin tadının daha yoğun hale getirilmesi ve yemeğe ekstra tuz takviyesi yapmamak için nitelik kazandırılması olarak değerlendirilebilir.  Doğal bitki türleri arasında olan maydanoz, insan bedeninde bulunan kemiklere ve bağışıklık sistemine değişik faydalar sağlayabilir. Günümüzde modern tıp ile ilgili tüm dergilerde bu sebzenin faydalarından bahsedilmektedir.

Zayıflamak isteyen bireylerinde maydanoz ve çeşitli maydanoz kürleri ile zayıflama isteği net bir şekilde görülmektedir. İştah kapatıcı ve yağ yakıcı özellikleri sayesinde zayıflama denilince akla ilk gelen bitkilerden biridir maydanoz. Maydanoz bitkisi hakkında detaylı bilgilere ulaşmak adına bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

Maydanoz Kürü Nedir? Maydanoz Kürü Zayıflatır mı?

Maydanozun kaynatılması sonucunda su da bir süre bekletilip blender dan geçirilmesi sonucu ortaya çıkan karışıma maydanoz kürü adı verilmektedir. İnce ince şekilde kıyılmış maydanozları bir süre kaynatarak maydanoz kürü yapabilirsiniz. Kemik gelişimine ve kansere karşı çok önemli direnç sağlaması amacıyla kişinin günlük olarak 1,230 gramlık vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Kür olarak değil de farklı şekillerde tüketmek isterseniz yemeklerinize koyabilir bunun yanı sıra smoothie haline getirerek tüketebilirsiniz. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa ve bunun sonucunda kan seyreltici ilaçlar kullanıyorsanız kesinlikle maydanoz ve maydanozdan yapılmış besinleri tüketmemeye özen göstermeniz gerektiğini de söylemeden edemeyeceğiz.

Özellikle doğal yollar ile yetiştirilmiş yeşil sebzelerin besleyicilik yönünden çok güçlü besinler olduğunu biliyoruz. Maydanoz, marul, salatalık gibi besinlerin yapısında çok yüksek miktarlarda su bulunması sebebiyle kalorisi neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. Tam aksine bu besinleri yeme esnasında çiğnerken efor sarf ederek kalori yakımı gerçekleştiriyor bile olabilirsiniz. Maydanoz ve maydanozdan yapılmış kürlerin zayıflama etkisi olduğu düşünülebilir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin birçoğunu aynı anda içerisinde barındırması sebebi ile maydanozun faydaları saymakla bitmiyor. Bu konu hakkında detaylı bilgilere maddeler halinde yazımızın içerisinde yer vermeye devam edeceğiz.

 1. Maydanoz içerisinde bulundurduğu Flavonoidler sayesinde vücudunuza hastalık salgılayan etkenleri karşı sizi koruyarak kanser hücrelerinden kurtulmanızı sağlar.
 2. Maydanoz’da bulunan myriketin şeker hastalığına karşı tedavi imkanı sunarak diyabete karşı bireylerin sağlığını korumaktadır.
 3. Özellikle gelişim çağında bulunan kişiler için çok önemli olması sebebi ile kemik gelişimi için maydanoz tüketiminin yüksek seviyelerde tutulması gerekmektedir.

Maydanoz’un Besin Değerleri Nedir? Maydanozun Kalorisi Var mıdır?

K, C, A vitamin değerleri bakımından zengin olan Maydanoz bitkisi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tarım Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalara göre;

 • 22 Kalori
 • 0.47 gr yağ
 • 3.8 gr karbonhidrat
 • 2 g lif
 • 0.51 gr şeker bulunuyor.

 

 

Yorumlar

 1. Serap Karacan

  Maydanoz nane roka bizlerin pazardan dönerken aldığı yeşilliklerdir şimdi maydanozu nasıl kullanacağız biz sadece yemeklere koyuyor yada yemeğin yanında yiyoruz sporla uğraşanlar yada diyetisyenler maydanozun suyunu tüketmemizi öneriyor suyunu tükettiğimizde aç karnına özellikle vücudumuzda yağ yakımına başlayacak işlemi harekete geçireceğini söylüyorlar ama bana kalsa suyu değil sadece kendisini sabahları aç karnına yerim bu şekilde liflerinden de yararlanacağım gibi maydanoza etki edecek bıçak ve vitaminini öldürecek işlemlere de maruz kalmamış oluyoruz.Her söylenene inanmayın kararı siz verin blenderden geçirdiğinizde bazı vitaminleri kaybedecek ve lifsiz olarak bu gıdayı tüketeceksiniz özellikle en yararlı yeri olan lifi yani posasını çöpe atacaksınız o yüzden sade ve aç karnına işlem görmeden yemek daha mantıklı geliyor karar sizin.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ