Dehidrasyon Hastalığı - Vücutta Yeterince Su Olmaması

Dehidrasyon, vücudun aşırı derecede su tükettiği durumlarda gerekli suya erişememesi durumudur. Vücudun çeşitli nedenler ile kaybettiği suyu karşılamaması durumunda dehidrasyon ortaya çıkmaktadır.

İnsan bedeninin hemen hemen %85’lik bir kısmı sudan oluşmaktadır. Su oranının bu kadar fazla olması tamamen yaşamsal organların sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmeleri için gereklidir. Tabi vücutta az suyun zararı olduğu kadar çok su olmasınında zararları vardır. Bu zararlardan en önemlisi ödem oluşumudur. Her zaman uzmanlar tarafından söylenen günlük su tüketimine önem verilmesinin önemini duyuyoruz. İnsanın yaşı ne olursa olsun vücudunun ihtiyacı olduğu kadar suyun tüketimine önem verilmesi gerekiyor.

Spor yapan veya çalışma hayatında sürekli hareket etmek zorunda olan kişiler gündelik hayatlarında sürekli terleme ve tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Bu gibi durumların sonucunda vücutta su kaybı yaşanması kaçınılmaz bir hâl alır. Bu kaybın ardından vücuda su takviyesi yapılmaz ise sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz hale gelir. Su kaybına genel terim olan dehidrasyon adı verilmektedir. Dehidrasyon konusunun üzerine yoğunlaşmak gerekirse bu konu hakkında detaylı bilgiler ile yazımıza devam edelim.

Dehidrasyon’un En Kapsamlı Tanımı

Dehidrasyon, vücudun aşırı derecede su tükettiği durumlarda gerekli suya erişememesi durumudur. Vücudun su kaybetmesinde mevsimsel değişikliklerin yanı sıra birçok etken rol oynamaktadır. Vücudun çeşitli nedenler ile kaybettiği suyu karşılamaması durumunda dehidrasyon ortaya çıkmaktadır. Yaşanan dehidrasyon olayı 3 tip ile karşımıza çıkıyor. Bu durumun ayırt edilmesi tamamen rahatsızlığın şiddeti ile alakalı bir durumdur. 

 1. Hafif Dehidrasyon
 2. Orta Dehidrasyon
 3. Şiddetli Dehidrasyon

3 tip dehidrasyondan ilk ikisi sağlık sorunlarının ortaya çıkma aşaması ile ilgilidir. Şiddetli dehidrasyon yaşandığı durumlarda ise hayati tehlike gözlemlenebiliyor. Bu hastalık genel olarak yaşlı ve çocuklarda görülüyor. Vücut yapısı sebebi ile bu iki kategoride bulunan kişiler dehidrasyon işlemine göre çok çok hassas yapıda bulunuyorlar. Bu kategoride bulunan insanlar kesinlikle bu olaya karşı önlem almalıdır.

Genelde insanlar dehidrasyon rahatsızlığının çok fazla terleme ile ilgili olduğunu düşünse de bu hastalığın ortaya çıkması sadece terleme yolu ile olmuyor. Gebelik dönemlerinde oluşan dehidrasyon anne adaylarının endişelenmesine yol açmaktadır. Bilinen bir gerçek var ki anne adayları için sudan daha fazla önemli bir madde yoktur. Anne karnında bulunan bebeğin gelişim süreci su takviyesi ile desteklenmelidir. Stresten uzak durmaları için su tüketimine fazlasıyla önem verilmelidir.

Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon rahatsızlığı ile karşılaşmamak adına aşağıda maddeler halinde göstereceğimiz dehidrasyon belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer burada bulunan maddelerden bir veya birkaçı ile karşı karşıya geliyorsanız mutlaka doktorunuzdan acil yardım almanızı öneriyoruz.

 1. Kan hacminin azalması ile kalp atışlarında hızlanma,
 2. Vücut ısısının deri gözeneklerinin kapanmasından dolayı artış göstermesi,
 3. Yorgunluk hissiyatının günden güne artması,
 4. Eğer sporcu iseniz ağır kramplar yaşanması,
 5. Ağız kuruluğu ve dilin damağa yapışması,
 6. Dışkı ve idrarın koyu renkli olması ve bununla beraber kabızlığın baş göstermesi,
 7. Baş ağrılarında günden güne artış,
 8. Sürekli uyku hali ve gerginlik,
 9. Tansiyonun sürekli düşmesi

Yukarı belirtilen durumlar dehidrasyon rahatsızlığının ortaya çıkmasının belirtileridir.

Dehidrasyon Rahatsızlığını Nasıl Önleyebilirim?

Vücudunuzu sağlık problemlilerinden korumak için beslenmenize dikkat etmenin yanı sıra su tüketimine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlık sorunlarınız ortaya çıktığı zamanlarda hangi doktora giderseniz doktor size su tüketimine dikkat etmenizi söyleyecektir. Su, vücudun aktifleşmesini sağlayan ve enerji ihtiyacını tamamlayan bir maddedir. Dehidrasyon hastalığının tedavisi olarak da ilk yapmanız gereken bol su tüketmektir.

 • Dehidrasyon hastalığı baş gösterdiğinde sıvı kaybınız üst seviyelere çıktıysa asitli ve bol şekerli içeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.
 • Yürüyüş ve aktif olarak yapılacak bir spor esnasında su kaybını önlemek amaçlı sıvı tüketimini yüksek seviyelerde tutmanız gerekmektedir. 
 • Çanta taşımanız gerekiyorsa çantanızın ağırlığını minimize ederek yorgunluk vermesini önlemelisiniz.
 • Öğünleriniz içerisinde sağlıklı sıvılar tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunlar örnek olarak ev yapımı meyve suyu ve çorba gibi içecek ve yiyecekler olabilir.
 • En önemli konu olarak güneşin zararlı etkilerinden kendinizi korumalısınız. Rüzgar ve güneşe çok fazla maruz kaldığınız durumlarda sıvı kaybınız üst seviyelere çıkacaktır.
 • Gebelik sürecinde yaşayacağınız mide bulantıları sıvı kaybı yaşamanızı tetikleyecektir. Kusma gibi durumların yaşanması durumunda ardından bol miktarda sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu süreçte gün içerisinde süt içmeye özen göstermelisiniz. Süt, içerdiği vitaminler sebebi ile hem bebeğiniz hem de sizin için çok faydalı bir sıvıdır.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ