Yağlanmak nedir?

Kilo problemi fiziksel görüntünün yanı sıra birçok sağlık problemine de sebebi olmaktadır.  Bel çevresinde yağlanma sırasında sağlık problemlerinin başlangıcı bayanlarda 80 cm, erkeklerde 95 cm ile sınırlandırılmıştır.

Kilo almak belki de insanların en çok yaşadığı sorunlardan biridir. Aynaya baktığınızda daha önce giydiğiniz kıyafetlerin size olmaması psikolojik olarak çöküntünün başlangıcıdır. Fakat bir gerçek var ki kilo almayı sadece fiziksel görüntüler ile bağdaştırmamalısınız. Kilo problemi fiziksel görüntünün yanı sıra birçok sağlık problemine de sebebi olmaktadır.  Bel çevresinde yağlanma sırasında sağlık problemlerinin başlangıcı bayanlarda 80 cm, erkeklerde 95 cm ile sınırlandırılmıştır. Bu ölçüleri geçen yağlanma ile birçok sağlık problemi ortaya çıkacaktır. Özellikle bel fıtığı gibi sorunlar bu durumun sonucunda başlayacaktır.

Bel Çevresinde Yağlanmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Vücudun belirli bölgelerinde yağ oranının artması demek tehlike çanlarının çalmaya başladığı anlamına geliyor. Bu sebeple yağlanmayı kesinlikle göz ardı etmeden önemsemeniz gerekiyor. Belirli bölgelerde yağlanmanın artmasının sonucunda diğer yaşam için önemli organların çevresi de yağlanmaya başlar. Bu bölgelerde yağ birikiminin sonucunda kalp, damar, şeker ve tansiyon gibi hastalıkların nüksetmesine sebep olur. Yağlanmayı engellemek için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız öncelikle aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem vermeniz gerekiyor. Bu gibi durumlara dikkat etmenin yanı sıra her zaman olduğu gibi düzenli bir şekilde spor yapmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Temiz Hava Yağlanmayı Önlemektedir

Fast – food tarzı yiyecekleri yemek vücutta bulunan birçok bölgenin yağlanmasına sebep olmaktadır. Spor yapmanıza rağmen yağlanmayı engelleyemiyorsanız mutlaka doktordan yardım almanızı öneriyoruz.  Karaciğer, kalp gibi hayati organların çevresinin yağlanmasının sonucu tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Her ne kadar bu sebeplerden dolayı rahatsızlıklar ortaya çıksa da yağlanmanın bir diğer sebebi havanın kirliliğinden de kaynaklanabiliyor. Bu nedenle temiz havanın olduğu ortamlarda bulunmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Temiz havada günlük olarak yapacağınız koşular ve egzersizler yağlanmaya karşı açtığınız savaşın ilk adımları olacaktır.

Düzensiz Yağlanma Çocukluktan Engellenmelidir

Kötü bir şekilde yağlanmanın önüne geçmek içi yapılması gerekenler tamamen çocukluktan yapılmalıdır. Bunun sebebi yağ hücreciklerinin doğumdan ergenlik sürecine kadar vücuda giren kaloriye göre depolanmaktadır. Ergenlik çağını geçtikten sonra yağ hücreleri vücutta depolanmaz. Bu dönemde depolanan yağ hücrelerinin kapasitelerinde artış gözlemlenir. Bu nedenle yağlanmaya karşı önlemleri çocukluk dönemlerinden itibaren almanız gerekmektedir. Ülkemizde bundan 30 yıl öncesine kadar obezite riski hiçbir türlü bulunmuyordu. Son yıllarda hayatımızda fast food yiyeceklerin girmesi ve hareketsizliğe sebep olan bilgisayarın girmesi ile birlikte hareket etmeyen kitle ortaya çıkmıştır. Bu sebeple obezite riski gün geçtikçe artış göstermiştir.

Yağ Yakıcı Diyetlerin Ağır Olması Sebebiyle Bu Duruma Gelmemelisiniz

Vücutta bulunan yağ oranının artmasının sebebinin düzensiz ve yanlış beslenme olduğunu her fırsatta size söylüyoruz.  Yağ oranı arttıktan sonra yapmaya başlayacağınız birçok diyet sağlığınıza zararlar verecek ve sizi iyiden iyiye aç kalmaya zorlayacaktır. Yağ yakmak için yapabileceğiniz en iyi şey spor yapmaktadır. Düzenli bir şekilde beslenmeye başlamanın ardından düzenli bir şekilde spor yaparsanız, günden güne fazlalık yağlarınızdan kurtulduğunuzu görebileceksiniz. Bu sayede normal yaşantınıza uzun bir periyotun ardından dönebilirsiniz.

Yorumlar

  1. MURAT KONUR

    Yağlanmanın temel sebebi hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme başka hiçbir nedeni yok var diyen bence yanılıyor kimse spor yaparak kilo almaz ne bileyim düzenli beslenerek kilo almaz kilo alan insan sürekli hareketsiz kalıp yattığı yerde oturduğu yerde yemek yiyen kişidir bu kişiler genellikle aileden de gelen bir kilo hikayesi mevcuttur bu tür hikayeleri olan kişilerin çocukluğundan itibaren bir spor dalına yönlendirilmeli ve düzenli beslenme alışkanlığı aşılanmalıdır.Şimdi bu işin birde hastalık kısmı var mesela şeker hastalarında bulunan insülün direnci bu insülün direncini kaybeden kilolu insanlar zamanla sürekli bir yeme isteği arzuluyor mesela yemek yiyelim yarım saat olsun kalkıp dolabı açıp ekmek arası bir şeyler yiyebiliyor yani kısaca ağzı hiç boş durmuyor bu yediklerini biri not tutup yazsa kendi bile inanamaz sürekli yemek yiyerek ve geç saatte yemek yeyip üzerine uyumak kadar kötü bir durum yok bu nedenle yağlanıyor ve tüm hastalıklara davetiye çıkarıyoruz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ