Life Style

Yeni Yılda Adım Adım Yeni Bir Sen

Yeni yıl başlangıçları benim için hep heyecanla beklediğim; kendim için sürekli yeni hedefler koyma, listeler yapma zamanıdır.
4 Ocak 2018,   0 Yorum
Yeni Yılda Adım Adım Yeni Bir Sen

Yeni bir yıla daha merhaba dedik işte. Yeni yıl başlangıçları benim için hep heyecanla beklediğim; kendim için sürekli yeni hedefler koyma, listeler yapma zamanıdır. Bu listelere evimde, hayatımda yapmak istediğim değişiklikler, gitmeyi arzuladığım yerler, yapmayı planladığım işlerin yanı sıra son beş yıldır yaşamımın bir parçası haline gelen “temiz beslenme”, “daha çok spor, aktif yaşam”, “sakin bir zihin” gibi maddeleri de eklemeye gayret ediyorum.

Bir önceki yıldan listeme eklediğim, ama bir şekilde ya başaramadığım; ya da istediğim düzeyde ilerleme kaydedemediğim maddeler için ise üzülmemeyi öğrendim zamanla J Yaşamımız kusursuz değil ve ufak tefek kusurlara, başarısızlıklara odaklanmak yerine her seferinde yeniden başlamayı, kendimi bu konuda motive etmenin yollarını bulmayı zaman içerisinde öğrendim.

İsterseniz kendim için sürekli gözümün önünde tuttuğum, ilham alabileceğinizi düşündüğüm bazı maddeleri sizinle de paylaşayım. Yeni bir yıl ile artık siz de yenilenmek, canlanmak, ataletinizden kurtulmak ister; doğru beslenme alışkanlıkları ile oluşturulmuş sağlıklı/zinde bir beden ve daha sakin bir zihin isterseniz buyurun aşağıya:

Sağlıklı Beslenme

Yeni Yılda Adım Adım Yeni Bir Sen İçin;

 1. Beslenme alışkanlıklarınızdan işlenmiş, “gerçek” olmayan, katkı maddeleri içeren besinleri ve en önemlisi rafine şekeri çıkartın. Ürünlerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin. Mümkün olan her fırsatta yemeğinizi evde, kendiniz yapmaya gayret edin.
   
 2. Hareket etmek için zaman ayırın. Biliyorum, özellikle kış ayları dışarıda hareketlenmek, spor yapmak için çok da uygun bir döneme denk gelmiyor. Ama en az yarım saatlik bir tempolu yürüyüş, vücudunuzu esneteceğiniz bir pilates ya da yoga salonuna gitmek ya da evde dans etmek gibi şeyler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.
   
 3. Kendinizi dinlemek, kendinizle başbaşa kalmak için zaman ayırın. Biliyorum çoğunlukla işte yoruluyor, hafta sonu da çocuklarınızın programları sebebiyle oradan oraya savruluyorsunuz. Ama siz değerlisiniz ve siz iyi olmaz, iyi hissetmezseniz başkaları için koşturacak gücü bir gün bulamayabilirsiniz.
   
 4. Bulabildiğiniz her fırsatta doğaya koşun! Derin derin nefes alın, toprağa basın, ağaçlara dokunun; hatta sarılın ve yeşillikler arasında vakit geçirin. “Tabiat Ana”nın iyileştirici ve canlıları şarj edici özelliğinden faydalanın :)

  Tabiat Ana
   
 5. Şükredin! Yüksek sesli ya da içinizden. Sağlığınız, çevrenizdeki dostlarınız, aileniz, eviniz, işiniz; hayatınıza anlam katan “şeyleriniz” olduğu için şükredin. Eğer her sabah uyanabiliyor ve yataktan sağlıklı bacaklarınız üzerinde ayağa kalkabiliyorsanız işte size şükür etmek için ilk iki madde benden :)
   
 6. Kendinize şevkatli davranın. Biliyorum, bu ne demek acaba diyorsunuz çoğunuz. Önce başınıza gelen olumsuz şeyleri, düşünceleri, başarısızlıkları ya da zayıflıklarınızı da kabullenmeyi öğrenin. Onlarla ve en önemlisi kendiniz ile savaşmayın. Son yıllarda bu konu üzerine yapılan bilimsel araştırmalara bakacak olursak çevremize karşı daha destekleyici ve anlayışlı olabiliyoruz, ama kendimize aynı anlayışı gösteremiyoruz çoğu zaman. Kendimize hatırlatmamız gereken en önemli şey kimse kusursuz değil ve sen değerlisin :)

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın