Sağlıklı Yaşam ve Spor

3 Haftada Şekerden Uzaklaşmak

Spor yapmaya başlamadan önce bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekebilir. Özellikle şeker kullanımından hızlı bir şekilde kurtulmanız gerekmektedir. Birçok insan için şeker, alkol ve sigaradan daha fazla bağımlılık yaparak vücudu günden güne çöküşe sürükleyebiliyor.
16 Ekim 2019,   0 Yorum
3 Haftada Şekerden Uzaklaşmak

Şeker kullanımlarınız devam ettikçe sürekli canınız daha fazlasını isteyecektir. Bu sebepten dolayı sağlığınıza önem veren bir insansanız şeker kullanım alışkanlığınızdan yavaş yavaş uzaklaşmanız gerektiğini size söylemeden geçemiyoruz. İnsan vücudu yapısı sebebiyle dışarıdan şeker takviyesi almaya ihtiyacı yoktur. Günlük hayatta tükettiğiniz meyve ve baklagiller aracılığı ile şeker ihtiyacınız karşılanmış oluyor. Bunun sonucunda ise şeker kullanmanız için hiçbir sebep olmadığını görüyorsunuz. 

3 haftada şekeri bırakmak için hazırlanmış programa göz atarak şeker alışkanlığınızdan yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. Tabii ki bu programa uyum sağlama sürecinizde zorluk çekebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu şekeri bırakacağım derken kuru baklagiller ve meyve tüketmeyi de bırakmamaktır. 

Adım Adım 3 Haftada Şekerden Nasıl Uzaklaşabilirsiniz?

İlk haftada kendinizi şekerin yokluğuna alıştırmak için çalışmalar yapmanız gerekiyor. Şekerin hayatınızda çok önemli bir yeri olduğunu farz edersek bu hiçte kolay olmayacaktır. Ambalajlı yiyecekleri çok fazla tüketiyorsanız ambalajların üzerinde bulunan besin değerleri kısmına özellikle dikkat etmelisiniz. Şekerin farklı farklı isimlerde yazılabileceğini göz önünde bulundurarak tükettiğiniz yiyeceklerde ne tür şekerler olduğunu öğrenmeye çalışın. Şeker ile birlikte tükettiğiniz yiyecek ve içecekleri tüketirken şeker yerine farklı farklı alternatifler kullanmaya çalışın. Bu aşamada kesinlikle meyve tüketimlerinizi eksik etmemelisiniz. Vücudunuz şekere çok fazla alıştığı için bir anda bırakırken rahatsızlık duymanızı sağlayacak sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

İkinci haftaya adım attığınızda alıştırma sürecini atlatmış ve asıl geçiş dönemine girmiş olacaksınız. Bu dönemde şekerden kurtulup kurtulamadığınız belirlenmiş olacaktır. Bu hafta içerisinde ilk haftada şeker yerine tüketmeye başladığınız alternatif tatlılardan uzak durmaya çalışın. Asıl alıştırma süreci sizin için bu hafta olacaktır. Bu hafta içerisinde şeker neredeyse hayatınızdan çıkıp gidecektir. Şekerden kurtulduğunuz için enerji kaybı yaşayabilirsiniz. Bu enerji kaybını dengelemek için günlük olarak bol bol su tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Suyun yanı sıra öğünlerinize protein içeren besinler eklemeyi de unutmayın.

Üçüncü ve son hafta... Bu haftaya ulaştığınızda şekeri hayatınızdan bir anda çıkardığınız için yaşadığınız his yok olmaya başlayacaktır. Alternatiflerden tamamen uzaklaşarak meyve tüketimlerinizi de vücudunuzun gerektirdiği kadara çekmeye başlayın. Eğer enerji eksikliği hissiyatına kapılırsanız mükemmel bir kahvaltıdan sonra temiz havada yürüyüşe çıkmaya başlayın. Buna alternatif olarak düzenli bir spor hayatınız olsun istiyorsanız herhangi bir fitness salonuna kayıt yaptırın. Bu sürecin sonunda sağlıklı ve doğal şekerler size tamamen vitamin takviyesi yapacaktır. Zararlı şekerlerden de uzaklaşmış olacaksınız. 

Şekeri nasıl bırakırım diye düşünenler için yukarıda verdiğimiz öneriler asla kesin çözüm değildir. Aslında şekerden uzaklaşmakta sigara ve alkolden uzaklaşmak gibi insanın kendi iradesi ile olan bir şeydir. Eğer isterseniz şekeri üç haftada değil de bir günde bile bırakabilirsiniz. 

 

Etiketler: şeker diyet beslenme

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın